Energetika naziri Pərviz Şahbazov: “Hazırkı kataklizmlər dövründə Azərbaycan “yaşıl enerji” ilə bağlı hədəflərini problemsiz və fasiləsiz reallaşdıran azsaylı ölkələrdəndir”
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “8-ci Berlin Enerji Keçidi Dialoqu” konfransı çərçivəsində “Ədalətli və sosial enerji keçidinə təkan verən amillər” mövzusunda keçirilən panel müzakirələrində çıxış edib. Nazir ədalətli enerji keçidi, enerji təchizatı ilə bağlı misli görünməmiş qeyri-müəyyənliklər şəraitində dekarbonizasiya ilə müqayisədə aktuallaşan enerji təhlükəsizliyi, eləcə də Azərbaycanın enerji müstəqilliyini təmin edən amillər və bərpa olunan enerji kursu ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. Azərbaycanın ədalətli enerji keçidi ilə bağlı çağırışlarla həmrəy olduğu, enerji balansında bərpa olunan enerjinin mövqeyinin möhkəmlənməsi ilə bağlı səyləri dəstəklədiyi, eyni zamanda enerji resurslarının müxtəlifliyini gələcəkdə də enerji bazarında sabitliyin təminatı kimi qəbul etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Energetika naziri deyib ki, enerji təhlükəsizliyi təmin edilmədən iqtisadi inkişaf, sosial rifah və ekoloji təhlükəsizlik mümkün deyil. Azərbaycan enerji sahəsində xarici təchizatçılardan asılılığı və enerji təhlükəsizliyində heç bir problemi olmayan ölkədir. Üstəlik həm neft-qaz, həm də elektrik enerjisi ixracatı bu gün region ölkələri ilə yanaşı Avropa ölkələrinin də enerji təhlükəsizliyinə töhfə verir: “Enerji müstəqilliyimiz, enerjiyə ehtiyacın daxili imkanlar hesabına təmin edilməsi bizim gücümüzdür, üstünlüyümüzdür. Bu, bizə imkan verir ki, enerji təhlükəsizliyindən dekarbonizasiyaya doğru addımlayaq. Enerji balansımızda yaşıl enerjinin payını daha da artıraq. Biz hazırda etibarlı tərəfdaş rolumuzu davam etdirir, həm də bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadə üzrə planlarımızı icra edirik. Deyə bilərik ki, hazırki kataklizmlər dövründə Azərbaycan yaşıl enerji ilə bağlı hədəflərini problemsiz və fasiləsiz reallaşdıran azsaylı ölkələrdəndir.”
Azərbaycanın dayanıqlı enerji sektorunun inkişafı ilə bağlı suala cavab olaraq nazir bildirib ki, ölkəmiz dayanıqlığa enerji təchizatı mənbələrinin müxtəlifliyi, ixrac marşrutları və bazarlarının diversifikasiyası ilə nail olub: “Bu gün qarşımızda duran əsas məqsəd bu dayanıqlığı daha da möhkəmləndirməkdir. Bundan ötrü qaz sektorunun inkişafı ilə yanaşı əsas diqqəti yaşıl enerjinin inkişafına yönəltmişik. Elektrik enerjisinin qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payını 16.5%-dən 2030-cu ilə qədər 30%-ə çatdırmağa çalışırıq.”
Müzakirələrdə TAP layihəsinin avropalı istehlakçıların enerji ilə sabit təchizatında töhfələrinə də toxunulub.
Qeyd edək ki, panel müzakirələrində Yunanıstanın ətraf mühit və energetika naziri Kostas Skrekas, Avstriyanın iqlim fəaliyyəti, ətraf mühit, enerji, mobillik, innovasiya və texnologiya üzrə federal naziri Leonore Gevessler, Fransanın ekoloji keçid məsələləri üzrə naziri Barbara Pompili, Şri-Lankanın Energetika Nazirliyinin katibi K.D.R. Olga və “Bakulu Power “şirkətinin baş icraçı direktoru Lucia Bakulumpagi-Vamala iştirak edib.

Energy Minister Parviz Shahbazov: "During the current cataclysms, Azerbaijan is one of the few countries that has been seamlessly and continuously implementing its goals for green energy."
Minister of Energy Parviz Shahbazov spoke at the panel discussions on the drivers for a just and social energy transition to be held within the international conference "8th Berlin Energy Transition Dialogue". The minister shared his views on energy transition, energy security actualized compared to decarbonization under the conditions of unprecedented uncertainties, as well as the factors ensuring the energy independence of Azerbaijan and the course of renewable energy. It was brought to the attention that Azerbaijan stands in solidarity with the calls for a just energy transition, supports efforts to strengthen the position of renewable energy sources in the energy mix, and at the same time considers the diversity of energy resources as a guarantee of stability in the energy market in the future.
The Minister of Energy said that without ensuring energy security, economic development, social wellfare and environmental security are impossible. Azerbaijan is a country that does not depend on external suppliers in the energy sector and has no problems with energy security. Moreover, the export of both oil, gas and electricity today contributes to the energy security of European countries along with the countries of the region: “Our energy independence, meeting the demand for energy at the expense of internal capabilities is our strength, our advantage. This allows us to take a step from energy security to decarbonization. Let's further increase the share of green energy in our energy mix. Currently, we continue to play the role of a reliable partner, and we are also implementing plans for the widespread use of renewable energy sources. It can be said that during the current cataclysms, Azerbaijan is one of the few countries that has been seamlessly and continuously implementing its goals for green energy.”
Answering a question about the development of the sustainable energy sector in Azerbaijan, the Minister noted that our country has achieved sustainability through a variety of energy sources, diversification of export routes and markets: “The main goal facing us today is to further strengthen this sustainability. To this end, along with the development of the gas sector, we focused on the development of green energy. We aim to increase the share of renewable energy sources in the installed capacity of electricity from 16.5% to 30% by 2030.”
The contribution of the TAP to the sustainable supply of energy to European consumers was also touched upon during the discussions.
It was noted that Minister of Environment and Energy of the Hellenic Republic Kostas Skrekas, Federal Minister for Climate Action, Environment, Energy, Mobility, Innovation and Technology of Austria Leonore Gewessler, French Minister of the Ecological Transition Barbara Pompili, State Secretary to the Ministry of Energy, Sri Lanka K.D.R. Olga and CEO of Bakulu Power Lucia Bakulumpagi-Wamala participated at the meeting.