Fevralın 11-də Bakıda videokonfrans formatında Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin VII iclası keçiriləcək.
Məşvərət Şurasının bu ilki toplantısında Avropa Komissiyasının enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson, Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə danışıqları üzrə komissarı Oliver Varhelyi, həmçinin ABŞ, Albaniya, Birləşmiş Krallıq, Bolqarıstan, Bosniya və Herseqovina, Gürcüstan, Xorvatiya, İtaliya, Macarıstan, Monteneqro, Rumıniya, Serbiya, Şimali Makedoniya, Türkiyə, Türkmənistan və Yunanıstandan yüksək səviyyəli nümayəndələrin iştirakı gözlənilir.
Tədbirə layihədə iştirak edən şirkətlərin, Dünya Bankının, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının, Avropa İnvestisiya Bankının, Asiya İnkişaf Bankının, Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankının və digər beynəlxalq maliyyə qurumlarının da qatılması nəzərdə tutulur.
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin VII toplantısı açılış mərasimi və salamlama nitqlərindən sonra layihə üzrə görülmüş işlərə, həmçinin layihənin perspektivlərinə həsr olunmuş iki plenar sessiya ilə davam etdiriləcək.
Xatırladaq ki, “Cənub Qaz Dəhlizi” Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin ilk toplantısı 2015-ci il fevralın 12-də, ikinci toplantı 2016-cı il fevralın 29-da, üçüncü toplantı 2017-ci il fevralın 23-də, dördüncü toplantı 2018-ci il fevralın 15-də, beşinci toplantı 2019-cu il fevralın 20-də, altıncı toplantı isə 2020-ci il fevralın 28-də keçirilib.

The 7th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council will be held in Baku on February 11 in videoconference format.
At this year's meeting of the Advisory Council Kadri Simson, European Commissioner for Neighborhood and Enlargement Oliver Varhelyi as well as high-level representatives from the United States, Albania, United Kingdom, Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Georgia, Croatia, Italy, Hungary, Montenegro, Romania, Serbia, Northern Macedonia, Turkey, Turkmenistan and Greece are expected.
The representatives from the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the European Investment Bank, the Asian Development Bank, the Asian Infrastructure Investment Bank and other international financial institutions are expected to attend at the event.
The 7th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council will be continued after the opening ceremony and welcoming speeches with two plenary sessions dedicated to the work done on the project, as well as the prospects of the project.
It should be noted that the first meeting of ministers was held on February 12, 2015, the second meeting on February 29, 2016, the third meeting on February 23, 2017, the fourth meeting on February 15, 2018, the fifth meeting on February 20, 2019, and the sixth meeting on February 28, 2020 within the Southern Gas Corridor Advisory Council.