- Protokol xidməti sektorunun Əsasnaməsi
1.1. Bu Əsasnamə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinin (bundan sonra – Nazirlik) Protokol xidməti sektorunun (bundan sonra – sektor) fəaliyyət istiqamətlərini, vəzifələrini, hüquqlarını və fəaliyyətinin təşkili qaydalarını müəyyən edir.
1.2. Sektor Nazirliyin aparatının müstəqil struktur bölməsidir. Sektor bu Əsasnamə ilə verilən səlahiyyətlər çərçivəsində Nazirlikdə rəsmi və işgüzar qəbulların, görüşlərin, habelə qonaqların qarşılanması, yola salınması, Azərbaycan Respublikası energetika nazirinin (bundan sonra - nazir) iştirakı ilə keçirilən tədbirlərlə bağlı protokol xidməti təminatının təşkilini və tənzimlənməsini həyata keçirir.
1.3. Sektor öz fəaliyyətində Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını, Azərbaycan Respublikasının “Dövlət qulluğu haqqında” Qanununu və digər qanunlarını, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin fərman və sərəncamlarını, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarını, “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi haqqında Əsasnamə”ni, Nazirliyin Kollegiyasının qərarlarını və nazirin əmr və sərəncamlarını (bundan sonra – Nazirliyin hüquqi aktları) və bu Əsasnaməni rəhbər tutur.
1.4. Sektor öz vəzifələrini yerinə yetirərkən və hüquqlarını həyata keçirərkən Nazirliyin Aparatının şöbələri və sektorlarının (bundan sonra – Nazirliyin struktur bölmələri), tabeliyində olan qurumlar, yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələri, eləcə də mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti, yerli özünüidarəetmə orqanları və qeyri-hökumət təşkilatları ilə qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərir.
2.Sektorun fəaliyyət istiqamətləri
2.0.1. Nazirlikdə protokol xidməti təminatının təşkilinin və təkmilləşdirilməsinin həyata keçirilməsini təmin edir;
2.0.2. Nazirliyin strukturları tərəfindən protokol xidməti sahəsində işlərin aparılmasına metodiki rəhbərliyi həyata keçirir;
2.0.3. Qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər istiqamətlərdə fəaliyyət göstərir.
3.Sektorun vəzifələri
3.0. Sektor bu Əsasnamənin 2-ci hissəsi ilə müəyyən edilmiş fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq aşağıdakı vəzifələri yerinə yetirir:
3.0.1. Nazirliyin rəhbərliyi tərəfindən keçirilən müşavirələr, iclaslar, rəsmi qəbul və görüşlərdə, habelə Nazirlik tərəfindən keçirilən digər tədbirlərdə beynəlxalq təcrübəyə, milli adət-ənənələrə və ümumi qəbul olunmuş protokol qaydalarına əsaslanaraq, protokol xidmətinin həyata keçirilməsini, qeyd edilən tədbirlərin keçirildiyi yerlərin hazırlanmasını təmin edir;
3.0.2. Nazir və nazir müavinləri ilə beynəlxalq təşkilatların, səfirliklərin və digər diplomatik qurumların nümayəndələrinin və xarici nümayəndə heyətlərinin Nazirlikdə görüşlərini protokol qaydalarına uyğun təşkil edir, onların, habelə nazirin göstərişi ilə digər iclas və müşavirələrin müvafiq qaydada qeydiyyatının aparılmasını təmin edir;
3.0.3. Qonaqların qarşılanmasını, müşayiət olunmasını, yola salınmasını, oturuşun tənzimlənməsini və masada protokol xidmətinin təşkilini ümumi qəbul olunmuş protokol qaydalarına uyğun olaraq həyata keçirir;
3.0.4. Nazirliyin rəhbərliyinin xarici səfərləri ilə bağlı pasport-viza məsələlərinin həll edilməsini, hava limanında (yerli və xarici) VIP salonun sifarişini, Azərbaycan Respublikasının müvafiq xarici ölkədə akkreditasiya olunmuş diplomatik nümayəndəliyinə lazımi məlumatların çatdırılmasını və digər zəruri tədbirlər görülməsini səlahiyyətləri daxilində təmin edir;
3.0.5. Nazirliyin rəhbərliyinin və əməkdaşlarının xarici ölkələrə ezamiyyətə getmələri ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və xarici ölkələrin Azərbaycan Respublikasında akkreditasiya olunmuş səfirlikləri ilə əməkdaşlığı həyata keçirir;
