Azərbaycan sentyabrda gündəlik 585 min barrel xam neft hasil edib
2020-ci ilin sentyabr ayında ölkə üzrə gündəlik neft (kondensantla birlikdə) hasilatı 653,5 min barrel olub. Bunun 585 min barrelini xam neft, 68,5 min barrelini isə kondensat təşkil edib. Xam neftin 460 min barreli “Azəri-Çıraq-Günəşli”, 125 min barreli isə SOCAR (Azneft” İB, BM və ƏŞ) üzrə hasil edilib.
“OPEC plus” üzrə gündəlik neft hasilatının 2018-ci ilin oktyabr ayı səviyyəsindən 7,7 mln. barrel ixtisarı prosesi çərçivəsində Azərbaycan sentyabrda sutkada xam neft hasilatını 133 min barrel azaldıb. Bununla da Azərbaycan sentyabrda “OPEC plus” üzrə öhdəliyini artıqlaması ilə yerinə yetirib
“Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nə əsasən, 2018-ci ilin oktyabr ayında gündəlik xam neft hasilatı 718 min barrel olan Azərbaycan cari ilin avqust-dekabr aylarında xam neft istehsalını sutkada 131 min barrel azaltmaqla 587 min barrel həcmində saxlamalıdır. Öhdəliklərin icrası məqsədilə gündəlik xam neft hasilatı 2018-ci ilin oktyabr ayındakı səviyyələrdən, AÇG-də 567 min barreldən azaldılaraq 461 min barreldə, SOCAR (Azneft” İB, BM və ƏŞ) üzrə isə 151 min barreldən ixtisar edilərək 126 min barrel həcmində saxlanılmalıdır.
Qeyd edək ki, 12 aprel tarixli “OPEC plus” razılaşmasının gündəlik xam neft hasilatının ümumilikdə 7,7 mln. barrel azaldılması ilə bağlı ikinci mərhələsi 1 avqust- 31 dekabr tarixlərini əhatə edir.

Daily oil production in Azerbaijan amounted to 585 thousand barrels in September
In September 2020, daily oil production in Azerbaijan amounted to 653.5 thousand barrels, including 585 thousand barrels’ crude oil and 68.5 thousand barrels’ condensate. "Azeri-Chirag-Guneshli" accounted for 460 thousand barrels out of 585 thousand barrels of crude oil while SOCAR (Azneft PU, JV and Affiliated Companies) for 125 thousand barrel.
Within the process of reduction by 7.7 million barrels of the level of daily oil output recorded in October, 2018 under the OPEC plus agreement, Azerbaijan cut daily crude oil output by 133 thousand barrels in September. Azerbaijan fulfilled its commitments under OPEC plus in September.
According to the ”Declaration of Cooperation", Azerbaijan, where oil production amounted to 718 thousand barrels of crude oil per day in October 2018, should maintain the daily crude oil output at 587 thousand barrels by reducing 131 thousand barrel in August-December of the current year. In order to fulfill the commitments, the daily crude oil production should be reduced from the levels recorded in October, 2018, i.e. from 567 thousand barrels to 461 thousand barrels at ACG field and from 151 thousand barrels to 126 thousand barrels at SOCAR company (Azneft Production Unit (PU), JV and Affiliated Company) and should be kept at the reduced level.
It should be noted that the second stage of “OPEC plus” agreement dated 12 April, which provides for a total reduction of 7.7 million barrels in the daily crude oil output covers 1 August – 31 December.