Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi Elektrik və istilik enerjisi şöbəsinin İstilik enerjisi sektorunun müdiri, Neft-qaz şöbəsinin Neft siyasəti sektorunun baş məsləhətçisi və  İctimaiyyətlə əlaqələr və informasiya təhlükəsizliyi şöbəsinin məsləhətçisi vakant dövlət qulluğu vəzifələrinin tutulması ilə bağlı 15 iyul tarixində ümumi müsahibə elan edib.
Ümumi müsahibədə Energetika Nazirliyində və ya digər dövlət orqanında inzibati vəzifələrdə qulluq keçən və inzibati vəzifələrin təsnifatına uyğun ixtisas dərəcəsi olan dövlət qulluqçuları, azı 5 il qulluq stajı olan və dövlət orqanında inzibati vəzifələrdə çalışmış şəxslər, “Dövlət qulluğu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 2.3-cü maddəsində nəzərdə tutulan dövlət qulluğunun xüsusi növündə qulluq (xidmət) keçən və xüsusi (hərbi, diplomatik) rütbəsi olan şəxslər, “Dövlət qulluğu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 2.3-cü maddəsində nəzərdə tutulan dövlət qulluğunun xüsusi növündə azı 5 il qulluq (xidmət) stajı olan və xüsusi (hərbi, diplomatik) rütbə nəzərdə tutulan vəzifələrdə çalışmış şəxslər, dövlət orqanlarında (qurumlarında) siyahısı Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin  2023-cü il 12 yanvar tarixli 7 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilən vəzifələrdə azı 10 il iş stajı olan şəxslər, dövlət orqanının ləğvi, dövlət qulluqçularının sayının və ya ştatlarının ixtisarı ilə əlaqədar ehtiyat kadrlar siyahısında olan şəxslər və dövlət qulluğu vəzifəsinin tutulması üçün nəzərdə tutulan təhsil tələbi (istiqaməti) üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi olan şəxslər iştirak edə bilərlər.
Ümumi müsahibədə iştirak etmək istəyən namizədlər 13 avqust 2026-cı il tarixi saat 18:00-dək Dövlət İmtahan Mərkəzinin internet portalında “Dövlət qulluğu üzrə müraciət Forması”nı doldurmaqla qeydiyyatdan keçməlidirlər.
- ali təhsil haqqında sənədin surəti;
- əmək kitabçasının surəti;
- elmlər doktoru elmi dərəcəsi olan şəxslər elmlər doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi barədə təsdiqedici sənədin surətini;
- xüsusi, hərbi və ya diplomatik rütbəyə malik olan şəxslər müvafiq rütbəyə malik olmasını təsdiq edən sənədin surətini.

On 15 July, the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan announced a general interview on the holding of vacant civil service positions: Head of the Thermal Energy Sector, Electricity and Thermal Energy Department, Chief Advisor of Oil Policy Sector of Oil and Gas Department, Advisor of Public Relations and Information Security Department.
Civil servants serving in administrative positions in the state body in which vacant position was announced and having the qualification level corresponding to the classification of administrative positions, persons with at least 5 years of service experience and working in administrative positions in the state body, persons who have served in a special type of civil service and have a special (military, diplomatic) rank, provided for in Article 2.3 of the Law of the Republic of Azerbaijan On Civil Service, persons who have at least 5 years of service in the special type of civil service provided for in Article 2.3 of the Law of the Republic of Azerbaijan On Civil Service and have worked in special (military, diplomatic) positions, persons with at least 10 years of work experience in positions in state bodies (institutions) approved by Resolution No. 7 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 12 January 2023, persons in reserve staff list of the Ministry of Energy in connection with the liquidation of the state body, reduction of the number of civil servants or staff, and persons with a phd degree in the educational requirement (direction) intended for holding a civil service position can apply for the vacancy.
Candidates wishing to participate in the general interview must register by filling out the application form for civil service on the internet portal of the State Examination Center till 18:00 in 13 August 2026.