EMTA ixtisas attestatının verilməsi məqsədilə namizədlərin bilik səviyyəsinin yoxlanılması ilə bağlı attestasiyanın keçirilməsi üçün sənəd qəbulu elan edir
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 25 iyun tarixli 217 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “İxtisaslaşmış podratçılara verilən ixtisas attestatının forması, onun verilməsi, qüvvədəolma müddətinin dayandırılması və ya ləğv edilməsi, eləcə də ixtisaslaşmış podratçıların reyestrinin aparılması və onların fəaliyyətinə nəzarətin həyata keçirilməsi Qaydası”nın tələblərinə uyğun olaraq, texniki xidmətin həyata keçirilməsi üçün ixtisas attestatının verilməsi məqsədilə namizədlərin bilik səviyyəsinin yoxlanılması ilə bağlı attestasiyanın keçirilməsi üçün sənəd qəbuluna dair
1. Attestasiyada iştirak etmək istəyən namizədlərə dair tələblər:
· energetika və texniki sahələrdə, o cümlədən qaz avadanlıqlarının təmiri və istismarı üzrə peşə təhsilinə malik olmalıdır;
· müvafiq ixtisas üzrə ən azı 1 (bir) il iş təcrübəsi olmalıdır.
2. Namizədlər ərizəni Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə birbaşa təqdim edə və ya poçt rabitəsi vasitəsilə göndərə bilərlər.
3. Ərizəyə aşağıdakı sənədlər əlavə olunmalıdır:
· namizədin fotoşəkli (30x40 mm ölçüdə 2 ədəd);
· namizədin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin surəti;
· namizəd hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxs olduqda vergi ödəyicisi kimi uçota alınması haqqında şəhadətnamənin surəti;
· hüquqi şəxs və ya hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslə namizəd arasında Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sisteminin “Əmək və məşğulluq” altsistemində (bundan sonra – ƏMAS) bağlanılmış əmək müqaviləsi;
· müvafiq sahə üzrə peşə təhsili haqqında diplomun (sertifikatın) surəti;
· ƏMAS-dan işçinin əmək müqavilələrinə dair çıxarış, Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəlləsinin 7-ci maddəsinin 2-1-ci hissəsi ilə müəyyən edilmiş hallarda, eləcə də 2014-cü il iyulun 1-dək xitam verilmiş əmək müqavilələrinə münasibətdə isə əmək kitabçasının surəti.
5. Sənədlər tam təqdim olunmadıqda və yaxud təqdim olunmuş sənədlərdə uyğunsuzluq aşkar edildikdə namizəd 3 (üç) gün müddətində yazılı və ya elektron formada məlumatlandırılır. Namizəd attestasiyanın keçirilməsinə ən azı 10 (on) gün qalanadək səhv və ya uyğunsuzluqların aradan qaldırılmasını və çatışmayan sənədlərin təqdim olunmasını təmin etmədikdə onun attestasiyaya buraxılmasından imtina olunması barədə qərar qəbul ediləcəkdir.
6. Attestasiya Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən test üsulu ilə keçiriləcəkdir. Attestasiya proqramı ilə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin rəsmi internet səhifəsində (www.regulator.gov.az) tanış ola bilərsiniz.
7. Attestasiyanın keçiriləcəyi vaxt və yer barədə məlumat attestasiyanın keçirilməsindən ən azı 10 (on) gün əvvəl Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin rəsmi internet səhifəsində (www.regulator.gov.az)  yerləşdiriləcəkdir.
8. Əlavə məlumatlar Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin rəsmi internet səhifəsindən (www.regulator.gov.az) və ya 974 Çağrı Mərkəzindən əldə edilə bilər.

AERA announces acceptance of documents for certification of candidates' knowledge level for the purpose of qualification attestation
Regarding the acceptance of documents for the attestation of candidates' knowledge level for the purpose of issuing a qualification certificate for the implementation of technical services in accordance with the requirements of the Form of the qualification certificate issued to specialized contractors, its issuance, suspension or cancellation of its validity period, as well as the Rules for maintaining the register of specialized contractors and exercising control over their activities, approved by the Resolution No. 217 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 25 June 2023
1. Requirements for the candidates wishing to participate in attestation:
must have professional education in the energy and technical fields, including repair and maintenance of gas equipment;
must have at least a year of work experience in the relevant specialty.
2. Candidates can submit the application directly to the Energy Regulatory Agency or send it via postal communication.
3. The following documents must be attached to the application:
candidate's photo (30x40 mm size 2 pieces);
copy of the identity document of the candidate;
copy of the certificate of registration as a taxpayer if the candidate is an individual engaged in entrepreneurial activity without forming a legal entity;
* labour contract concluded in Labour and Employment Subsystem of centralized electronic information system of the Ministry of Labour and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan between the individual and candidate engaged in entrepreneurial activity with or without establishing legal entity;
a copy of the diploma (certificate) on vocational education in the relevant field;
* Extract from the Labour and Employment Subsystem on the employee's employment contracts, a copy of the employment book in cases established by part 2-1 of Article 7 of the Labor Code of the Republic of Azerbaijan, as well as in relation to the employment contracts terminated before 1 July 2014.
5. If the documents are not submitted in full or if there is a discrepancy in the submitted documents, the candidate shall be informed in written or electronically within 3 (three) days. If the candidate does not ensure elimination of errors or inconsistencies and submission of missing documents before at least 10 (ten) days of the attestation, a decision will be made to refuse his admission to the attestation.
6. The attestation will be held by the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan in a test format. On the official website of the Energy Regulatory Agency you can get acquainted with the attestation program (www.regulator.gov.az).
7. Information on the date and place of the attestation will be placed on the official website of the Energy Regulatory Agency (www.regulator.gov.az) at least 10 (ten) days before the attestation.
8. Additional information can be obtained from the official website of the Energy Regulatory Agency (www.regulator.gov.az) or "974" call center.