Azərbaycan-Tatarıstan enerji əməkdaşlığı müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini, sənaye və ticarət naziri Oleq Korobçenkonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Tatarıstanın enerji şirkətləri arasında əməkdaşlığın cari vəziyyəti nəzərdən keçirilib. Neft və neft-kimya, təcrübə mübadiləsi, insan kapitalının inkişafı, eləcə də elektrik enerjisi sahəsində yeni texnologiyaların tətbiqi ilə enerji obyektlərinin rəqəmsallaşdırılması, paylayıcı elektrik şəbəkələrinin obyektlərinin avtomatlaşdırılması, avadanlıqlar istehsalı kimi istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Perspektivli layihələrlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı bu səfərin və aparılan müzakirələrin ikitərəfli əlaqələrin, o cümlədən enerji əməkdaşlığının inkişafına təkan verəcəyi qeyd edilib və qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığa dəstək ifadə edilib.
Həmçinin Azərbaycan tərəfi cari ilin aprelində Kazanda keçiriləcək enerji və enerji səmərəliliyi üzrə Tatarıstan Beynəlxalq Forumunda iştiraka dəvət edilib.

Azerbaijan-Tatarstan energy cooperation was discussed
Azerbaijan’s Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the delegation of the Republic of Tatarstan of the Federation of Russia led by Deputy Prime Minister and Minister of Industry and Trade Oleg Korobchenko.
The meeting focused on the current state of cooperation between energy companies of Azerbaijan and Tatarstan. The sides deliberated opportunities for collaboration in oil and petrochemicals, experience exchange, human capital development, as well as digitalization of energy facilities through modern technologies in electric power, automation of distribution networks, and equipment manufacturing. There was an exchange of views on promising projects.
It was noted that the visit and discussions held would provide impetus to developing bilateral relations, including energy cooperation. The sides voiced their support for mutually beneficial partnership.
The Azerbaijani side was also invited to join the Tatarstan International Forum on Energy and Energy Efficiency, scheduled in Kazan this April.