- Energetika Nazirliyi “Elektrik və istilik enerjisinin istehsalı və təchizatı sektorlarında diaqnostikanın aparılması və təkliflərin verilməsi” üçün məsləhətçi şirkətin cəlb edilməsi məqsədilə açıq tender elan edir
Energetika Nazirliyi “Elektrik və istilik enerjisinin istehsalı və təchizatı sektorlarında diaqnostikanın aparılması və təkliflərin verilməsi” üçün məsləhətçi şirkətin cəlb edilməsi məqsədilə açıq tender elan edir
“Elektrik və istilik enerjisinin istehsalı və təchizatı sektorlarında diaqnostikanın aparılması və təkliflərin verilməsi” üçün məsləhətçi şirkətin cəlb edilməsi
89225 |
83101900 Enerjiyə qənaət |
1.871.363,15 AZN |
15.07.2024-cü il saat 16:00 |
13.08.2024-cü il saat 16:00 |
İlkin iclas (sinxron tərcümə ilə) |
1. Layihə qrupunun təqdimatı 2. Elektrik və istilik sistemləri üçün ayrı-ayrı yolları vurğulayan layihənin icra planının təqdimatı 3. Elektrik və istilik enerjisi infrastrukturuna sahə səfərləri üçün tərtib edilmiş sorğu anketlərinin təqdim edilməsi 4. Elektrik və istilik enerjisi infrastrukturu vəzifələrini fərqləndirən layihə mərhələlərinin təyin edilməsi 5. Elektrik və istilik enerjisi infrastrukturu üçün ayrı-ayrı qrafiklər əsasında sahə səfərlərinin planlaşdırılması |
Sorğu anketləri üzrə məlumatların toplanması |
Əməliyyat məlumatlarını, sistem spesifikasiyalarını və enerjidən istifadə göstəricilərini toplamaq üçün elektrik və istilik infrastrukturları üçün ayrılıqda hazırlanmış sorğu anketlərinə uyğun olaraq ilkin məlumatların toplanması. |
Elektrik sistemləri üçün ətraflı təhlil hesabatı |
BOE-nin inteqrasiyasının qiymətləndirilməsi, sistem itkilərinin təhlili və əməliyyat səmərəsizliyi də daxil olmaqla, səmərəsizliyi, potensial enerji qənaətini və təkmilləşdirilməli sahələri müəyyən etmək üçün elektrik sistemlərinin hərtərəfli təhlilinin aparılması. |
İstilik sistemləri üçün ətraflı təhlil hesabatı |
İstilik itkisi, izolyasiyanın effektivliyi və sistem inteqrasiyası imkanlarına diqqət yetirərək, səmərəsizliyi, enerjiyə qənaət potensialını və təkmilləşdirməyə və ya modifikasiyaya ehtiyacı olan sahələri müəyyən etmək üçün istilik sistemlərinin ətraflı təhlilinin aparılması. |
İnfrastrukturun kompleks planlaşdırılması üçün tövsiyələr |
Infrastrukturun planlaşdırılmasının cari vəziyyətinin nəzərdən keçirilməsi və Azərbaycanın yaşıl enerjinin inteqrasiyası və daha çox enerji ixracı istiqamətində səyləri fonunda yuxarıda qeyd olunan məqsədlərə uyğun olaraq sistemin səmərəliliyini artıracaq qabaqcıl təcrübəyə (o cümlədən, Aİ tələblərinə) uyğun imkanların (sektorlar: elektrik, istilik, təbii qaz) müəyyən edilməsi |
Hüquqi və tənzimləyici maneələr |
Enerji səmərəliliyinin təkmilləşdirilməsinə mane ola biləcək siyasət boşluqlarının və ya tənzimləyici maneələrin müəyyən edilməsi və enerji səmərəliliyi məqsədlərini asanlaşdırmaq üçün həyata keçirilə bilən siyasət dəyişikliklərinin və ya yeni qaydaların təsviri |
Elektroenergetika infrastrukturunun diaqnostikası (enerji auditi) üçün sahə səfərləri |
Sorğu anketlərdən əldə edilən məlumatların yoxlanılması, əməliyyatların müşahidə edilməsi və səmərəsizliyin müəyyən edilməsi üçün seçilmiş elektroenergetika infrastrukturu obyektlərinin fiziki təftişlərinin aparılması |
İstilik infrastrukturu üçün əraziyə səfərlər |
Sorğu anketlərindəki məlumatların təsdiqi, əməliyyatların birbaşa müşahidəsi və səmərəsizliyin müəyyən edilməsi üçün seçilmiş istilik enerjisi infrastrukturu obyektlərində yoxlamaların aparılması |
Elektrik qurğularında enerji səmərəliliyi üçün tövsiyələr |
Təklif olunan tədbirlərin ətraflı qiymətləndirmələri və fayda-xərc təhlilləri daxil olmaqla, elektrik infrastrukturu daxilində enerji səmərəliliyinin artırılması üçün həyata keçirilməsi mümkün olan tədbirlər üzrə tövsiyələr toplusunun formalaşdırılması |
İstilik qurğularında enerji səmərəliliyi üçün tövsiyələr |
Təklif olunan tədbirlərin ətraflı qiymətləndirmələri, xərc-fayda təhlilləri daxil olmaqla istilik infrastrukturunda enerji effektivliyi tədbirləri üzrə tövsiyələrin hazırlanması |
Elektrik enerjisi sistemləri üzrə tapıntılar və tövsiyələri əks etdirən təqdimat |
Elektrik infrastrukturu ilə bağlı tapıntıları və tövsiyələri maraqlı tərəflərə effektiv şəkildə çatdırmaq üçün təqdimat materiallarının hazırlanması (enerjiyə qənaət və səmərəliliyin əldə olunmasını göstərmək üçün əyani vəsaitlər və məlumatların vizuallaşdırılması) və maraqlı tərəflərə təqdimatı |
İstilik sistemləri üzrə tapıntılar və tövsiyələri əks etdirən təqdimat |
Layihənin nəticələrini və istilik infrastrukturu ilə bağlı təklifləri əsas maraqlı tərəflərə çatdırmaq üçün məlumatlandırıcı təqdimat materiallarının hazırlanması və maraqlı tərəflərə təqdimatı (potensial təkmilləşdirmələrin və enerji səmərəliliyinin artırılmasının üçün diaqramlardan, qrafiklərdən və vizualizasiyalardan istifadə etməklə). |

