Bu ilin səkkiz ayında qaz hasilatı artıb
2020-ci ilin yanvar-avqust aylarında operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 23,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft (kondensatla birlikdə) hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə, təxminən, 1,8 milyon ton az olub.
Respublika üzrə hasil edilmiş neftin 16 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,4 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə hasilat isə 4,8 milyon ton təşkil edib.
Səkkiz ayda 19,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bu 2019-cu ilin yanvar-avqust aylarına nisbətən, təxminən, 1,7 milyon ton, yəni 8 faiz azdır. Neft-kondensatın 18,4 milyon tonu konsorsium, 0,8 milyon tonu isə SOCAR üzrə ixraca nəql edilib.
2020-ci ilin 8 ayı ərzində ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 8,7 faiz, yəni 2 milyard kubmetr artımla 25,1 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Qaz hasilatının 7,9 milyard kubmetri AÇG-dən, 12,3 milyard kubmetri isə “Şahdəniz”dən əldə edilib. SOCAR üzrə bu dövrdə 4,9 milyard kubmetr qaz hasil olunub.
Bu dövrdə xaricə qaz satışı 8,7 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 17,6 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-avqust aylarında 2019-cu ilin müvafiq dövrünə nisbətən Türkiyəyə 25,3 faiz çox, yəni 7,2 milyard kubmetr qaz ixrac edilib. Gürcüstana ixrac edilən qazın həcmi 1,5 milyard kubmetr olub. Qeyd edək ki, TANAP ilə Türkiyəyə bu müddətdə 2,8 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
2018-ci ilin iyun ayının 30-dan 2020-ci ilin sentyabr ayının 1-dək TANAP-la Türkiyəyə təqribən 6,7 milyard kubmetr qaz nəql edilib.
Azəri-Çıraq-Günəşli və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən bu ilin 1 sentyabr tarixinədək ümumilikdə 545,5 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib və 544,9 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Bu dövrdə “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 172,8 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 129,1 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Şahdəniz” yatağı istismara veriləndən cari ilin 1 sentyabr tarixinədək 85,7 milyard kubmetr qaz ixraca nəql edilib.
Ölkədə neft emalı isə 2020-ci ilin 8 ayında 4 milyon ton təşkil edib. Neft emalı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 201 min ton az olub.

According to the operative data, Azerbaijan produced 23.2 million tons of oil (including condensate) in January-August 2020. The production of oil (including condensate) decreased by 1.8 million tons compared to the same period a year before.
"Azeri-Chirag-Guneshli" accounted for 16 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 2.4 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 4,8 million tons.
Over the eight months of current year, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 19.2 million tons. This is 1.7 million tons (8%) less than in January-August 2019. 18.4 million tons of oil-condensate were exported by the consortium and 0.8 million tons by SOCAR.
During the eight months of 2020, gas output amounted to 25.1 bcm, which increased by more than 8.7 % (2 bcm) compared to the respective period of last year. 7.9 bcm of gas production extracted from ACG, while 12.3 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 4,9 bcm gas during this period.
During this period, gas sales amounted to 8.7 bcm, which was 17.6% more compared to the same period previous year. In the January-August, compared to the same period in 2019, 7.2 bcm (25.3 % more) gas was exported to Turkey. Gas exported to Georgia was 1,5 bcm. It should be noted that, during this period 2,8 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
From 30 June 2018 to 1 September 2020, 6.7 bcm gas has been transported to Turkey via TANAP.
Since its commissioning till September 1, 545.5 million tons oil (including condensate) were extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli" and "Shah Deniz", and 544.9 million tons oil (including condensate) were exported.
172.8 bcm gas were extracted from ACG, while 129.1 bcm gas from Shah Deniz. Since its commissioning till 1 September 2020, 85.7 bcm gas were exported from Shah Deniz.
Over the eight months of 2020, Azerbaijan refined 4 million tons of oil.  Oil refinery has been 201 thousand tons less in comparison with the relevant period of the previous year.