3.0.6. Nazirliyin rəhbərliyinin dəvəti ilə xarici nümayəndələrin Azərbaycan Respublikasına səfərləri ilə əlaqədar səfər proqramlarını hazırlanmasını və onun müvafiq qaydada reallaşdırılmasını təmin edir;
3.0.7. Nazirlik tərəfindən keçirilən tədbirlərə dəvət edilmiş qonaqları qarşılayır, müşayiət edir, xarici qonaqların ölkədə qalması ilə bağlı məsələlərdə köməklik göstərilməsini və bununla bağlı digər zəruri işlərin həyata keçirilməsini səlahiyyətləri daxilində təmin edir;
3.0.8. Nazirliyin strukturları tərəfindən protokol qaydalarının həyata keçirilməsini əlaqələndirir və bu sahədə onlara lazımi yardım göstərir;
3.0.9. Qonaqlar tərəfindən nazirə və nazir müavinlərinə təqdim olunan hədiyyələri qeydə alır və Nazirlikdə saxlanılması üçün zəruri tədbirlər görür;
3.0.10. Nazir və nazir müavinlərinin ölkədə olan qonaqlara təqdim etmək məqsədilə Azərbaycan tarixini, mədəniyyətini, musiqisini və Qarabağ probleminin həqiqətlərini özündə əks etdirən hədiyyələr paketinin hazırlanmasını təşkil edir;
3.0.11. Fəaliyyət istiqamətləri üzrə vətəndaşlardan, dövlət orqanlarından, idarə, müəssisə və təşkilatlardan daxil olan müraciətlərə və sorğulara qanunvericiliyə uyğun olaraq baxılmasını təmin edir;
3.0.12. Fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş digər vəzifələri yerinə yetirir.
4.Sektorun hüquqları
4.0. Sektor öz vəzifələrini həyata keçirmək üçün aşağıdakı hüquqlara malikdir:
4.0.1. Fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun rəy vermək, təhlillər aparmaq, analitik materiallar hazırlamaq, muvafiq sahə üzrə tədqiqatlar aparmaq, təkliflər vermək;
4.0.2. Müvafiq sahədə mutəxəssis hazırlanması, işcilərin ixtisasının artırılması, daxili və beynəlxalq protokol və etiket qaydalarının dərindən mənimsənilməsi məqsədilə müvafiq təlimlərdə iştirak etmək üçün təkliflər vermək;
4.0.3. Nazirlikdə həyata keçirilən rəsmi və işgüzar qəbullarda, görüşlərdə fəaliyyət istiqamətləri üzrə iştirak etmək;
4.0.4. Nazirliyin strukturları tərəfindən protokol xidməti sahəsində işlərin qurulmasında mərkəzləşdirilmiş və vahid yanaşmanın təmin olunması məqsədilə səlahiyyətləri daxilində tədbirlər görmək, bu işin əlaqələndirilməsi üçün təkliflər hazırlamaq;
4.0.5. Bu Əsasnamə ilə müəyyən edilmiş vəzifələrin yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar səlahiyyətləri daxilində Nazirliyin struktur bölmələrinə, yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələrinə, digər müəssisə, idarə və təşkilatlara müvafiq sorğular ünvanlamaq və onlardan müvafiq məlumatları (sənədləri) almaq;
4.0.6. Fəaliyyət dairəsinə aid edilmiş məsələlərlə bağlı səlahiyyətləri daxilində Nazirliyi dövlət orqanları, beynəlxalq təşkilatlar, diplomatik nümayəndəliklər, fiziki və hüquqi şəxslər qarşısında təmsil etmək, hüquq və mənafelərini müdafiə etmək;
4.0.7. Nazirlikdə və digər dövlət qurumlarında yaradılmış komissiyalarda, işçi qruplarında, fəaliyyətinə aid məsələlər üzrə keçirilən müxtəlif səviyyəli yerli və beynəlxalq tədbirlərdə Nazirliyi təmsil etmək, onların işində iştirak etmək;
4.0.8. Fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun xarici dövlətlərin təcrübəsini öyrənmək və bu sahədə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflər hazırlamaq;
4.0.9. Sektorun strukturunun və fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində öz səlahiyyətləri daxilində təkliflər vermək;
4.0.10. Fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş digər hüquqları həyata keçirmək.
5.Sektorun fəaliyyətinin təşkili
5.1. Sektorun strukturu və işçilərinin say həddi nazir tərəfindən müəyyən və təsdiq edilir.
5.2. Sektora nazir tərəfindən vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilən sektor müdiri rəhbərlik edir. Sektor müdiri sektora həvalə olunmuş vəzifələrin yerinə yetirilməsi və hüquqların həyata keçirilməsinə görə şəxsən məsuliyyət daşıyır.
