Azərbaycanın energetika naziri Vyanada Kadri Simson və Patrik Puyane ilə görüşüb
Vyana səfəri çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovun Avropa İttifaqının (Aİ) energetika məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson və “Total Energies” şirkətinin sədri və baş icraçı direktoru Patrik Puyane ilə görüşləri olub.
Aİ-nin energetika məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson ilə görüşdə “Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nun icrası, həmçinin enerji təhlükəsizliyi və enerji keçidinin uğurla həyata keçirilməsi məqsədilə müxtəlif bazar iştirakçılarının təmsil olunduğu enerji dialoqu platforması üzrə əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi, həmçinin Avropa ərazisində boru kəmərləri infrastrukturunun qurulması istiqamətində cari vəziyyət nəzərdən keçirilib və proseslərin sürətləndirilməsi üçün səylərin gücləndirilməsinin vacibliyi bildirilib.
“Total Energies” şirkətinin sədri və baş icraçı direktoru Patrik Puyane ilə görüşdə isə “Abşeron” qaz-kondensat yatağının işlənilməsi, ümumi gücü 500 MVt olan günəş və külək layihələrinin həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib. Azərbaycanın “yaşıl enerji” kursunun həyata keçirilməsində “Total Energies” ilə əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb və bu aspektdə, 250 MVt gücündə külək, Naxçıvanda 250 MVt gücündə günəş elektrik stansiyaları, habelə enerji saxlanc sistemləri layihələrinin həyata keçirilməsinin “yaşıl enerji” əməkdaşlığına töhfə verəcəyi qeyd edilib.

Minister of Energy of Azerbaijan met with Kadri Simson and Patrick Pouyanne in Vienna
During his visit to Vienna, the Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the European Commissioner for Energy Kadri Simson, and the Chairman and CEO of TotalEnergies Patrick Pouyanne.
At the meeting with the European Commissioner for Energy Kadri Simson, the sides exchanged views on the implementation of the Memorandum of Understanding between Azerbaijan and the European Union on Strategic Partnership in the Field of Energy, as well as opportunities for cooperation on the Energy Dialogue Platform represented by various market participants in order to successfully implement the energy transition and energy security.
The current situation on the expansion of the Southern Gas Corridor and the construction of pipeline infrastructure in Europe was reviewed and the importance of strengthening efforts to accelerate the processes was emphasized.
At the meeting with the Chairman and CEO of TotalEnergies Patrick Pouyanné, the matters of developing the Absheron gas condensate field and implementing the solar and wind projects with a total capacity of 500 MW were discussed. The importance of cooperation with TotalEnergies in the implementation of Azerbaijan's green energy course was emphasized and it was noted that, in this aspect, the implementation of 250 MW wind and 250 MW solar power plants in Nakhchivan, as well as energy storage systems projects will contribute to the green energy cooperation.