Energetika naziri Pərviz Şahbazov Vyanada Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) enerji və sənaye naziri Süheyl Məhəmməd əl-Məzrui, İraqın  Baş nazirinin müavini, neft naziri Hayan Əbdül-Qani və Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays ilə görüşüb.
BƏƏ-nin enerji və sənaye naziri Süheyl Məhəmməd əl-Məzrui ilə görüşdə Əbu-Dabi Milli Neft Şirkəti (ADNOC), “Masdar”, “TAQA” şirkətləri ilə neft-qaz və bərpa olunan enerji sektorlarında, həmçinin qlobal neft bazarının tənzimlənməsində əməkdaşlığa dair məsələlər müzakirə edilib. BƏƏ ilə Azərbaycanın “yaşıl enerji” tərəfdaşlığından məmnunluq ifadə edilib. Tezliklə istismara veriləcək 230 MVt gücündə Qaradağ GES, həmçinin quruda və dənizdə 4 QVt gücündə “yaşıl enerji” layihələrinin icrası ilə bağlı cari vəziyyət nəzərdən keçirilib.
İraqın Baş nazirinin müavini, neft naziri Hayan Əbdül-Qani ilə görüşdə isə ölkələrimizin qlobal neft bazarının sabitləşdirilməsi məqsədilə “OPEC plus” formatında uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirdiyi bildirilib. SOCAR tərəfindən İraq mənşəli xam neft və neft məhsullarının dünya bazarına təchizatından bəhs edilib. İki ölkə arasında enerji əməkdaşlığının inkişafı üçün “Energetika Nazirliyi ilə İraq Respublikasının Neft Nazirliyi arasında neft və qaz sahələrində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nun imzalanmasının əhəmiyyətindən danışılıb. Bildirilib ki, İraq Azərbaycanla neft-qaz üzrə intensiv əməkdaşlıqda maraqlıdır.
OPEC-in Baş katibi Haysam Əl-Qays ilə müzakirələr də qlobal neft bazarının balanslaşdırılması istiqamətində addımlar, neft sənayesinin inkişafı ilə əlaqədar məsələləri əhatə edib. Gələcəkdə enerji təhlükəsizliyinin təminatı məqsədilə  bütün tərəflərin cəlb edildiyi dialoq və əməkdaşlıq mühitinin yaradılmasının zəruriliyi qeyd olunub.

Minister of Energy held several meetings in Vienna
The Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the Minister of Energy and Industry of the United Arab Emirates (UAE) Suhail Mohamed Al Mazrouei, the Deputy Prime Minister of Iraq, Minister of Oil Hayyan Abdul Ghanni, and the Secretary General of the Organization of Oil Exporting Countries (OPEC) Haitham Al Ghais in Vienna.
At the meeting with the Minister of Energy and İnfrastructure of the UAE Suhail Mohamed Al Mazrouei, the cooperation with Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), Masdar, TAQA in the oil and gas and renewable energy sectors, as well as in the regulation of the global oil market was discussed. Satisfaction with the green energy partnership between the UAE and Azerbaijan was expressed. The current situation on the implementation of the Garadagh SPP with a capacity of 230 MW, which will be commissioned soon, as well as onshore and offshore green energy projects with a capacity of 4 GW was reviewed.
At the meeting with Iraqi Deputy Prime Minister and Minister of Oil Hayyan Abdul Ghanni , it was noted that our countries successfully cooperate in the OPEC plus format in order to stabilize the global oil market. SOCAR's supply of Iraqi crude oil and oil products to the world market was mentioned. The importance of the signing of the Memorandum of Understanding between the Ministry of Energy and the Ministry of Oil of the Republic of Iraq on cooperation in the fields of oil and gas for the development of energy cooperation between the two countries was discussed. It was noted that Iraq is interested in intensive cooperation with Azerbaijan in the fields of oil and gas.
The discussions with the OPEC Secretary General Haitham Al Ghais also covered the steps taken towards balancing the global oil market and the development of the oil industry. The necessity of establishing a platform for dialogue and cooperation was noted, in which all parties are involved in order to ensure energy security in the future.