5.3. Sektor müdiri olmadıqda onun səlahiyyətlərini müəyyən edilmiş qaydada sektorun əməkdaşlarından biri və ya nazir tərəfindən təyin edilmiş digər şəxs həyata keçirir;
5.4. Sektorun digər əməkdaşları nazir tərəfindən vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilir;
5.5. Sektor müdiri aşağıdakı səlahiyyətlərə malikdir:
5.5.1. Sektorun fəaliyyətini təşkil edir və ona rəhbərlik edir;
5.5.2. Sektorun əməkdaşları arasında iş bölgüsü aparır, onların fəaliyyətini əlaqələndirir, əmək və icra intizamına riayət etmələrinə nəzarət edir və davranışlarının etik davranış qaydalarına uyğunluğunu müntəzəm təhlil edir;
5.5.3. Sektora həvalə edilmiş vəzifələrin icrasını təmin etmək məqsədilə tərtib edilmiş iş planlarını və digər sənədləri imzalayır, habelə iş planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin vaxtında və keyfiyyətlə həyata keçirilməsinə nəzarət edir;
5.5.4. Sektorun əməkdaşları barəsində həvəsləndirmə və intizam tənbeh tədbirləri görülməsi üçün rəhbərliyə təqdimat verir;
5.5.5. Sektorun vəzifələrini yerinə yetirmək üçün Nazirliyin digər struktur bölmələrindən və tabeliyində olan qurumlardan zəruri məlumat və sənədləri alır;
5.5.6. Daxil olan məktub, ərizə, şikayət və təkliflərə qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada baxılmasını təşkil edir;
5.5.7. Sektorda kargüzarlıq işlərinin aparılmasını və məxfilik rejimini təmin edir;
5.5.8. Sektorun əməkdaşlarının ixtisasının artırılması və əmək şəraitinin yaxşılaşdı-rılması üçün müvafiq tədbirləri həyata keçirir;
5.5.9. Sektoru təmsil edir.
5.6. Sektorun əməkdaşları bu Əsasnamənin tələblərinin pozulmasına görə Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə müvafiq olaraq məsuliyyət daşıyırlar.

The Protocol Service Division of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan
1.1. This Regulation determines the areas of activities, duties, rights and rules of organization of activity of the Protocol Service Division of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan (hereinafter referred to as the Ministry).
1.2. The Division is an independent structural unit of the Ministry. The Division implements and regulates the provision of official and business receptions, meetings, as well as reception of guests, meeting protocols on the measures taken with the participation of the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan (hereinafter - the Minister) within the framework of the authorities provided by this Regulation.
1.3. The Division’s activities are guided by the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the Law of the Republic of Azerbaijan "On Civil Service" and other laws of the Republic of Azerbaijan, decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, resolutions and orders of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the Regulations of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, decisions by the Board of the Ministry,orders and instructions (hereinafter - the Ministry's legal acts) of the Minister of Energy (hereafter referred to as the Minister) and thisRegulation.
1.4. The Division operates in interaction with the structural subdivisions of the Ministry, subordinate organizations, state-owned enterprises operating in the fuel and energysector, as well as central and local executive authorities, local self-governance bodies and non-governmental organizations while performing its duties and exercising their rights.
