Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndələri və “ENGIE” şirkətinin vitse-prezidenti, “Eurogas” Beynəlxalq Assosiasiyasının prezidenti Didier Holleaux arasında görüş keçirilib.
Görüşdə qlobal enerji gündəliyində olan məsələlər, Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi və “yaşıl enerji”nin Avropaya ixracı imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Cənub Qaz Dəhlizi ilə Azərbaycan qazının Avropa ölkələrinə ixrac olunan həcmləri, eləcə də TANAP və TAP layihələrinin ötürücülük gücünün artırılması perspektivləri barədə məlumat verərək, layihənin genişləndirilməsini təmin edəcək məsələlərlə bağlı fikirlərini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, Azərbaycanın özünü və tərəfdaşlarını uzun müddət təmin edə biləcək qaz resursları var. Bu resursların hasil edilərək mövcud infrastrukturun təkmilləşdirilməsilə ixracı üçün çoxtərəfli əməkdaşlıq və birgə səylər əsasında əməli addımlar atılmalıdır.
Eyni zamanda qeyd olunub ki, hazırda həyata keçirilən 470 meqavatlıq külək və günəş elektrik stansiyalarının istismara verilməsi ilə ildə qənaət ediləcək 330 milyon kubmetr təbii qaz, həmçinin Xəzər dənizinin külək enerjisinin 2036-cı ilədək reallaşdırılması nəzərdə tutulan 7,2 GVt-lıq potensialı hesabına “yaşıl enerji” də Avropa ölkələrinə ixrac edilə bilər.
Söhbət zamanı Fransa ilə qaz sektorunda uzunmüddətli əməkdaşlığın bərpa olunan enerji sahəsində davam etdirilməsi üçün böyük potensialın olduğu vurğulanıb. Həmçinin Azərbaycanın regional enerji əməkdaşlığında iştirakından irəli gələn məsələlər nəzərdən keçirilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with representatives of the French Ministry for Europe and Foreign Affairs and Didier Holleaux, Executive Vice President of ENGIE and President of the Eurogas International Association.
During the meeting, the sides exchanged views on the issues on the global energy agenda, expansion of the Southern Gas Corridor and the export opportunities of green energy to Europe.
The Energy Minister Parviz Shahbazov spoke about the volumes of Azerbaijani gas exported to European countries through the Southern Gas Corridor, as well as the prospects for increasing the transmission capacity of TANAP and TAP projects, and noted his views on the issues that will ensure the expansion of the project. It was noted that Azerbaijan has gas resources that can provide itself and its partners for a long time. Practical steps should be taken on the basis of multilateral cooperation and joint efforts for the extraction and export of these resources by improving the existing infrastructure.
At the same time, it was noted that with the commissioning of the currently implemented 470 MW wind and solar power plants, 330 million cubic meters of natural gas to be saved per year, as well as green energy can be exported to European countries thanks to 7.2 GW capacity of the Caspian Sea wind energy to be implemented by 2036.
During the conversation, it was noted that there was great potential for the continuation of long-term cooperation with France in the gas sector in the renewable energy sector. The issues arising from Azerbaijan's participation in regional energy cooperation were also considered.