Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin dərc etdiyi yeni araşdırmaya görə qlobal günəş enerjisi gücü 2050 ilə qədər hər il 9% artacaq
Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (İRENA) dərc etdiyi yeni araşdırmaya görə qlobal günəş enerjisi gücü 2050 ilə qədər hər il 9% artacaq.
"Future of Solar Photovoltaic - Günəş PV-nin gələcəyi" adlı hesabata əsasən, 2018-ci ildə 480 QVt olan qlobal günəş enerjisi gücünün 2050-ci ilə qədər 8000 QVt-a qədər artacağı proqnozlaşdırılır. 2050-ci ilə qədər dünyada yeni bazarlar formalaşdıqca qlobal elektrik enerjisi tələbinin dörddə biri günəş enerjisi ilə təmin ediləcək. Xüsusilə Latın Amerikası və Karib dənizi bazarının 2050-ci ilə qədər 40 dəfədən çox artacağı gözlənilir.
Araşdırmalara görə, günəş enerjisi paylanmasını sürətləndirmək enerji qaynaqlı karbon tullantılarını 2050-ci ildə 21% azalda bilər. 2050-ci ilə qədər Asiya qlobal quraşdırılmış günəş enerjisi gücünün 50% -dən çoxuna, Şimali Amerika 20%-nə, Avropa isə 10%-nə sahib olacaq. Proqnozlara nail olmaq üçün günəş enerjisinə illik investisiya qoyuluşları 2018-ci ildəki 114 milyard dollardan 2050-ci ildə 192 milyard dollara qədər artırılmalıdır. Günəş PV üçün qlobal səviyyələndirilmiş elektrik enerjisinin dəyəri (LCOE) 2018-ci ildə bir kVtsaat üçün orta hesabla 8,5 sentdən 2030-cu ilə qədər hər kVtsaat üçün 2-8 sent, 2050-ci ilə qədər isə hər kVtsaat üçün 1,4-5 sent arasında dəyişəcək.
Günəş enerjisi bazarı sənayedəki yeniliklər sayəsində sürətlə inkişaf edən bir sənaye olmağa davam edəcək. Qlobal günəş enerjisi sənayesi məşğulluq qabiliyyətini 4 qat artıraraq 4,4 milyon nəfərdən 18 milyon nəfərə çatdırmaq potensialına malikdir.
Son 10 ildə dünya üzrə şəbəkəyə qoşulmadan istifadə edilən günəş PV quraşdırılmış gücü 10 dəfədən çox artıb, 2008-ci ildə təxminən 0,25 QVt olan güc 2018-ci ildə 3 QVt -a çatıb.

According to a new study released by the International Renewable Energy Agency (IRENA), global solar power will grow 9% every year by 2050.
According to a report titled “Future of Solar Photovoltaic”, it is predicted that the global solar power capacity of 480 GW in 2018, will increase to 8,000 GW by 2050. By 2050, a quarter of the demand for global electricity will be met by solar power as new markets form around the world. In particular, Latin America and the Caribbean market are expected to grow by more than 40 times by 2050.
Pursuant to research, to accelerate the distrubittion of solar power can reduce carbon emissions by 21% by 2050. By 2050, Asia will have more than 50% of worldwide installed solar power, North America - 20%, and Europe - 10%. To achieve predictions, annual investments to solar power should increase from 114 billion USD in 2018 to 192 billion USD in 2050. Levelised costs of electricity (LCOE) for solar PV will decrease from 8.5 cents per kWh in 2018 to 2-8 cents per kWh by 2030 and 1.4-5 cents per kWh by 2050.
PV technologies will continue to drive the market in the following years thanks to the innovations. The number of employees in the solar energy industry worldwide will grow from the 4.4 million to 18 million by 4 fold increase.
In the last decade, the globally installed capacity of off-grid solar PV has grown more than tenfold, from roughly 0.25 GW in 2008, to almost 3 GW in 2018.