Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə hüquqi aktların qəbulunda, nazirliyin fəaliyyətinə ictimai nəzarətin təşkilində vətəndaşların və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının iştirakını təmin etmək məqsədilə yaradılacaq İctimai şuraya namizədlərin qeydiyyat müddəti başa çatıb və seçkilərin vaxtı təyin edilib. İctimai şuraya seçkilər 31 oktyabr 2023-cü il tarixində saat 11:00-da Energetika Nazirliyinin (ünvan: Ü.Hacıbəyli küçəsi 84, Hökumət Evi) iclas zalında birgə yığıncaq şəklində keçiriləcəkdir.
Seçkilərdə səsvermə hüququ əldə etmək istəyən vətəndaş cəmiyyəti institutlarından 21 oktyabr tarixinədək öz təmsilçiləri (1 nəfər olmaqla) haqqında zəruri məlumatları  (adı, soyadı, atasının adı, təvəllüdü, yaşayış yeri və əlaqə vasitələrini ehtiva edən cədvəli, həmçinin şəxsiyyət və üzvlük vəsiqələrinin surətini) minenergy@minenergy.gov.az elektron poçt ünvanına göndərməklə Seçki Komissiyasına təqdim etmələri xahiş olunur. İctimai şuranın üzvləri irəli sürülmüş namizədlər içərisindən gizli səsvermə yolu ilə seçiləcəkdir. Səsvermədə iştirak edənlərin yarıdan çoxunun səsini toplamış şəxslər İctimai şuranın tərkibinə seçilmiş hesab olunurlar.
Məlumat üçün bildirək ki, Energetika Nazirliyi yanında İctimai şura üzvlüyünə 8 nəfərin namizədliyi qeydə alınıb. Seçki Komissiyası tərəfindən İctimai şura üzvlərinin say həddi isə 7 nəfər müəyyən edilib.
Energetika Nazirliyi yanında İctimai şuraya seçkilərin keçirilməsi və seçilən vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə bağlı məlumatlar nazirliyin rəsmi internet səhifəsində (www.minenergy.gov.az) yerləşdiriləcəkdir.

Elections was scheduled to the Public Council
The registration period of candidates for the Public Council to be established in order to ensure the participation of citizens and civil society institutions in the adoption of legal acts on the activity directions of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, organization of public control over the activities of the Ministry has ended and the elections was scheduled. Elections to the Public Council was held as a joint meeting at the meeting hall of the Ministry on 31 October 2023 at 11:00 (Address: U.Hajibeyli Street 84, Government House).
Civil society institutions wishing to vote in elections are asked to submit necessary information about their representatives (only 1 Person) - Name, Surname, patronymic, birth date, place of residence and means of contact, as well as copy of ID card and membership card, to the Election Commission by sending it to the e-mail address terane.gozelova@minenergy.gov.az. Members of the Public Council will be elected by secret ballot from among the nominated candidates. Persons who have collected more than half of the votes of the voting participants are considered to be elected to the Public Council.
It should be noted that 8 candidates for membership of the Public Council under the Ministry of Energy were registered. The Election Commission set the limit of the number of members of the Public Council by 7 people.