2022-ci ilin yanvar-dekabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, ötən il ərzində Azərbaycanda 46,7 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 13,4 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən, 25,2 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 8,1 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. 2021-ci ilə nisbətən 6,5 faiz, yəni 2,9 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 22,3 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da 2021-ci illə müqayisədə 18 faiz çoxdur. Yanvar-dekabr aylarında Avropaya 11,4 milyard kubmetr, Türkiyəyə 8,4 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 2,5 milyard kubmetr qaz satılıb. Türkiyəyə TANAP vasitəsilə bu müddətdə 5,6 milyard kubmetrə yaxın qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 1 yanvar 2023-cü il tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 203,4 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 182,8 milyard kubmetrə yaxın qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 128 milyard kubmetrə yaxın həcmi ixraca nəql olunub.
2022-ci ilin yanvar-dekabr aylarında ölkədə 32,6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Respublika üzrə neft hasilatının 20,4 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 4,4 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 7,8 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 26,3 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 24,9 milyon tona yaxını konsorsiumun, 1,4 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 1 yanvar 2023-cü il tarixinədək 607 milyon tondan çox neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 567 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 40 milyon ton kondensat çıxarılıb. Bundan 1 yanvar 2023-cü il tarixinədək 605 milyon tondan çox ixraca nəql edilib.

In 2022, 46.7 billion cubic meters of natural gas and 32.6 million tons of oil were produced
According to operational data for January-December 2022, Azerbaijan produced 46.7 bcm of natural gas. 13.4 bcm of gas were produced from Azeri-Chirag-Gunashli, 25.2 billion cubic meters from Shah Deniz and 8.1 bcm from SOCAR. Gas was transported with an increase of approximately 2.9 bcm, namely 6.5 percent compared to the relevant period last year.
During the reporting period, gas sales abroad amounted to 22.3 billion cubic meters, which is 18 percent more than in 2021. In January-December, 11.4 billion cubic meters of gas were sold to Europe, 8.4 billion cubic meters to Turkey, and 2.5 billion cubic meters to Georgia. It should be noted that, during this period nearly 5.6 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 January 2023, about 203.4 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 182.8 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 128 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 32.6 million tons of oil (including condensate) in January-December 2022. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 20.4 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 4.4 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 7,8 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 26,3 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 24.9 million tons, SOCAR for 1.4 million tons.
Since its commissioning till 1 January 2023, more than 607 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 567 million tons of oil were extracted from ACG, while 40 million tons condensate from Shah Deniz. Till January 1, 2023, more than 605 million tons were exported.