Çin şirkətləri ilə “yaşıl enerji” üzrə 6 sənəd imzalanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Çinə səfəri çərçivəsində bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığa dair 6 sənəd imzalanıb. Bu sənədlər ümumilikdə 260 MVt gücündə günəş elektrik stansiyaları, 100 MVt-lıq üzən günəş elektrik stansiyası, 30 MVt gücündə batareya enerji saxlanc sistemi, dənizdə minimum 2 QVt gücündə külək elektrik stansiyasının inşası, daha 2 QVt gücündə külək enerjisi layihəsinin inkişafı, eləcə də bərpa olunan enerji və elektrik enerji sisteminin planlaşdırılması üzrə əməkdaşlığı əhatə edir.
Azərbaycan Respublikasının Hökuməti və “Universal Solar Azerbaijan” MMC arasında Azərbaycanda 100 MVt gücündə “Qobustan” günəş elektrik stansiyası layihəsi ilə bağlı İnvestisiya Müqaviləsi Energetika Nazirliyi və “Universal Solar Azerbaijan” MMC tərəfindən imzalanıb. İnvestisiya Müqaviləsi Qobustan rayonunda 100 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisini və istismarını nəzərdə tutur. Növbəti mərhələdə şirkət ilə elektrik enerjisinin alqı-satqı, ötürücü şəbəkəyə qoşulma və torpaq icarə müqavilələri imzalanacaq. 2026-cı ildə istismara verilməsi nəzərdə tutulan stansiyada hər il təxminən 180 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsalı proqnozlaşdırılır. Bu isə ildə 39 milyon kubmetr həcmində təbii qaza qənaət etməklə yanaşı, atmosferə atılan karbon emissiyalarını 86 min ton azaltmağa imkan verəcək. Bu layihə üzrə Çin şirkəti ilə əməkdaşlıq hərrac vasitəsi ilə müəyyənləşdirilib.
Energetika Nazirliyi ilə “China Energy Overseas Investment Co. Ltd.” şirkəti arasında isə Azərbaycanda dənizdə külək enerjisi layihəsinin qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləyə əsasən, Xəzər dənizində külək enerjisi potensialının qiymətləndirilməsi, bu sahədə layihələrin planlaşdırılması və inşası üzrə əməkdaşlıq ediləcək. Bu çərçivədə mərhələli əsasda minimum 2 QVt gücündə dənizdə külək elektrik stansiyasının qiymətləndirilməsi, inkişaf etdirilməsi, layihələndirilməsi, maliyyələşdirilməsi, mühəndisliyi, tikintisi, istismara verilməsi və texniki xidmət üzrə əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.
Digər bir sənəd Energetika Nazirliyi, “China Datang Overseas Investment Co. Ltd” və “SOCAR Green” MMC arasında imzalanıb. Böyükşor gölündə 30 MVt gücündə batareya enerji saxlanc sistemi ilə 100 MVt gücündə üzən günəş elektrik stansiyası layihəsinin qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra müqaviləsinə müvafiq olaraq yaradılacaq layihə şirkəti vasitəsilə texniki-iqtisadi əsaslandırma, layihələndirmə, maliyyələşdirmə, tikinti, istismar və texniki xidmət işləri həyata keçiriləcək. “China Datang Overseas Investment Co. Ltd” şirkəti əsas investor kimi çıxış edəcək.
Həmçinin Energetika Nazirliyi, “PowerChina Resources Limited” və “SOCAR Green” MMC arasında 160 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası layihəsinin qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsinə dair imzalanmış İcra Müqaviləsi mübadilə edilib. Layihənin həyata keçirilməsi üçün xüsusi layihə şirkətinin və Rəhbər Komitənin yaradılması nəzərdə tutulur. Sənəddə layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırılması, layihələndirilməsi, maliyyələşdirilməsi, tikintisi, istismarı və texniki xidməti kimi istiqamətlər əks olunub. Energetika Nazirliyinin layihə üçün torpaq sahəsinin ayrılması, müvafiq icazələrin verilməsi və yerli resurslardan istifadə olunmasına dəstək göstərməsi planlaşdırılır. Layihə, həmçinin gələcəkdə batareya enerji saxlanc sisteminin inteqrasiyası imkanlarını da nəzərdən keçirir. 2028-ci ildə istismara verilməsi planlaşdırılan stansiyada illik təxminən 332 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsalı proqnozlaşdırılır. Bu isə ildə 73 milyon kubmetr həcmində təbii qaza qənaət edilməsi, atmosferə atılan karbon emissiyalarının 160 min ton azaldılması deməkdir.
Energetika Nazirliyi, “SOCAR Green” MMC, “China Datang Overseas Investment Co. Ltd” və “PowerChina Resources Limited” arasında Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda 2 QVt gücündə dənizdə külək enerjisi layihəsinin inkişafına dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandum çərçivəsində investisiya imkanlarının qiymətləndirilməsi və müvafiq texniki-hüquqi dəstək mexanizmlərinin qurulması üzrə əməkdaşlıq ediləcək. Layihənin inkişafı məqsədilə Rəhbər Komitə və İşçi Qrup yaradılacaq, həmçinin kommersiya, hüquq və texniki sahələr üzrə ekspertlər cəlb olunacaq. Müvafiq icazələrin alınması, dəniz ərazilərinin ayrılması və digər zəruri proseslərdə Energetika Nazirliyi tərəfindən dəstək göstəriləcək.
