Energetika Nazirliyində “Elektroenergetika və bərpa olunan enerji” standartlaşdırılması üzrə Texniki Komitənin ilk iclası keçirilib. İclasın əsas məqsədi müvafiq sahədə beynəlxalq standartlara uyğun milli standartların hazırlanması və tətbiqi məsələlərinin müzakirəsi olub.
İclası giriş sözü ilə açan Nazirliyin aparat rəhbərinin müavini, Texniki Komitənin sədri Xalidə Məsimova ölkəmizdə həyata keçirilən islahatların iqtisadiyyatın bütün sahələrinin, o cümlədən energetikanın dayanıqlı inkişafına töhfə verdiyini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, beynəlxalq normalara uyğun müasir standartların hazırlanması Azərbaycanda istehsal olunan, eləcə də idxal-ixrac əməliyyatları zamanı məhsulların keyfiyyətinin təmin edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun Elektrotexnika, informasiya texnologiyaları və telekommunikasiya sahələrinin standartlaşdırılması şöbəsinin müdiri Firuzə Bəhri elektrik enerjisi istehsalı sahəsinin müasir inkişafı üçün beynəlxalq standartların tətbiqinin vacibliyindən danışıb və standartlaşdırma proseslərinin qlobal iqtisadiyyata uyğunlaşmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
İclasda “AZS EN 15218:2024 Yerləşgələrin soyudulması üçün buxarlandırma ilə soyutma  kondensatorlu və elektrik intiqallı kompressorlu hava kondisionerləri və mayeli soyuducu aqreqatlar - Terminlər, təriflər, sınaq şərtləri, sınaq üsulları və tələblər”, “AZS EN 30-2-1:2024 Qaz ilə işləyən məişət mətbəx texnikası - 2 - 1-ci hissə: Enerjidən səmərəli istifadə - Ümumi” və AZS IEC 62512:2024 “Məişət istifadəsi üçün elektrik paltaryuma-qurutma maşınları - Performansın ölçülməsi üsulları” standartlarının layihələrinə baxılıb. Müzakirələrdə iştirak edən Texniki Komitənin üzvlərinin layihələrlə bağlı təklif və tövsiyələri dinlənilib.

A meeting of the Technical Committee in the field of green energy was held
The first meeting of the Technical Committee on standardization of Electric Power Engineering and Renewable Energy was held at the Ministry of Energy. The main purpose of the meeting was to discuss issues of preparation and application of national standards in accordance with international standards in the relevant field.
Opening the meeting, Deputy Head of Administration of the Ministry, Chairman of the Technical Committee Khalida Masimova emphasized that the reforms carried out in our country contribute to the sustainable development of all sectors of the economy, including energy. He noted that the development of modern standards in accordance with international norms is of great importance in terms of ensuring the quality of products produced in Azerbaijan, as well as in import and export operations.
Firuza Bahri, Head of Division of Standardization on Electrical Engineering, İnformation Technology and Telecommunication of the Azerbaijan Standardization Institute, spoke about the importance of applying international standards for the modern development of the field of electricity generation and emphasized the importance of adapting standardization processes to the global economy.
At the meeting "AZS EN 15218:2024 Air conditioners and liquid chilling packages with evaporatively cooled condenser and with electrically driven compressors for space cooling - terms, definitions, test conditions, test methods and requirements", AZS EN 30-2-1: 2024 - Domestic cooking appliances burning gas - Part 2-1: Rational use of energy - General" and AZS IEC 62512:2024 "Electric clothes washer-dryers for household use - Methods for measuring the performance" standardization projects were reviewed. The proposals and recommendations of the members of the Technical Committee participating in the discussions on the projects were heard.