2. Areasof activities of the Division
2.0. The activities of the Division are as follows:
2.0.1. Ensure the organization and improvement of protocol service provision at the Ministry;
2.0.2. Carry out methodological guidance on the work of the protocol service by the Ministry's structures;
2.0.3. Operate in other directions defined by the legislation.
3. The main duties of the Division
3.0. The Division fulfills the following duties in accordance with the directions of activity defined by Part 2 of this Regulation:
3.0.1. Ensure the implementation of the protocol service and preparation of the events based on international experience, national traditions and general rules adopted by protocols, sittings, formal acceptance and meetings,and other events held by the Ministry's leadership;
3.0.2. Organize meetings of Minister and Deputy Ministers with representatives of international organizations, embassies and other diplomatic missions and foreign delegations at the Ministry in accordance with the rules of the protocol, ensures the proper registration of the meetings and other events by the order of the Minister;
3.0.3. Carry out meeting, accompaniment, departure, adjustment of the seats at the tablefor guests and organizing the protocol service in accordance with the generally accepted protocol rules;
3.0.4. Provide support to passport-visa related matters for foreign trips of the Ministry’s leadership, order the VIP lounge seats at the airports (local and foreign), deliver necessary information to the diplomatic representatives of the Republic of Azerbaijan in relevant foreign countries and provide solutions to other necessary measures within its competence;
3.0.5. Carry out cooperation with the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and embassies of foreign countries accredited in the Republic of Azerbaijan related withmatters in organization of travels to foreign countries of superior management and staff of the Ministry;
3.0.6. Ensure the preparation and implementation of travel programs related to the visits of foreign delegations to the Republic of Azerbaijan at the invitation of the Ministry's leadership;
3.0.7. Welcome and accompany invited guests at the events held by the Ministry, and provide assistance within the scope of its competence in assisting the foreign guests in their stay in the country and perform other necessary work;
3.0.8. Coordinate the implementation of protocol rules by the Ministry's structures and provide them with appropriate assistance;
3.0.9. Record the gifts submitted by the guests to the Minister and the Deputy Ministers and take necessary measures for storage of gifts at the Ministry;
3.0.10. Organize preparation of gifts reflecting the history, culture, music and truths of the Karabakh problem in order to present them to the guests by the Minister and Deputy Ministers;
3.0.11. Ensure that applications and inquiries from citizens, government agencies, enterprises and organizations are reviewed in accordance with legislation;
3.0.12. Carry out other duties, stipulated by the legislation, in accordance with the direction of the activities.
4. Rights of the Division
4.0. The Division has the following rights to carry out its duties:
4.0.1. Provide feedback on the directions of activity, analyze, prepare analytical materials, conduct research in the field, make suggestions;
4.0.2. Make suggestions to participate in relevant trainings in order to prepare specialists in the relevant field, to increase the qualifications of employees, to provide deep understanding of internal and international protocols and label rules;
4.0.3. Take part in official and business receptions, meetings and events held by the Ministry;
4.0.4. Take measures to ensure a centralized and uniform approach of the establishment of protocol services, and to prepare proposals for the coordination of this workwithin the competence of the Ministry's structures;
4.0.5. Submit relevant inquiries to the structural subdivisions of the Ministry, state-owned enterprises operating in fuel and energy sector, other enterprises, institutions and organizations within the scope of their competence with regard to the fulfillment of the tasks defined by this Regulation and receive relevant information (documents) from them;
4.0.6. Represent the Ministry within its competence with the matters under the scope of its activities, protecting the rights and legitimate interests of the Ministry with respect to the state authorities, international organizations, diplomatic missions, individuals and legal entities;
4.0.7. Represent and participate during the work carried out at different levels of local and international events and within commissions, working groups formed at the Ministry and other state bodies;
4.0.8. Study the experience of foreign countries in accordance with the direction of its activities and prepare proposals to improve the activities in this field;
4.0.9. Make proposals within the scope of its authority to improve the structure and performance of the Division;
4.0.10. Carry out other rights stipulated by the legislation in accordance with the direction of the activity.
5. Organization of the Division's activity
5.1. The structure and the number of employees of the Division are identified and approved by the Minister.
5.2. The Division is led by the Head of the Division, appointed and dismissed by the Minister. The Head of the Division is personally responsible for the performing the tasks and exercising the rights entrusted to the Division.
5.3. In the absence of the Head of theDivision, his authorities are exercised by one of the employees of the Division or by another person designated by the Minister;
5.4. Other employees of the Division are appointed and dismissed by the Minister;
5.5. The Head of the Divisionhas the following authorities:
5.5.1. Organize and manage the Division's activities;
5.5.2. Maintain a distribution of work among the employees of the Division, coordinate their activities, oversee compliance with labor and performance discipline, and regularly analyze their compliance with ethical conduct rules;
5.5.3. Sign the work plans and other documents designed to ensure the fulfillment of tasks entrusted to the Division, as well as oversee the implementation of the action plans in a timely and qualitative manner;
5.5.4. Make recommendation to the leadership of the Ministry about the incentives or disciplinary measures taken by the department's employees;
5.5.5. Obtain the necessary information and documents from other structural subdivisions and subordinate units of the Ministry to carry out the tasks of the Division;
5.5.6. Organize the review of received letters, petitions, complaints and recommendations in accordance with the legislation;
5.5.7. Provide clerical work and confidentiality regime at the Division;
5.5.8. Carry out appropriate measures to increase the qualifications of the Division's employees and improve their working conditions;
5.5.9. Represent the Division.
5.6. Employees of the Division are responsible for violation of the requirements of this Regulation in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan.