Azərbaycanın xam neft üzrə hasilat kvotası 2026-cı ilin sonuna qədər sabit qalacaq
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin onlayn formatda keçirilən 38-ci iclasında iştirak edib. “OPEC plus” ölkələri neft bazarındakı cari vəziyyəti müzakirə edərək 2026-cı ilin sonunadək hasilat göstəricilərini 39,7 milyon barrel həcmində müəyyən ediblər. Bu razılaşmanı Azərbaycan da dəstəkləyib. Azərbaycanın gündəlik 551 min barrel həcmində olan mövcud xam neft hasilatı kvotası isə bu dövrdə sabit saxlanılacaq.
Həmçinin 8 ölkənin - Səudiyyə Ərəbistanı, Rusiya, İraq, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Küveyt, Qazaxıstan, Əlcəzair və Omanın 2023-cü ilin aprel və noyabr aylarında elan edilmiş könüllü öhdəliklərinin davam etdirilməsi razılaşdırılıb. Beləliklə, 8 ölkə tərəfindən 2023-cü ilin aprel ayında elan edilmiş gündəlik 1,65 milyon barrel əlavə könüllü öhdəliklər 2026-cı ilin dekabrın, 2023-cü ilin noyabrında elan edilmiş gündəlik 2,2 milyon barrel əlavə könüllü ixtisarlar isə 2025-ci ilin martın sonuna qədər qüvvədə qalacaq. Bu ölkələrin 2,2 milyon barrellik ixtisarları 2026-cı ilin sentyabrın sonuna qədər aylıq olaraq mərhələli şəkildə ləğv ediləcək.
İclasda iştirakçı ölkələrin hasilatının üç müstəqil mənbə tərəfindən qiymətləndirilməsi müddətinin 2026-cı ilin noyabr ayının əvvəlinə qədər, həmçinin kompensasiyalar üzrə son tarixin həmin ilin iyun ayının sonunadək uzadılması barədə də razılıq əldə edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “OPEC plus” formatında tənzimləmə mexanizminin qlobal neft bazarında sabitliyin qorunub saxlanmasında mühüm rolundan, xüsusilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika naziri, şahzadə Əbdül Əziz bin Salman Əl-Səudun sədrliyi ilə bu əməkdaşlığın töhfələrindən bəhs edib. Bu təşəbbüsə “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin digər ölkələri də qoşulub və bu məqam iclasın yekun sənədində də əks olunub.
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin 39-cu görüşü isə 2025-ci ilin 28 may tarixinə təyin edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov attended the 38th online Ministerial Meeting of OPEC and non- OPEC countries. OPEC plus countries discussed the current situation in the oil market and determined production indicators by the end of 2026 in the amount of 39.7 million barrels. Azerbaijan also supported this agreement. Azerbaijan's current crude oil production quota of 551 thousand barrels per day will remain stable during this period.
It was also agreed to continue the voluntary obligations of 8 countries - Saudi Arabia, Russia, Iraq, the United Arab Emirates, Kuwait, Kazakhstan, Algeria and Oman - announced in April and November 2023. Thus, the additional voluntary obligations of 1.65 million barrels per day announced by 8 countries in April 2023 will remain in effect until December 2026, and the additional voluntary abbreviations of 2.2 million barrels per day announced in November 2023 will remain in force until the end of March 2025. These countries' cuts of 2.2 million barrels will be phased out on a monthly basis by the end of September 2026.
At the meeting, an agreement was also reached to extend the period for assessing the production of the participating countries by three independent sources until the beginning of November 2026, as well as the deadline for compensation until the end of June of the same year.
Energy Minister Parviz Shahbazov spoke about the important role of the regulatory mechanism in the OPEC plus format in maintaining stability in the global oil market, in particular, the contribution of this cooperation under the chairmanship of the Minister of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia, Prince Abdul Aziz bin Salman Al-Saud. Other countries of the Declaration of Cooperation also joined this initiative and this point was also reflected in the final document of the meeting.