- Energetika Nazirliyi daxili müsahibə elan edir
Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi inzibati vəzifələrin 5-ci təsnifatına uyğun olan vakant dövlət qulluğu vəzifələrinin tutulması ilə bağlı daxili müsahibə elan edir.
Namizədlər daxili müsahibəyə təqdim edilmiş Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin Beynəlxalq təşkilatlarla iş sektorunun baş məsləhətçisi, Maliyyə şöbəsinin böyük məsləhətçisi və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin Layihələrin icrası və monitorinqi şöbəsinin dövlət orqanı aparatında şöbə müdiri vakant vəzifələri üzrə sənədlərini təqdim edə bilərlər.
Daxili müsahibədə Energetika Nazirliyində inzibati vəzifələrdə qulluq keçən, inzibati vəzifələrin təsnifatına uyğun ixtisas dərəcəsi olan dövlət qulluqçuları və dövlət orqanının ləğvi (Energetika Nazirliyinin tabeliyində olan qurumlar nəzərdə tutulur), dövlət qulluqçularının sayının və ya ştatlarının ixtisarı ilə əlaqədar ehtiyat kadrlar siyahısına daxil edilən və Energetika Nazirliyində ehtiyat kadr kimi saxlanılan şəxslər iştirak edə bilərlər.
Daxili müsahibədə iştirak etmək istəyən namizədlər 03 sentyabr 2021-ci il tarixindən 22 sentyabr 2021-ci il saat 18:00-dək Dövlət İmtahan Mərkəzinin internet portalında “Dövlət qulluğu üzrə müraciət Forması”nı doldurmaqla qeydiyyatdan keçməlidirlər.
- ali təhsil haqqında sənədin surəti
- əmək kitabçasının surəti
- ixtisas dərəcəsini təsdiq edən sənədin surəti (əgər əmək kitabçasında qeyd edilməyibsə)
Qeyd edək ki, müsahibədə barəsində müsahibə elan edilən vəzifənin təsnifatından ən çoxu iki təsnifat aşağı inzibati vəzifələrdə qulluq keçən dövlət qulluqçuları, habelə ən çoxu iki təsnifat aşağı inzibati vəzifələrdə qulluq keçmiş ehtiyat kadrlar iştirak edə bilərlər.
"Dövlət qulluğu haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 29.5-ci maddəsinin ikinci hissəsinə əsasən, barələrində intizam tənbehi tətbiq edilmiş dövlət qulluqçuları altı ay ərzində müsahibəyə buraxılmırlar.
"Dövlət qulluğu haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə" Azərbaycan Respublikasının 2016-cı il 31 may tarixli 267-VQD nömrəli Qanunu qüvvəyə mindiyi günədək (10.08.2016-cı il tarixinədək) dövlət qulluğunda inzibati vəzifəyə qəbul olunmuş və inzibati vəzifələrdə 10 ildən az qulluq stajı olan dövlət qulluqçuları daha yüksək inzibati vəzifənin tutulması üçün müraciət etdiyi halda müvafiq sertifikata malik olmalıdırlar.
Əmək kitabçasının surəti notarial qaydada və ya şəxs işlədiyi halda şəxsin hazırda işlədiyi təşkilat tərəfindən, ixtisas dərəcəsini təsdiq edən sənədin (olduğu təqdirdə) surəti isə dövlət orqanı tərəfindən təsdiq edilməlidir.
1993-cü ildən sonrakı dövrlərdə xarici dövlətlərin təhsil müəssisələri tərəfindən verilmiş ali təhsil haqqında sənədlər "Xarici dövlətlərin ali təhsil sahəsində ixtisaslarının tanınması və ekvivalentliyinin müəyyən edilməsi (nostrifikasiyası) Qaydaları"na uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi tərəfindən müvafiq şəhadətnamə ilə təsdiq edilməlidir.
Namizədlər daxili müsahibə ilə bağlı ətraflı məlumatı Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzinin rəsmi internet səhifəsindən əldə edə bilərlər:

The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan announces an internal interview on vacant civil service positions in accordance with the 5th catagory of administrative positions.
Candidates can submit documents on vacant positions of Chief Advisor of the Work with International Organizations Section of International Cooperation Department , Senior Adviser of the Finance Department and Head of the Department of the Project Implementation and Monitoring Department of Azerbaijan Renewable Energy Agency.
Civil servants serving at administrative positions in the Ministry of Energy, having a degree of qualification in accordance with the classification of administrative positions, and liquidation of the state body (the subordinate bodies of the Ministry of Energy are intended), persons included in the reserve staff list in connection with the number or reduction of civil servants and kept in the reserve staff list of the Ministry of Energy can apply for the vacancies.
Candidates wishing to participate in the internal interview must register by filling out the “Application form for civil service” on the internet portal of the State Examination Center from 3 September 2021 till 18:00 in 22 September 2021.
· copy of the document on higher education
· copy of employment record book
· a copy of the document confirming the degree of qualification (if not recorded in the  employment record book)
It should be noted that the civil servants who served in the lower administrative positions at most two classifications, as well as reserve staffs who served in the lower administrative positions at most  two classifications.
According to the second part of Article 29.5 of the Law of the Republic of Azerbaijan "on Civil Service", civil servants, whom the disciplinary action was applied to, shall not be allowed to the interview within 6 months.
Until the date (until August 10, 2016), when the Law of the Republic of Azerbaijan No. 267-VQD dated May 31, 2016 "On Amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan "On Civil Service" was put into force, civil servants admitted to administrative positions in the civil service and having less than 10 years of service in administrative positions must have the relevant certificate when applying for a higher administrative position.
A copy of employment record book must be notarized or certified by the organization in which the person is currently employed, and a copy of the document confirming the degree of qualification (if it is available) by the state body.
Documents on Higher Education issued by educational institutions of foreign states in the period after 1993 should be approved by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan in accordance with "Rules of recognition of specialties of foreign states in the field of the higher education and determination of their equivalence (nostrification)".