Azərbaycan enerji və nəqliyyat sistemlərinin karbonsuzlaşdırılmasında bp ilə əməkdaşlıq edəcək
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və bp iri miqyasda karbonsuzlaşdırılmış və inteqrasiya edilmiş enerji və nəqliyyat sistemləri, o cümlədən Azərbaycanın regionlarında və şəhərlərində bərpa olunan enerji layihələri üçün tələb olunan potensialın və şəraitin qiymətləndirilməsi üzrə əməkdaşlıq etmək məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalayıblar.
Bu memorandum Azərbaycanın iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, rəqabətli enerji bazarının yaradılması, təmiz ətraf mühit və "yaşıl artım" ölkəsi, bp-nin isə 2020-ci ildə “xalis sıfır emissiya” hədəflərini elan etməsi kontekstində imzalanıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “2030-cu ilə qədər istixana qazlarının tullantısının 35 faiz azaldılması, təmiz ətraf mühitə və yaşıl enerjinin payının istehsal və istehlakda artımına nail olunması Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafının prioritetlərindən biri kimi müəyyənləşdirilib. Bu gün ölkədə bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafı, xüsusilə yaşıl enerji zonalarının yaradılmasına yüksək səviyyədə dəstək verilir. Xarici və yerli investorlar Azərbaycanı uzunmüddətli, dayanıqlı, ucuz və ekoloji cəhətdən təmiz enerji növləri ilə təmin etmək prosesinə dəvət edilir. Bu gün imzaladığımız bu sənəd neft-qaz sahəsində uzunillik strateji tərəfdaşımız bp ilə karbonsuzlaşdırma və bərpa olunan enerji layihələri üzrə əməkdaşlığımız üçün yeni imkanlar yaradır. Ümid edirəm ki, qlobal iqlim çağırışlarından irəli gələn müasir enerji trendlərinə transformasiya mərhələsində bp ilə birgə uğurlara imza ata biləcəyik”.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz deyib: “bp-nin və Azərbaycanın dayanıqlılıq üzrə müvafiq məqsədlərinə nail olmaq istiqamətində Energetika Nazirliyi ilə bu əməkdaşlıq imkanından çox məmnunuq. Bu gün imzaladığımız Anlaşma Memorandumu bp və Azərbaycan üçün potensial olaraq tərəfdaşlıq imkanlarına aparan yeni əməkdaşlıq platforması təmin edir. bp təxminən otuz ildir ki, Azərbaycanın enerji tərəfdaşıdır və inanırıq ki, bp-nin az karbonlu enerji sahəsində öz biznesini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağı, həmçinin nəqliyyat və rahatlıq üzrə təklif etdiyi xidmətləri transformasiya etməyi hədəflədiyi bir vaxtda Azərbaycanla uğurlu tərəfdaşlığımıza əsaslanan böyük potensial mövcuddur. bp bu yaxınlarda Hyuston və Aberdin şəhərləri ilə tərəfdaşlığa başlayıb və biz bu Anlaşma Memorandumunu imzalamaqla, emissiyaların azaldılmasına yönəlmiş təmiz enerji də daxil olmaqla inteqrasiya edilmiş enerji və nəqliyyat həlləri gətirmək məqsədilə Azərbaycanın regionları və şəhərləri ilə də oxşar tərəfdaşlıq imkanlarını araşdırmaq istəyirik.”
Memoranduma əsasən, fəaliyyətin həyata keçirilməsi məqsədilə “Rəhbər Komitə” və “İşçi Qrupu”un yaradılması, Azərbaycanın müvafiq region və ya şəhərləri üçün karbonsuzlaşdırma üzrə “Baş Plan”nın hazırlanması nəzərdə tutulur. “Baş Plan” təmiz enerji layihələri, az karbonlu nəqliyyat, yaşıl binalar, tullantıların idarə olunması, təmiz sənaye, təbii iqlim həlləri, inteqrasiyalı tərəfdaşlıqlar, həmçinin inteqrasiyalı və karbonsuzlaşdırılmış enerji və nəqliyyat sistemlərinin hazırlanması istiqamətlərini əhatə edəcəkdir.

The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and bp today signed a Memorandum of Understanding to cooperate in assessing the potential and conditions required for large-scale decarbonized and integrated energy and mobility systems, including renewable energy projects in the regions and cities of Azerbaijan.
The Memorandum has been signed in the context of Azerbaijan's economic diversification, creation of a competitive energy market, clean environment and “green growth” agenda and bp's announcement in 2020 of its “net zero” ambition.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov said: “Reducing greenhouse gas emissions by 35 percent by 2030, creating a clean environment and increasing the share of green energy in production and consumption have been identified by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev as the country’s socioeconomic development priorities. The development of the renewable energy sector in the country, especially the creation of green energy zones, is strongly supported. Foreign and local investors are invited to the process of providing Azerbaijan with long-term, sustainable, affordable and environmentally friendly energy sources. The document signed today provides new opportunities for cooperation with bp, our long-term strategic partner in the oil and gas sector, on decarbonization and renewable energy projects. I do hope that we will achieve shared success with bp while transforming to modern energy trends stemming from global climate challenges.”
BP’s Regional President for Azerbaijan, Georgia and Turkey Gary Jones said: “We are pleased to have this opportuntity to collaborate with the Ministry of Energy towards   achieving bp’s and Azerbaijan’s respective sustainability goals. The MOU we signed today provides a new platform for cooperation leading potentially to new partnership opportunities for bp and Azerbaijan. bp has been Azerbaijan’s energy partner for nearly three decades and now, when bp is aiming to significantly scale-up its low-carbon energy business and transform its mobility and convenience offers, we believe there is great potential  to build on our successful partnership  with Azerbaijan. bp has recently partnered with the cities of Houston and Aberdeen and by signing this MOU we would like to explore  similar partnership opportunities with regions and cities in Azerbaijan to bring integrated energy and mobility solutions including clean energy aimed at driving down emissions.”
According to the Memorandum, a Steering Committee and a Working Group will be established and a Master Plan will be developed for decarbonization of relevant regions or cities of Azerbaijan. The Master Plan will cover the development of trends for clean energy projects, low-carbon transport, green buildings, waste management, clean industry, natural climate solutions, integrated partnerships, as well as the development of integrated and decarbonized energy and mobility systems.