Rumıniyanın energetika naziri Virgil Daniel Popesku ilə “yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Cənub-Şərqi Avropada Enerji Keçidi: Enerji təhlükəsizliyi, diversifikasiyası və yaşıl enerjiyə keçid üzrə regional əməkdaşlıq” tədbiri çərçivəsində Rumıniyanın energetika naziri Virgil Daniel Popesku ilə görüşüb.
Görüşdə Xəzər dənizinin Azərbaycana məxsus hissəsində mövcud olan nəhəng külək resursu hesabına “yaşıl enerji”nin istehsalı və Rumıniyaya ixracı perspektivləri müzakirə edilib. Gürcüstan və Qara dənizdən keçməklə sualtı elektrik kabeli vasitəsilə ötürülməsi nəzərdə tutulan enerji həcmlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Layihənin region ilə Avropa bazarı arasında elektrik enerjisinin ixrac imkanlarının genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyəti nəzərə alınmaqla, müzakirələrin intensivləşdirilməsi üçün qısa zamanda maraqlı tərəflər arasında üçtərəfli onlayn işçi görüşün keçirilməsi razılaşdırılıb.
Görüş zamanı ikitərəfli enerji əməkdaşlığının inkişafına dair bir sıra digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

Cooperation in the field of "green energy" was discussed with Romanian Energy Minister Virgil Daniel Popescu
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Romanian Minister of Energy Virgil Daniel Popescu within “Southeastern Energy Transition: Regional Cooperation on Energy Security, Diversification and Green Transition”.
At the meeting, the opportunities for the “green energy” production and its export to Romania at the expense of the huge wind resource existing in the Azerbaijani part of the Caspian Sea were discussed. The sides exchanged views on the energy volumes to be transmitted through Georgia and the Black Sea via submarine power cable. Taking into account the importance of the project in terms of expanding electricity export opportunities between the region and the European market, it was agreed to hold a trilateral online working meeting between the stakeholders in a short time to intensify the discussions.
During the meeting, the sides exchanged views on a number of other issues related to the development of bilateral energy cooperation.