- Bərpa olunan enerji
Bərpa olunan enerji mənbələrinin geniş tətbiqi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən enerji siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edilib.
Energetika sektorunda islahatların sürətləndirilməsi haqqında 29 may 2019-cu il tarixli, 1209 nömrəli Sərəncam enerji bazarında liberallaşma, rəqabətin artırılması və yaşıl enerjiyə keçidin hüquqi əsasını formalaşdırıb. Qəbul edilmiş “Elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında” 31 may 2021-ci il tarixli, 339-VIQ nömrəli Qanun bu sahədə hüquqi, iqtisadi və təşkilati əsasları, həmçinin yaşıl enerjinin təşviq edilməsi üçün dəstək mexanizmlərini tənzimləyən mühüm normativ baza kimi çıxış edir. Bununla yanaşı, “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində yaşıl enerjiyə keçid, enerji səmərəliliyinin artırılması və aşağı karbonlu iqtisadiyyatın qurulması milli inkişafın əsas hədəflərindən biri kimi müəyyənləşdirilib.
Yaşıl enerji mənbələrinin texniki potensialı quruda 135 QVt, dənizdə 157 QVt-dır. İqtisadi potensial 27 QVt, o cümlədən, külək enerjisi üzrə 3 QVt, günəş enerjisi üzrə 23 QVt, bioenerji potensialı 380 MVt, dağ çaylarının potensialı 520 MVt həcmində qiymətləndirilir.
Bərpa olunan enerji mənbələri üzrə ölkəmizdə ümumi gücü 2070 MVt olan elektrik stansiyaları fəaliyyət göstərir. Onlara 1 443,5 MVt gücündə 65 su elektrik stansiyası, 306,5 MVt gücündə 6 külək elektrik stansiyası, 278,2 MVt gücündə 9 günəş elektrik stansiyası, 37 MVt gücündə BİO elektrik stansiyası və 7,3 MVt gücündə 3 hibrid elektrik stansiyası daxildir. Bərpa olunan enerji mənbələri ümumi enerji gücünün təxminən 20,8%-ni təşkil edir.
Layihələr
2027-ci ilədək ümumi gücü 2 qiqavatdan çox olan yaşıl enerji layihələrinin reallaşdırılması nəzərdə tutulur. Bu layihələr arasında yerli və beynəlxalq tərəfdaşlarla birgə həyata keçirilən külək və günəş stansiyaları xüsusi əhəmiyyət daşıyır:
“Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyası
230 MVt gücündə “Qaradağ” GES 2023-cü ilin 26 oktyabr tarixində BƏƏ-nin “Masdar” şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində pilot layhə kimi istismara verilib. 262 milyon ABŞ dolları dəyərində xarici sərmayə hesabına tikilmiş stansiyada hər il təqribi 500 milyon kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilməklə 110 milyon kubmetr həcmində təbii qaza qənaət edilir. 200 min ton həcmində karbon emissiyasının atmosferə atılmasının qarşısı alınır.
"Xızı-Abşeron" Külək Elektrik Stansiyası
240 MVt gücündə "Xızı-Abşeron" KES Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA Power” şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində inşa edilərək istismara verilib. Stansiyada illik 1 milyard kVt·st elektrik enerjisi istehsal olunacaq, bu isə ildə 220 milyon kub metr təbii qaza qənaət etməyə, 400 min tondan artıq karbon emissiyasının atmosferə atılmasının qarşısını almağa imkan verəcəkdir.
“Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyası
240 MVt gücündə “Şəfəq” GES layihəsi Cəbrayıl rayonunda bp şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir. “Virtual enerji ötürülməsi” modelinin tətbiqi ilə stansiyada istehsal edilən elektrik enerjisi Cəbrayılda “Azərenerji” ASC-yə, “Azərenerji” ASC tərəfindən isə ekvivalent miqdarda elektrik enerjisi Bakıda Səngəçal terminalına ötürüləcəkdir. Bununla da Səngəçal terminalının gələcək istismar dövründə terminal əməliyyatlarından yaranan emissiyaların təxminən 50% azaldılmasına imkan yaradılacaqdır.
