Rumıniyada Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyi və yaşıl keçid planlarından danışılıb
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Buxarestdə keçirilmiş 6-cı Rumıniya Beynəlxalq Qaz Konfransının regional təhlükəsizlik adlı nazirlər panelində çıxış edib.
2022-ci ilin iyulunda Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun imzalandığı, bununla da Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsinə və təbii qaz təchizatının artırılmasına zəmin yarandığı xatırladılıb. Bildirilib ki, o vaxtdan CQD-nin genişləndirilməsinin maliyyələşdirilməsi üçün Azərbaycan, Avropa Komissiyası, beynəlxalq maliyyə təşkilatları və genişləndirilmiş infrastruktur vasitəsilə çatdırılacaq qazın təminatlı alınması üçün Avropadakı potensial alıcılarla intensiv əlaqələr davam etdirilir.
Nazir müavini Azərbaycandan Avropaya qaz ixracı ilə bağlı statistik məlumatları da bölüşüb: “2022-ci ildə Azərbaycan Avropaya 11,4 milyard kubmetr qaz ixrac etmişdisə, 2023-cü ildə bu həcmin 12 milyard kubmetrdən çox olacağı gözlənilir”.
Çıxışda Azərbaycanın gələcək qaz təchizatı mənbələrinə də toxunub. Bildirilib ki, 2028-ci ilə qədər Xəzər dənizinin Azərbaycana məxsus hissəsində işlənməkdə olan seçilmiş yataqlardan, o cümlədən Ümid, Azəri-Çıraq Günəşli Dərin Qaz layihələri, eləcə də istismar olunan Abşeron yatağından böyük həcmdə təbii qazın bazara çıxarılması gözlənilir. Eyni zamanda, Azərbaycanın yaşıl enerji gündəliyi və enerji səmərəliliyi tədbirləri hesabına qənaət olunacaq qazın da əlavə tədarükün mühüm mənbəyi olacağı qeyd edilib: “2027-ci ilin sonunadək 1862 MVt gücündə külək və günəş elektrik stansiyalarının istifadəyə verilməsi planlaşdırılır ki, bu da 1 milyard kubmetrdən çox qazın sərbəstləşməsi deməkdir”.
Həmçinin bildirilib ki, Azərbaycan yaşıl enerji ölkəsi kimi inkişafı ilə bağlı bütün strateji məqsədlərini reallaşdırmaq, Avropanın enerji təhlükəsizliyinə və yaşıl keçidə töhfə vermək əzmindədir və bu məqsədlə bərpa olunan enerjinin istehsalı və ixracı ilə bağlı irimiqyaslı layihələr həyata keçirilir. Eyni zamanda, yaşıl enerji sahəsində ilkin mərhələdə dörd ölkəni əhatə edən beynəlxalq əməkdaşlıq platforması da yaradılıb. Reallaşdırılacaq külək elektrik stansiyalarından ötürücü xətlər, o cümlədən Qara dəniz sualtı kabeli vasitəsilə Xəzər dənizini Avropa ilə birləşdirən “yaşıl enerji” dəhlizinin yaradılması layihəsi üzərində işlər getdiyi qeyd edilib. İlkin mərhələdə 4 QVt gücün Qara dəniz vasitəsilə Avropaya, 1 QVt həcmin isə Naxçıvan vasitəsilə Türkiyə və Avropaya ixracı nəzərdə tutulduğu diqqətə çatdırılıb.

Azerbaijan's energy security and green transition plans were discussed in Romania
Deputy Minister Samir Valiyev addressed the ministerial panel on Regional Security of the 6th Romanian International Gas Conference in Bucharest.
It was recalled that in July 2022, Azerbaijan and the European Union signed a Memorandum of Understanding on a strategic partnership in the field of energy, which laid the foundation for expanding the Southern Gas Corridor (SGC) and increasing natural gas supplies. It was noted that since then, intensive contacts have continued with Azerbaijan, the European Commission, international financial organizations and potential buyers in Europe to guarantee gas supplies through the expanding infrastructure. The deputy minister also shared statistics on gas exports from Azerbaijan to Europe: "Azerbaijan exported 11.4 bcm of gas to Europe in 2022, and by the end of 2023 this volume will exceed 12 bcm." The Deputy Minister touched upon the future sources of gas supply in Azerbaijan.
It was noted that by 2028, large volumes of natural gas are expected to be delivered to the market from selected fields under development in the Azerbaijani part of the Caspian Sea, including UMID, Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli gas projects, as well as from the exploited Absheron field. At the same time, it was noted that gas, which will be saved through Azerbaijan's green energy agenda and energy efficiency measures, will also be an important source of additional supplies: “By the end of 2027, it is planned to put into operation wind and solar power plants with a capacity of 1862 MW, which means the release of more than 1 bcm of gas.
It was also noted that Azerbaijan is determined to realize all its strategic goals related to its development as a green energy country, contribute to European energy security and green transition, and large-scale projects related to the production and export of renewable energy are being implemented for this purpose. At the same time, a platform for international cooperation in the field of green energy, covering four countries, was created at the initial stage. It was noted that work is underway to create transmission lines from wind power plants to be carried out, as well as a project to create a “green energy” corridor connecting the Caspian Sea with Europe via the Black Sea submarine cable. At the initial stage, it was noted that 4 GW of capacity is planned to be exported to Europe via the Black Sea, and 1 GW through Nakhchivan to Türkiye and Europe.