Hidroenerji təmiz enerji növü kimi
Su axınlarının kinetik enerjisinin elektrik enerjisinə çevrilməsi nəticəsində əldə olunan hidroenerji dünyada geniş istifadə olunan təmiz enerji növüdür. Digər “yaşıl enerji” mənbələrindən əsas üstünlüyü ondadır ki, su elektrik stansiyalarında sutka ərzində enerji istehsal edilə bilir.
Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin məlumatına əsasən, 2022-ci ildə dünyada hidroenerji üzrə qoyuluş gücü 1393 QVt təşkil edib. Çin (414 QVt), Braziliya (110 QVt) və ABŞ (103 QVt) dünyanın ən çox hidroenerji istehsal edilən ölkələridir.

Hydropower as a type of clean energy
Hydropower, obtained as a result of the conversion of kinetic energy of water flows into electrical energy, is a type of clean energy widely used in the world. The main advantage over other sources of green energy is that hydropower plants can produce energy all day long.
According to the International Renewable Energy Agency, the global installed hydropower capacity was 1393 GW in 2022. China (414 GW), Brazil (110 GW) and the United States (103 GW) are the countries with the most hydropower production in the world.