“Şəfəq” GES-də illik təxminən 500 milyon kVt·st elektrik enerjisi istehsalı gözlənilir ki, bu da ildə 120-150 milyon m3 təbii qaza qənaət, 260-330 min ton karbon emissiyasının azaldılması deməkdir.
“Meqa” layihə
Masdar şirkəti tərəfindən icra olunan “Meqa” layihə çərçivəsində 445 MVt gücündə GES Biləsuvar rayonunda, 315 MVt gücündə GES Neftçala rayonunda, 240 MVt gücündə KES Abşeron və Qaradağ rayonlarında tikilir. 2025-ci ilin 2 oktyabr tarixində “Biləsuvar” GES-də ilk günəş paneli quraşdırılıb.
“Qobustan” Günəş Elektrik Stansiyası
100 MVt gücündə “Qobustan” GES layihəsi 2024-cü ildə təşkil edilmiş hərracda qalib gələn Çinin “Universal International Holdings Limited” şirkəti tərəfindən reallaşdırılır. Stansiyada hər il təxminən 260 milyon kVt·st elektrik enerjisi istehsalı proqnozlaşdırılır. Bu isə ildə 57 milyon m3 həcmində təbii qaza qənaət etməklə yanaşı, atmosferə atılan karbon emissiyalarını 124 min ton azaltmağa imkan verəcəkdir.
Cəbrayılda “Üfüq” Günəş Elektrik Stansiyası
2025-ci ilin aprelində Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə “Enerso Jabrayil” MMC arasında 50 MVt gücündə “Üfüq” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə investisiya müqaviləsi imzalanıb. Həmin ilin iyun ayında “Enerso Jabrayil” MMC ilə “Torpaq icarə müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi”, həmçinin “Balanslaşdırma müqaviləsi” imzalanıb.
2025-ci ilin oktyabrında Cəbrayıl rayonunun Şahvəlli kəndində stansiyanın təməli qoyulub. Stansiyada illik 110 milyon kilovat-saat elektrik enerjisinin istehsalı planlaşdırılır. Bunun nəticəsində hər il 22 milyon kubmetr təbii qaza qənaət ediləcəyi, atmosferə atılan zərərli emissiyaların isə 48 min ton azalacağı gözlənilir.
Cəbrayılda “Şəms” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi
2025-ci ilin aprelində Azərbaycan Respublikası Hökuməti və “Clean Energy Jabrayil” MMC arasında 50 MVt gücündə “Şəms” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə investisiya müqaviləsi imzalanıb.
Həmin ilin iyun ayında “Clean Energy Jabrayil” MMC ilə “Torpaq icarə müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi”, həmçinin “Balanslaşdırma müqaviləsi” imzalanıb.
2025-ci ilin oktyabrında Cəbrayıl rayonunun Şahvəlli kəndində gücü 50 meqavat olan “Şəms” Günəş Elektrik stansiyasının təməli qoyulub.
Stansiyada illik 102 milyon kilovat-saat elektrik enerjisinin istehsalı planlaşdırılır. Bunun nəticəsində hər il 20 milyon kubmetr təbii qaza qənaət ediləcəyi, atmosferə atılan zərərli emissiyaların isə 44 min ton azalacağı gözlənilir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında “Şəms 1” Günəş Elektrik Stansiyası
2026-cı ilin fevralında Azərbaycan Respublikası Hökuməti və “AzərEnerji” ASC ilə “CEI Nakhchivan” MMC arasında Naxçıvan Muxtar Respublikasında 25 meqavat gücündə “Şəms 1” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə “İnvestisiya müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” imzalanıb.
