Qvineya-Bisau ilə enerji sahəsində əməkdaşlıq müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Qvineya-Bisau Respublikasının xarici işlər, beynəlxalq əməkdaşlıq və xaricdəki icmalar naziri Karlos Pinto Pereiranın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Görüşdə Qvineya-Bisaunun ətraf mühit naziri Viriato Kassama ilə yanaşı, Energetika və Təbii Sərvətlər nazirliklərinin, həmçinin bu ölkənin Dövlət Neft Şirkətinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Görüşdə ikitərəfli əlaqələrin inkişafı məqsədilə enerji sahəsində əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib. Qvineya-Bisau, Azərbaycanın neft-qaz, geoloji kəşfiyyat, enerji keçidi və dekarbonizasiya sahələrindəki təcrübəsinə maraq göstərib, potensial əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə müzakirələr aparılıb.
Söhbət zamanı Azərbaycanın ənənəvi enerji üzrə həyata keçirdiyi beynəlxalq əhəmiyyətli layihələri, o cümlədən 12 ölkəyə qaz tədarükü barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, hazırda Azərbaycan enerji keçidi və dekarbonizasiya sahələrində irəliləyişlər əldə edir və qısa müddətdə 2 milyard dollardan çox investisiya cəlb edərək quraşdırılmış enerji gücündə bərpa olunan enerjinin payını 33%-ə yüksəldən layihələrin reallaşma mərhələsində olması bunun sübutudur. Yeni qanunvericilik bazasının formalaşdırılması, beynəlxalq investorlarla birbaşa və hərrac yolu ilə əməkdaşlıq, eləcə də Azərbaycanla Türkiyə, Avropa və Mərkəzi Asiya arasında “yaşıl enerji” interkonnektorlarının yaradılması kimi milli və regional miqyaslı enerji keçidi kursu müzakirə edilib. Həmçinin, COP29-un enerji təşəbbüsləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov met with a delegation led by Carlos Pinto Pereira, the Minister of Foreign Affairs, International Cooperation, and Communities of Guinea-Bissau. Guinea-Bissau's Minister of Environment Viriato Kassama and representatives from the ministries of energy and natural resources, as well as the State Oil Company of Guinea-Bissau attended the meeting.
At the meeting, opportunities for cooperation in the field of energy for the development of bilateral relations were assessed. Guinea-Bissau is interested in Azerbaijan's expertise in the areas of oil and gas, geological exploration, energy transition, and decarbonization. Discussions were held on potential cooperation directions.
During the meeting, information was provided about Azerbaijan's internationally significant projects in traditional energy, including gas supplies to 12 countries. It was noted that at present, Azerbaijan is making progress in the fields of energy transition and decarbonization, and this is evidenced by the fact that in a short period of time projects are being implemented that attract more than 2 billion USD in investment and increase the share of renewable energy in the installed energy capacity to 33%. The meeting also covered the national and regional energy transition, including the formation of a new legislative framework, cooperation with international investors directly and through auctions, and the creation of green energy interconnectors between Azerbaijan and Türkiye, Europe, and Central Asia. Additionally, they exchanged views on energy initiatives related to COP29.