Azərbaycan və Türkmənistan arasında Xəzər dənizində “Dostluq” yatağı üzrə Birgə İşçi Qrupunun növbəti iclası keçirilib
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında Xəzər dənizində “Dostluq” yatağının karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı, işlənməsi və mənimsənilməsi haqqında Anlaşma Memorandumu”na əsasən, “Dostluq” yatağı üzrə tərəflər arasında əməkdaşlığı tənzimləyəcək hökumətlərarası Saziş layihəsinin hazırlanması və razılaşdırılması məqsədilə yaradılmış Birgə İşçi Qrupunun dördüncü iclası videokonfrans formatında keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkmənistanın dövlət naziri - “Türkmənqaz” Dövlət Konserninin sədri Batır Amanovun həmsədrliyi və İşçi Qrupu üzvlərinin iştirakı ilə keçirilən iclasda “Dostluq” yatağı üzrə tərəflər arasında danışıqlar prosesi çərçivəsində tərəqqidən məmnunluq ifadə edilib və layihənin hər iki ölkə üçün əhəmiyyəti vurğulanıb. İşçi Qrupu nəzdində fəaliyyət göstərən Birgə Ekspert Qrupunun növbəti görüşünün yaxın zamanda keçirilməsinə dair razılıq əldə olunub.
Qeyd edək ki, “Dostluq” yatağının karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı, işlənilməsi və mənimsənilməsi üzrə Tərəflər arasında Hökumətlərarası Saziş layihəsinin hazırlanması və razılaşdırılması məqsədilə Azərbaycan tərəfdən İşçi Qrupu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 fevral 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb.

The next meeting of the Joint Working Group on Dostlug field in the Caspian Sea was held between Azerbaijan and Turkmenistan
According to the Memorandum of Understanding between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan on joint exploration and development of hydrocarbon resources of the Dostlug field in the Caspian Sea, the fourth meeting of the Joint Working Group established to draft and agree on the intergovernmental agreement that will regulate the cooperation between the parties on Dostlug field was held in the format of a video conference.
At the meeting, which was co-chaired by Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov and Minister of State of Turkmenistan - chairman of the Turkmengaz State ConcernBatir Amanov and attended by members of the Working Group, the sides expressed their satisfaction with the progress in the negotiation process on the Dostlug field and emphasized the importance of the project for both countries. An agreement was reached to hold the next meeting of the Joint Expert Group operating under the Working Group in the near future.
It should be noted that the Working Group of the Azerbaijani side was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 25, 2021 in order to draft and agree on the intergovernmental agreement between the parties on joint exploration and development of hydrocarbon resources of the Dostlug field.