Bu layihənin reallaşması nəticəsində illik 57 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsalı gözlənilir ki, bu da 11 milyon kubmetr qaza qənaət edilməsinə, 24 min ton karbon emissiyasının azaldılmasına imkan yaradacaq.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında “Qərbi Üfüq” Günəş Elektrik Stansiyası
2026-cı ilin fevralında Azərbaycan Respublikası Hökuməti və “AzərEnerji” ASC ilə “Enerso” MMC arasında 25 meqavat gücündə “Qərbi Üfüq” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə “İnvestisiya müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” imzalanıb.
Bu stansiyadan illik 61 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsalı gözlənilir ki, bu da 12 milyon kubmetr qaza qənaət edilməsinə, 26 min ton karbon emissiyasının azaldılmasına imkan yaradacaq.
Üzən günəş panelləri layihəsi
2024-cü ilin 29 iyul tarixində Asiya İnkişaf Bankının dəstəyi ilə həyata keçirilən “Üzən günəş panelləri sisteminin inkişafına dair biliklərin mübadiləsi və texniki yardım dəstəyi” pilot layihəsi çərçivəsində Böyükşor gölündə 100 kVt gücə malik fotovoltaik sistemin açılış mərasimi keçirilib. Eksperimental qurğu ölkədə su hövzəsi üzərində istismara verilən ilk günəş elektrik stansiyasıdır.
Pilot layihə çərçivəsində günəş qurğularının quraşdırılmasında özəl sektorun iştirakının təşviqi məqsədi ilə biznes modellərinin formalaşdırılması, təlimlər vasitəsi ilə milli potensialın gücləndirilməsi nəzərdə tutulur. Gələcəkdə su hövzələri üzərində iri həcmli layihələrin həyata keçirilməsi üçün araşdırmalar aparılır.
Hidrogen
Azərbaycanda yaşıl və mavi hidrogen növlərinin istehsal imkanları, onların daxili bazarda istifadəsinin, eləcə də ixracının texniki imkanları və iqtisadi səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi üçün Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının dəstəyi ilə beynəlxalq məsləhətçi şirkət tərəfindən “Aşağı karbonlu hidrogen iqtisadiyyatı bazar araşdırması”na dair ölkə hesabatı hazırlanıb.
Bazar araşdırmasının nəticələrində yaşıl hidrogen istehsalının iqtisadi cəhətdən səmərəli olması, eləcə də regional enerji bazarlarına ixrac edilməsi və daxili istehlakda tətbiq sahələri təklif olunub. Hesabatda gələcək addımlar, daxili bazarda yaşıl hidrogenin istehlak edilə biləcəyi sahələr, hidrogen enerjisinin dəyəri (LCOH), ixrac marşrutları və digər məsələlər barədə məlumat verilib.
Aşağı karbonlu hidrogenin istehsalı sahəsində vahid yanaşmanı əks etdirən “Azərbaycanın Hidrogen üzrə Milli Strateji Baxış sənədi” hazırlanıb və COP29 konfransı çərçivəsində təqdimatı baş tutub. Hazırda sənədin tətbiqi planının hazırlanması hazırlanması üzərində iş gedir.
Yaşıl enerji zonaları
“Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində “yaşıl enerji” zonasının yaradılması ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 3 may 2021-ci il tarixli 2620 nömrəli Sərəncamına uyğun olaraq, Yaponiyanın “TEPSCO” şirkəti cəlb edilməklə “Yaşıl Enerji Zonası”nın yaradılması üzrə Konsepsiya sənədi hazırlanıb. Hazırda bu ərazilərdə Konsepsiyanın prinsipləri tətbiq edilməkdədir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə 2500-dən çox fərdi yaşayış evində, ictimai və sosial binalarda ümumi gücü 8 MVt-dan çox olan günəş panelləri və 8000-dən artıq LED əsaslı işıqlandırma qurğusu quraşdırılıb və proses məskunlaşma planlarına uyğun davam etdirilir. İşıqlandırma qurğularının 43 faizi, yəni təqribən 3500 ədədi günəş enerjisi ilə işləyən hibrid sistemlərdir. Bu ərazilərdə 307 MVt gücündə 38 su elektrik stansiyası istismar olunur. Hazırda 48.5 MVt gücündə 11 stansiyanın tikintisi davam edir. 340 MVt gücündə “Şəfəq” GES, “Üfüq” GES və “Şəms” GES layihələri Cəbrayıl rayonunda həyata keçirilir.
“Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində "Yaşıl Enerji Zonası"nın yaradılması üzrə Konsepsiya və Tədbirlər Planı hazırlanıb. 50 MVt gücündə “Şəms 1”GES və “Qərbi Üfüq” GES layihələri icra olunur.
Yaşıl enerji dəhlizləri
“Xəzər-Qara dəniz-Avropa” Yaşıl Enerji Dəhlizi
2022-ci il dekabrın 17-də Rumıniyanın paytaxtı Buxarest şəhərində “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş” imzalanıb. Dörd ölkənin ötürmə sistem operatorlarının iştirakı ilə layihənin idarə edilməsini həyata keçirəcək “Green Energy Corridor Power Company” (“GECO Power Company”) təsis edilib. Layihənin texniki-iqtisadi araşdırması İtaliyanın “CESI” konsaltinq şirkəti tərəfindən həyata keçirilir.
“Mərkəzi Asiya-Azərbaycan” Yaşıl Enerji Dəhlizi
2024-cü ilin 13 noyabrında “Azərbaycan Respublikası, Qazaxıstan Respublikası və Özbəkistan Respublikası hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş” dövlət başçıları tərəfindən COP29 çərçivəsində imzalanıb. Sazişin həyata keçirilməsi məqsədilə eyni ilin 27 dekabr tarixində Bakı şəhərində “Azərenerji” ASC, “Qazaxıstan Elektrik Şəbəkəsi Əməliyyat Şirkəti” və “Özbəkistan Milli Elektrik Şəbəkəsi” SC tərəfindən “Yaşıl Dəhliz Birliyi” Birgə Müəssi təsis edilib. Üç ölkənin energetika nazirlikləri ilə Asiya İnkişaf Bankı və Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı arasında layihə üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
“Azərbaycan-Türkiyə-Avropa” Yaşıl Enerji Dəhlizi
“Azərbaycan Respublikasında və Türkiyə Respublikasında bərpa olunan enerji mənbələrindən istehsal olunan elektrik enerjisinin ötürülməsi sahəsində Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Türkiyə Respublikasının Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyi arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Azərbaycan və Türkiyə enerji infrastrukturlarının inteqrasiyası və Naxçıvan vasitəsilə elektrik ixracının həyata keçrilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir. Yaradılacaq dəhliz Naxçıvandan 1 QVt bərpa olunan enerjinin ixracı ilə yanaşı Xəzərdən və Mərkəzi Asiyadan da elektrik enerjisinin Türkiyə və Avropaya ötürülməsi perspektivinə malikdir.
Bu çərçivədə “Cəbrayıl” enerji qovşağının yaradılması məqsədilə 330/110/10 kilovoltluq 2x250 MVA gücündə “Cəbrayıl” yarımstansiyası istifadəyə verilib. Zəngəzur dəhlizi ilə Ermənistan və ya İrandan keçməklə Cəbrayıl enerji qovşağı ilə Naxçıvanı birləşdirən 330 kV-luq elektrik verilişi xəttinin çəkilməsi və Naxçıvanda 330 kV-luq yarımstansiyanın tikilməsi nəzərdə tutulur.
“Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Bolqarıstan” Yaşıl Enerji Dəhlizi
4 aprel 2025-ci il tarixində “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, Gürcüstanın İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf Nazirliyi, Türkiyə Respublikasının Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Bolqarıstan Respublikasının Energetika Nazirliyi arasında yaşıl elektrik enerjisinin ötürülməsi və ticarəti sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
İqlim hədəfləri və COP29
Ölkəmizdə emissiyaların 2050-ci ilə qədər 40%-dək azaldılması üzrə könüllü öhdəlik qəbul edilib. Bu öhdəliyi yerinə yetirmək üçün 2030-cu ilə qədər ümumi enerji balansında bərpa olunan enerji üzrə qoyuluş gücünün ən az 30%-ə çatdırılması hədəflənir.
COP28 Konfransında 2030-cu ilə qədər dünyada bərpa olunan enerji potensialının üç dəfə, enerji səmərəliliyinin isə ikiqat artırılması üzrə “Bərpa Olunan Enerji və Enerji Səmərəliliyinə dair Qlobal Vəd” birgə təşəbbüsünə Azərbaycan da qoşulub.
COP29 çərçivəsidə Azərbaycan tərəfindən üç mühüm enerji təşəbbüsü – COP29 Qlobal Enerji Saxlama və Şəbəkələr Vədi, COP29 Yaşıl Enerji Vədi: Yaşıl Enerji Zonaları və Dəhlizləri və COP29 Hidrogen Bəyannaməsi təqdim edilib.
COP29 qlobal enerji saxlama və şəbəkələr vədi 2030-cu ilə qədər qlobal enerji saxlama sistemlərinin 1 500 QVt gücünə çatdırılmasını və 25 milyon kilometr, 2040-cı ilə qədər isə əlavə 65 milyon kilometr elektrik şəbəkəsinin qurulması və ya təmiri öhdəliyini daşıyır. COP29 yaşıl enerji zonaları və dəhlizləri vədi çərçivəsində qitələrarası və regionlararası yaşıl enerji zonalarının yaradılması nəzərdə tutulur. Hidrogen haqqında COP29 bəyannaməsi isə təmiz hidrogen istehsalının artırılması, mövcud hidrogen istehsalında karbon tullantılarının sıfıra endirilməsi istiqamətində qlobal səyləri gücləndirməyə çağırır.

The use of renewable energy sources in Azerbaijan
The wide application of renewable energy sources has been identified as one of the priorities of the energy policy carried out under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev.
The Presidential Order No. 1209, dated 29 May 2019 on accelerating reforms in the energy sector of the Republic of Azerbaijan formed the legal basis for liberalization, increased competition and the transition to green energy in the energy market. The Law of the Republic of Azerbaijan No 339-VIQ, dated 31 May 2021 on the use of renewable energy sources in the production of electricity acts as an important regulatory framework governing the legal, economic and organizational foundations in this area, as well as support mechanisms for promoting green energy. Furthermore, the transition to green energy, enhancing energy efficiency and establishing low-carbon economy within the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026 have been set as one of the main targets of national development.
The technical potential of our country's onshore renewable energy sources is 135 GW and offshore is 157 GW. The economic potential of renewable energy sources is estimated at 27 GW, including 3 000 MW of wind energy, 23 000 MW of solar energy, 380 MW of bioenergy potential, 520 MW of mountain rivers.
Power plants with a total capacity of 2070 MW operate in our country on renewable energy sources. 65 hydroelectric power plants with a total capacity of 1 443.5 MW, 6 wind power plants of 306.5 MW, 9 solar power plants of 278.2 MW, a BIO power plant of 37 MW and 3 hybrid power plants of 7.3 MW are being operated. Renewable energy sources account for about 20.8% of the total energy capacity.
Projects
By 2027, it is planned to implement green energy projects with a total capacity of more than 2 gigawatts. Among these projects, wind and solar plants implemented jointly with local and international partners are of particular importance:
Garadagh Solar Power Plant
On 26 October 2023, within the cooperation with the Masdar (UAE), the 230 MW Garadagh Solar Power Plant was put into operation as a pilot project. The plant was built with foreign investment worth 262 million USD. The plant will produce 500 million kilowatt-hours of electricity annually, saving 110 million cubic meters of natural gas. At the same time, carbon emissions into the atmosphere will be reduced by 200 thousand tons.
Khizi-Absheron Wind Power Plant
Within the cooperation with ACWA Power of Saudi Arabia, it is planned to build Khizi-Absheron Wind Power Plant with a capacity of 240 MW. The plant will produce 1 billion kWh of electricity annually, which will allow saving 220 million cubic meters of natural gas per year and preventing emissions of more than 400 thousand tons of carbon dioxide into the atmosphere.
Shafag Solar Power Plant
The 240 MW Shafag SPP project is being implemented in Jabrayil region in cooperation with bp. Using the virtual power transmission model, the electricity generated at the Shafag SPP will be transmitted to Azerenergy OJSC in Jabrayil, and an equivalent amount of electricity will be transmitted by Azerenergy OJSC to the Sangachal terminal in Baku. This will allow for an approximately 50% reduction in emissions from terminal operations during the future operation of the Sangachal terminal.
The annual average production of Shafag SPP is estimated to be around 500 million kWh. It means that 120-150 million cubic meters of natural gas will be saved annually, and 260-330 thousand tons of CO2 emissions will be reduced.
Mega project
Within the framework of the Mega project implemented by Masdar, solar power plant with a capacity of 445 MW are being built in Bilasuvar region, solar power plant with a capacity of 315 MW in Neftchala region, and wind power plant with a capacity of 240 MW in Absheron and Garadagh regions. On 2 October 2025, the first solar panel was installed at the Bilasuvar SPP.
Gobustan Solar Power Plant
The Gobustan SPP with a capacity of 100 MW is being implemented by the China`s company - Universal International Holdings Limited, which won the auction in 2024. The plant is projected to generate about 260 million kWh of electricity annually. This will save 57 million cubic meters of natural gas and reduce carbon emissions into the atmosphere by 124 thousand tons.
Ufug and Shams solar power plants
On 2 June 2025, within the framework of the initiatives to transform the liberated territories into a green energy zone, implementation contracts were signed at the Baku Energy Week for the Ufug and Shams solar power plants, each with 50 MW capacity, which are planned to be built in Jabrayil district by Nobel Energy.
Floating solar panels project
On July 29, 2024, the opening ceremony of a 100 kW photovoltaic system on Boyukshor Lake was held within the pilot project Knowledge exchange and technical assistance support for the development of floating solar panels system, implemented with the support of the Asian Development Bank. The experimental facility is the first solar power plant in the country to be commissioned over a watershed.
Within the pilot project, it is planned to develop business models and strengthen national potential through trainings in order to promote the participation of the private sector in the installation of solar facilities. Studies are being conducted to implement large-scale projects on water bodies in the future.
Hydrogen
The country report on the Low carbon hydrogen economy market research was prepared by the international consulting company with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) to assess the production capabilities of green and blue hydrogen types in Azerbaijan, their use in the domestic market, as well as the technical capabilities and economic efficiency of their export.
In the results of the market research, it was suggested that green hydrogen production is economically efficient, as well as export to regional energy markets and application areas for domestic consumption. The report provides information on future steps, areas where green hydrogen can be consumed in the domestic market, the Levelised Cost of Hydrogen (LCOH), export routes and other issues.
Azerbaijan's National Strategic Review for Hydrogen, reflecting a unified approach in the field of low-carbon hydrogen production, was prepared and presented within the COP29 conference. Currently, work is underway on the preparation of a plan for the application of the document.
Green energy zones
On 3 May 2021, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an order on measures to establish a Green Energy Zone in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan. A concept document on the establishment of a Green Energy Zone has been prepared by signing a contract with the Japanese company TEPSCO. At present, the principles of the concept are being applied in these territories.
Solar panels with a total capacity of more than 5 MW have been installed in more than 1500 private houses, public and social buildings in the liberated territories, and the process continues in accordance with the settlement plans. 38 hydroelectric power plants with a capacity of 307 MW are operated in these areas. Projects of Shafag SPP, Ufug SPP and Shams SPP are being implemented in Jabrayil district.
