Mayın 20-də Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 4-cü iclası keçiriləcək.
İclasda Hökumətlərarası Komissiyanın 3-cü iclasından sonrakı dövrdə görülmüş işlər, Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında energetika, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi, iqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, rabitə, ətraf mühit, təhsil, səhiyyə, turizm, mədəniyyət və digər sahələrdə mövcud əməkdaşlıq və əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları müzakirə ediləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədrləri Azərbaycan tərəfdən energetika naziri Pərviz Şahbazov, Böyük Bitaniya tərəfdən isə Dövlət Katibinin Parlament nümayəndəsi, ixracat naziri Qraham Styuartdır.

4th session of Azerbaijan-UK Intergovernmental Commission will be held
The fourth session of the Joint Intergovernmental Commission between the government of the Republic of Azerbaijan and the government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland on economic cooperation will be held in Baku on 20 May.
Work done since the third session of the Intergovernmental Commission, existing cooperation and opportunities for devoloping the relations between Azerbaijan and the UK in the fields of energy, renewable energy and energy efficiency, economy, agriculture, transport, communications, environment, education, health, tourism, culture and other fields will be discussed at the meeting.
It should be noted that the co-chairs of the Joint Intergovernmental Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland on economic cooperation are Minister of Energy Parviz Shahbazov from the Azerbaijani side and Parliamentary representative Under Secretary of State and Minister for Exports Graham Stuart from British side.