9 sentyabr Ümumdünya Elektrikli Avtomobillər Günüdür. Bu gün elektromobillərə keçidi təşviq etmək və bu sahədə maarifləndirməni artırmaq məqsədilə 2020-ci ildən etibarən qeyd edilir.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin “Global EV Outlook 2024” hesabatına əsasən, 2023-cü ildə satılan təxminən hər beş avtomobildən biri elektromobil olub. Ötən il dünyada təxminən 14 milyon yeni elektrikli avtomobil qeydə alınıb və nəticədə elektromobillərin yollarda ümumi sayı 40 milyona çatıb.
Hazırda ölkəmizdə də elektromobillərin istifadəsinə maraq artmaqdadır. Bu sahənin inkişafı üçün normativ hüquqi bazanın formalaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “Elektrik mühərrikli nəqliyyat vasitələrindən istifadənin təşviq edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Bu gün Azərbaycanda elektrik nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı, ətraf mühitə zərərli təsirlərin azaldılması və ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması məqsədilə bir sıra tədbirlər həyata keçirilir, layihələr icra edilir.

September 9 is World EV Day. Since 2020, this day has been observed to promote the transition to electric vehicles and raise awareness in this field.
According to the International Energy Agency's Global EV Outlook 2024 report, about one in every five cars sold in 2023 was an electric vehicle. Last year, approximately 14 million new electric cars were registered worldwide, bringing the total number of electric vehicles on the roads to 40 million.
Interest in the use of electric vehicles is also growing in our country. To develop the legal framework for this sector, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev signed a Order on Promoting the Use of Electric Motor Vehicles.
Today, a number of measures and projects are being implemented in Azerbaijan to develop electric transportation infrastructure, reduce harmful environmental impacts, and improve the ecological situation.