Within the framework of the State Program on the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023-2027, a concept and Action Plan for establishing a Green Energy Zone has been prepared. It is currently in the negotiation stage. Agreements were signed with Nobel Energy, TotalEnergies and A-Z Czech Engineering on green energy projects with a total capacity of more than 1000 MW.
Green energy corridors
Caspian-Black Sea- Europe Green Energy Corridor
On 17 December 2022, the Agreement on Strategic Partnership in the Development and Transmission of Green Energy between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary was signed in Bucharest. Green Energy Corridor Power Company (GECO Power Company) was established, which will carry out project management with the participation of transmission system operators from four countries. The feasibility study of the project is carried out by the Italian consulting company CESI.
Central Asia-Azerbaijan Green Energy Corridor
As reported, a strategic partnership agreement on the development and transmission of green energy between the Republic of Azerbaijan, the Republic of Kazakhstan and the Republic of Uzbekistan was signed by the leaders of the three countries on 13 November 2024 within the COP29. To implement the agreement, on 27 December of the same year, Azerenergy OJSC, Kazakhstan Electricity Grid Operating Company and National Power Grid of Uzbekistan OJSC established a joint venture named Green Corridor Union. A Memorandum of Understanding on the project was signed between the ministries of energy of the three countries and the Asian Development Bank and the Asian Infrastructure Investment Bank.
Azerbaijan-Türkiye-Europe Green Energy Corridor
Signing of Memorandum of Understanding on cooperation between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye in the field of transmission of electricity generated from renewable energy sources in the Republic of Azerbaijan and in the Republic of Türkiye.
Work is underway to integrate the Azerbaijani and Turkish energy infrastructures and export electricity through Nakhchivan. Along with the export of 1GW of renewable energy from Nakhchivan, the corridor to be established has the potential of transmitting electricity from the Caspian and Central Asia to Türkiye and Europe.
With this regard, Jabrayil substation with a capacity of 330/110/10 kilovolt 2x250 MVA was put into operation to establish Jabrayil energy hub. It is planned to install a 330kV electric power transmission line connecting Jabrayil energy hub and Nakhchivan via the Zangezur corridor passing through Armenia or Iran and to build a 330kV substation in Nakhchivan.
Azerbaijan-Georgia-Türkiye-Bulgaria Green Energy Corridor
Memorandum of Understanding on cooperation in the field of green electricity transmission and trade was signed between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye and the Ministry of Energy of the Republic of Bulgaria on 4 April 2025.
Climate targets and COP29
In our country, a voluntary commitment to reduce emissions by 2050 by 40% has been adopted. In order to meet this commitment, by 2030, it is aimed to increase the investment capacity in renewable energy in the total energy mix to at least 30%.
The Energy Minister expressed Azerbaijan's support for the joint initiative Global Promise on Renewable Energy and Energy Efficiency to triple and double energy efficiency of renewable energy potential in the world by 2030.
Three important energy initiatives – COP29 Global Energy Storage and Grids Pledge, the COP29 Green Energy Pledge: Green Energy Zones and Corridors, and the COP29 Hydrogen Declaration were officially presented at the COP29 event.
COP29 Global Energy Storage and Grids Pledge has committed to supporting the delivery of and ambitious scale-up to 1,500 GW of energy storage globally by 2030. The Pledge also includes a commitment to add or refurbish 25 million kilometres of grids globally by 2030, recognising the need to add or refurbish an additional 65 million kilometres by 2040. As part of the COP29 Green Energy Pledge: Green Energy Zones and Corridors, it is planned to create Intercontinental and interregional green energy zones. The COP29 Hydrogen Declaration, on the other hand, calls for strengthening global efforts to increase pure hydrogen production, reducing carbon emissions in existing hydrogen production to zero.