Görüşdə Azərbaycanın neft hasilatı sahəsində tarixi təcrübəsi, təbii qazın təchizatçısı kimi enerji təhlükəsizliyində mühüm rolu, həmçinin bərpa olunan enerjinin istehsalı və ixracı istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib. “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi”nin elektrik enerjisi, fiber-optik və hidrogen komponentlərindən bəhs edilib. Həmçinin məlumat mərkəzlərinin yaradılması və onların elektrik enerjisi ilə təchizatı, bu sahəyə investisiyaların təşviqi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı Omanın neft və qaz sahəsinə davamlı investisiyaları qeyd olunub. Bu sektorun həm Oman, həm də dünya üçün uzun müddət əhəmiyyətini saxlayacağı vurğulanıb. Bildirillib ki, Oman mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) istehsalına investisiya edir və bu sahədə regionun əsas ixracatçılarından biri olmağı hədəfləyir. Həmçinin ölkədə artıq dörd böyük günəş sənaye parkı fəaliyyət göstərir və hədəf 2040-cı ilə qədər enerji ehtiyaclarının 40%-ni bərpa olunan mənbələrdən təmin etməkdir. Omanın 2030-cu ilə qədər 1 milyon ton “yaşıl hidrogen” istehsalını planlaşdırdığı qeyd olunub.
Görüşdə iki ölkə arasında neft və qaz sektorunda imzalanmış sənədlər çərçivəsində əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi, günəş panelləri və külək turbinlərinin istehsalı, habelə bütün enerji sektoru üzrə əməkdaşlıq imkanlarının qiymətləndirilməsi razılaşdırılıb.

Azerbaijan and Oman discuss cooperation opportunities in the field of energy
Energy Minister Parviz Shahbazov and Minister of Economy the Sultanate of Oman Said bin Mohammed bin Ahmed Al Saqri held a meeting.
At the meeting, information was provided about Azerbaijan's historical experience in the field of oil production, its important role in energy security as a supplier of natural gas, as well as projects implemented in the direction of renewable energy production and export. Electricity, fiber-optic and hydrogen components of the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor were discussed. There was also an exchange of views on the creation of data centers and their supply with electricity, promotion of investments in this area.
During the conversation, sustainable investments in the oil and gas sector of Oman were noted. It was emphasized that this sector will remain important for both Oman and the world for a long time. It was noted that Oman is investing in liquefied natural gas (LNG) production and aims to become one of the region’s leading exporters in this field. It was also stated that four large solar industrial parks are already operating in the country, with a target of meeting 40% of energy needs from renewable sources by 2040. Oman’s plan to produce 1 million tons of green hydrogen by 2030 was also highlighted.
During the meeting, it was agreed to define areas of cooperation within the framework of documents signed between the two countries in the oil and gas sector, as well as to assess opportunities for cooperation in the production of solar panels and wind turbines and across the entire energy sector.