- Energetika Nazirliyi yanında İctimai şura üzvlüyünə namizədlərin irəli sürülmə vaxtı elan edilib
Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi yanında İctimai şuraya seçkilərin təşkili məqsədi ilə yaradılmış Seçki Komissiyasının ilk iclası keçirilib. İclasda İctimai şura üzvlərinin say həddinin müəyyən edilməsi, namizədlərin irəli sürülməsi, qeydiyyatın başlanılması və başa çatması vaxtının elan edilməsi məsələləri müzakirə edilib.
İclasda “İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa, bu qanunun müvafiq maddəsinin icrası ilə bağlı Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 30 may tarixli 171 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “İctimai şuranın vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən seçilməsinə dair Əsasnamə”yə uyğun olaraq, Energetika Nazirliyi yanında İctimai şura üzvlüyünə namizədlərin irəli sürülməsi prosesinə 10 mart 2026-cı il tarixindən başlanılması qərara alınıb. Namizədlərin qeydə alınması prosesi 20 iş günü müddətində, yəni 15 aprel tarixində yekunlaşacaq.
Qeyd edək ki, İctimai şura üzvlərinin say həddi 5 nəfər müəyyən edilib. Müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən hər bir vətəndaş cəmiyyəti institutu İctimai şura üzvlüyünə yalnız bir namizəd irəli sürə bilər.
- Namizədin energetika sahəsi üzrə vətəndaş cəmiyyəti institutunun üzvlüyünü təsdiq edən sənədin surəti;
İctimai şuraya namizədliyi irəli sürülmüş şəxsin qeydiyyatına Seçki Komissiyası tərəfindən 3 iş günü müddətində baxılacaq və müvafiq qərar qəbul ediləcək. Şuraya seçkilər namizədlərin irəli sürülməsi və qeydiyyat prosesi başa çatdıqdan sonra bir ay müddətində keçiriləcək.
İctimai şura üzvlüyünə namizədlərin irəli sürülməsi ilə bağlı tələb olunan məlumatlar minenergy@minenergy.gov.az və ictimai.shura@minenergy.gov.az elektron ünvanları vasitəsilə təqdim edilə bilər.

The first meeting of the Election Commission established for the purpose of organizing elections to the Public Council under the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan was held.
At the meeting, the issues of determining the number of members of the Public Council, nominating candidates, announcing the start date and deadline for the registration were discussed.
In accordance with the law of the Republic of Azerbaijan on Public Participation, and regulations on the selection of the Public Council by civil society institutions approved by the resolution of the Cabinet of Ministers No. 171 dated 30 May 2014 on the implementation of the relevant article of this law, the process of nominating candidates for membership of the Public Council under the Ministry will begin 10 March 2026. The process of registration of candidates will be completed within 20 working days, that is, on 15 April.
It should be noted that the number of members of the Public Council set the limit of 5 people. Each civil society institution operating in the relevant field can nominate only one candidate for membership in the Public Council.
Copy of the document confirming the membership of the institute of civil society in the field of energy;
Information required to nominate candidates for the membership of the Public Council can be submitted via email minenergy@minenergy.gov.az, ictimai.shura@minenergy.gov.az