İclas AZS EN 30-2-1:2024 - Qaz ilə işləyən məişət mətbəx texnikası – 2-1-ci hissə: Enerjidən səmərəli istifadə - Ümumi, AZS EN 15218:2024 - Məkanın soyudulması üçün buxar ilə soyutma kondensatorlu və elektrik intiqal kompressorlu kondisionerlər və mayeli soyuducu aqreqatlar - Terminlər, təriflər, sınaq şərtləri, sınaq üsulları və tələblər və AZS IEC 62512:2024 - Məişət qurutma funksiyalı elektrik paltaryuyan maşınlar  – Effektivliyin ölçülməsi üsulları standartlarının layihələrinin müzakirəsi məqsədilə təşkil edilib.
İclası giriş sözü ilə açan Nazirliyin aparat rəhbərinin müavini - Texniki Komitənin sədri Xalidə Məsimova standartlaşdırmanın iqtisadiyyata, xüsusilə energetika sektorunun inkişafına verdiyi töhfələrdən bəhs edib. Bildirilib ki, energetika sektorunda tətbiq edilən avadanlıqların, məişətdə istifadə olunan məhsulların, eləcə də bu sahədə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin təmin olunması və istehlakçıların hüquqlarının qorunması baxımından standartların tətbiqi müstəsna əhəmiyyət daşıyır.
Sonra Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun Strateji planlama və əlaqələndirmə şöbəsinin əməkdaşı Elman Əlixanov çıxış edərək hər üç standart layihəsinin hazırlanmış yekun variantı barədə geniş məlumat verib.
Sonda Texniki Komitənin üzvlərinin layihələrlə bağlı əlavə təklif və tövsiyələri dinlənilib, hər üç standart layihəsinin qısa müddət ərzində təkmilləşdirilərək qəbul olunması məqsədəmüvafiq hesab olunub.

The next meeting of the Technical Committee on Standardization of Electric Power Engineering and Renewable Energy was held
The meeting was held to discuss the drafts of AZS EN 30-2-1:2024 - Gas-powered household kitchen appliances - Part 2-1: Efficient use of energy - General, AZS EN 15218:2024 - Air conditioners and liquid refrigeration units with steam cooling condenser and electric drive compressor for space cooling - Terms, definitions, test conditions, test methods and requirements and AZS IEC 62512: 2024 - Household electric washing machines with drying function - Efficiency measurement methods.
Opening the meeting, the Deputy Chief of Staff of the Ministry - Chairman of the Technical Committee Khalida Masimova spoke about the contribution of standardization to the economy, especially the development of the energy sector. It was noted that the application of standards is of exceptional importance in terms of ensuring the quality of equipment used in the energy sector, products used in everyday life, as well as services provided in this area and protecting consumer rights.
Then, Elman Alikhanov, an employee of the Strategic Planning and Coordination Department of the Azerbaijan Standardization Institute, gave detailed information about the final version of all three standard projects.
At the end, additional proposals and recommendations of the members of the Technical Committee on projects were heard, and it was considered appropriate to improve and adopt all three standard projects in a short period of time.