- The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan announces an open tender for the purpose of involving a consulting company for conducting diagnostics and providing proposals in the production and supply sectors of electricity and thermal energy
The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan announces an open tender for the purpose of involving a consulting company for conducting diagnostics and providing proposals in the production and supply sectors of electricity and thermal energy
Door 5, Government House, Hajibeyli 84, AZ1000 Baku |
The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan announces an open tender for the purpose of involving a consulting company for conducting diagnostics and providing proposals in the production and supply sectors
89225 |
83101900 energy saving |
1.871.363, 15 AZN |
15.07.2024, 16: 00 |
16: 00, 13.08.2024 |
Preliminary session (with simultaneous translation) |
1. Presentation of the project team 2. Presentation of the project implementation plan highlighting the individual paths for electrical and heating systems 3. Submission of questionnaires compiled for field trips to the infrastructure of electric and thermal energy 4. Determination of project stages that distinguish electrical and thermal energy infrastructure tasks 5. Planning field trips based on separate schedules for electric and thermal power infrastructure |
Collection of data on questionnaires |
Collection of primary data in accordance with separately developed questionnaires for electrical and heating infrastructures in order to collect Operational Data, System Specifications and energy utilization indicators. |
Detailed analysis report for electrical systems |
Evaluation of renewables integration, conducting a comprehensive analysis of electrical systems to identify inefficiencies, potential energy savings, and areas to be improved, including system loss analysis and operational inefficiencies |
Conducting a detailed analysis of heating systems to identify inefficiencies, energy saving potential and areas in need of improvement or modification, focusing on heat loss, insulation effectiveness and system integration capabilities. |
Recommendations for complex infrastructure planning |
Reviewing the current status of infrastructure planning and identifying opportunities (sectors: electricity, heat, natural gas) that meet the best practices (including EU requirements) that will improve the system's efficiency in line with the above-mentioned goals in light of Azerbaijan's efforts to integrate green energy and export more energy |
Legal and regulatory barriers |
Identification of policy gaps or regulatory barriers that may impede energy efficiency improvements, and description of policy changes or new regulations that may be implemented to facilitate energy efficiency goals |
Field visits for power engineering infrastructure diagnostics (energy audit) |
Conducting physical inspections of selected electric power infrastructure facilities to verify data obtained from questionnaires, observe operations and determine inefficiency |
Trips to the area for heating infrastructure |
Conducting inspections at selected thermal energy infrastructure facilities for confirmation of data from questionnaires, direct observation of operations and determination of inefficiency |
Recommendations for energy efficiency in electrical installations |
Formation of a set of recommendations on possible measures to improve energy efficiency within the electrical infrastructure, including detailed assessments of the proposed measures and benefit-cost analyzes |
Development of recommendations on energy efficiency measures in heating infrastructure, including detailed assessments of the proposed measures, cost-benefit analyzes |
Presentation on findings and recommendations on electric power systems |
Preparation of presentation materials (visual aids and data visualization to demonstrate the achievement of energy conservation and efficiency) and presentation to stakeholders to effectively communicate findings and recommendations on electrical infrastructure to stakeholders |
Presentation on findings and recommendations on heating systems |
Preparation and presentation of informative presentation materials to key stakeholders (using diagrams, graphs and visualizations for potential improvements and energy efficiency improvements) to communicate the project results and heat infrastructure proposals to key stakeholders. |