Fevralın 23-də Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) energetika üzrə işçi qrupunun 1-ci iclası, fevralın 24-də isə energetika nazirlərinin 1-ci görüşü videokonfrans formatında keçiriləcək.
Ölkəmizin təşkilata sədrliyi dövründə baş tutacaq videokonfransda Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistanın energetika nazirləri və yüksək səviyyəli nümayəndələri iştirak edəcək.
Xatırladaq ki, 15 oktyabr 2019-cu ildə Bakıda keçirilmiş Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının VII Zirvə Görüşündə Türk Şurasına sədrlik Qırğızıstandan Azərbaycana keçib. Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə və Özbəkistan Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının üzvləridir. Macarıstan isə müşahidəçi qismində iştirak edir.

Meetings of energy ministers and working group on Energy of the Turkic Council will be convened
On February 23, the first meeting of the Working Group on Energy of the Turkic Council, and on February 24, the first meeting of the Ministers of Energy will be held in video conference format.
Ministers of Energy and high-level representatives from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey, Uzbekistan will participate in video conference hosted by our country.
It should be reminded that the chairmanship of the Turkic Council passed from Kyrgyzstan to Azerbaijan at the 7th Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States held in Baku on October 15, 2019. Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey and Uzbekistan are members of the Cooperation Council of Turkic Speaking States. Hungary will attend as an observer state.