“Bərpa olunan enerjinin inkişafı və elektrik enerji sisteminin planlaşdırılması”na dair Anlaşma Memorandumu isə Energetika Nazirliyi ilə Çin Xalq Respublikasının Elektrik Enerjisinin Planlaşdırılması və Mühəndislik İnstitutu arasında imzalanıb. Memorandum 2028-ci ildən sonrakı dövr üzrə bərpa olunan enerji mənbələrinin şəbəkəyə inteqrasiyası ilə əlaqədar ötürücü şəbəkədə müvafiq araşdırmaların aparılmasını nəzərdə tutur. Araşdırmaların nəticələrinə əsasən, texniki və iqtisadi baxımdan səmərəli həllərin müəyyənləşdirilməsi və müvafiq təkliflərin hazırlanması planlaşdırılır. Birinci mərhələdə bərpa olunan enerji mənbələri üzrə tələbatın qiymətləndirilməsi, növbəti mərhələdə isə müəyyən edilmiş güclərin ötürücü şəbəkəyə inteqrasiyasının tədqiqi həyata keçiriləcəkdir.

6 documents on green energy have been signed with Chinese companies
During the visit of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to China, 6 documents on cooperation in the field of renewable energy were signed. These documents cover the construction of solar power plants with a total capacity of 260 MW, 100 MW floating solar power plant, 30 MW battery energy storage system, 2 GW offshore wind energy project, development of another 2 GW wind power project, as well as cooperation in the development of renewable energy sources and planning of the electric power system.
The investment agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and Universal Solar Azerbaijan LLC on the project of Gobustan solar power plant with a capacity of 100 MW in Azerbaijan was signed by the Ministry of Energy and Universal Solar Azerbaijan LLC. The investment contract provides for the construction and operation of a 100 MW solar power plant in Gobustan district. At the next stage, contracts for the purchase and sale of electricity, connection to the transmission network and lease of land will be signed with the company. The plant, which is scheduled to be commissioned in 2026, is expected to generate about 180 million kWh of electricity per year. This will save 39 million cubic meters of natural gas and reduce carbon emissions into the atmosphere by 86 thousand tons. Cooperation with a Chinese company on this project was determined through an auction.
The Ministry of Energy and China Energy Overseas Investment Co. Ltd. signed an Executive Agreement on the assessment, development and implementation of an offshore wind energy project in Azerbaijan. According to the agreement, cooperation will be carried out to assess the potential of wind energy in the Caspian Sea, planning and construction of projects in this area. Within this framework, cooperation is envisaged on the evaluation, development, design, financing, engineering, construction, commissioning and maintenance of an offshore wind plant with a minimum capacity of 2 GW on a phased basis.
Another document was signed between the Ministry of Energy, China Datang Overseas Investment Co. Ltd and SOCAR Green LLC. In accordance with the Implementation Agreement on the evaluation, development and implementation of a 100 MW floating solar power plant with a 30 MW battery storage system on Lake Boyukshor, a feasibility study, design, financing, construction, operation and maintenance will be carried out through the newly created project company. China Datang Overseas Investment Co. Ltd will be the main investor.
In addition, an Implementation Agreement was exchanged on the evaluation, development and implementation of a 160 MW solar power plant project signed between the Ministry of Energy, PowerChina Resources Limited and SOCAR Green LLC. It is planned to create a special project company and a Steering Committee to implement the project. The document covers such areas as feasibility study, design, financing, construction, operation and maintenance of the project. The Ministry of Energy plans to provide support in the allocation of land, the issuance of appropriate permits and the use of local resources. The project also provides for the possibility of integrating an energy storage system in the future. The plant is scheduled to be commissioned in 2028, and it is projected to generate about 332 million kWh of electricity per year. This means saving 73 million cubic meters of natural gas and reducing carbon emissions by 160 thousand tons.
Between the Ministry of Energy, SOCAR Green LLC, China Datang Overseas Investment Co. Ltd and PowerChina Resources Limited signed a Memorandum of Understanding on the development of an offshore wind energy project with a capacity of 2 GW in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. Within the Memorandum, cooperation will be carried out on the assessment of investment opportunities and the establishment of appropriate technical and legal support mechanisms. A Steering Committee and a Working Group will be established to develop the project, as well as experts in commercial, legal and technical fields. The Ministry of Energy will provide support in obtaining appropriate permits, allocating marine territories and other necessary processes.
"A Memorandum of Understanding on renewable energy development and electric power system planning” was signed between the Ministry of Energy and the Electric Power Planning & Engineering Institute of the People`s Republic of China. The memorandum provides for conducting relevant studies in the transmission network in connection with the integration of renewable energy sources into the grid for the period after 2028. Based on the research results, it is planned to identify technically and economically effective solutions and prepare appropriate proposals. At the first stage, an assessment of the need for renewable energy sources will be carried out, and at the next stage, the integration of certain capacities into the transmission network will be studied.