Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov ABŞ Enerji Departamentinin katibi Cennifer Qranholm ilə görüşüb. Görüşdə ikitərəfli enerji əməkdaşlığının yeni mərhələdə inkişafı, təbii qaz və “yaşıl enerji”nin tədarükü, həmçinin COP29-la bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Azərbaycanın ənənəvi enerji təchizatçısı kimi həyata keçirdiyi enerji təhlükəsizliyi layihələri, eləcə də “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” və “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan-Avropa” “yaşıl enerji” dəhlizlərinin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb. Bu dəhlizlərin əhəmiyyəti regionlararası inteqrasiya, enerji təhlükəsizliyi və enerji keçidi aspektində dəyərləndirilib.
Həmçinin COP29-a sədrlik edən ölkə kimi Azərbaycanın bərpa olunan enerji və enerji keçidi istiqamətlərində gördüyü tədbirlərdən, qlobal iqlim məqsədlərinə nail olmaq üçün səylərindən danışılıb. 2027-ci ilədək 2 QVt “yaşıl enerji” istehsal güclərinin enerji sisteminə inteqrasiyası nəticəsində qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 33%-ə çatacağı qeyd edilib. Ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası, azad edilmiş ərazilər və Naxçıvanın “yaşıl enerji zonası”na çevrilməsinin “yaşıl enerji” keçidini təşviq etdiyi qeyd edilib.
Söhbət zamanı enerji saxlanc sistemləri, emissiyaların azaldılması və Azərbaycanın COP çərçivəsində təşəbbüslərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, mümkün tərəfdaşlıq formaları nəzərdən keçirilib.

Azerbaijan's Energy Minister Parviz Shahbazov met with Jennifer M. Granholm, Secretary, US Department of Energy. At the meeting, issues related to the development of bilateral energy cooperation at a new stage, the supply of natural gas and green energy, as well as COP29 were discussed.
The sides exchanged views on the energy security projects implemented by Azerbaijan as a traditional energy supplier, as well as the development of the Caspian-Black Sea-Europe and Central Asia-Azerbaijan-Europe green energy corridors. The importance of these corridors was assessed in the aspect of interregional integration, energy security and energy transition.
It was also talked about the measures taken by Azerbaijan as a country presiding over COP29 in the direction of renewable energy and energy transition, and its efforts to achieve global climate goals. It was noted that by 2027, as a result of the integration of 2 GW of green energy production capacities into the energy system, the share of renewable energy sources in investment capacity will reach 33%. It was noted that the socio-economic development strategy of our country, the liberated territories and the transformation of Nakhchivan into a green energy zone promote the green energy transition.
During the conversation, the sides exchanged views on energy storage systems, emission reduction and Azerbaijan's initiatives within the COP, and reviewed possible forms of partnership.