Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinin Elektroenergetika və enerji səmərəliliyi şöbəsinin Enerji səmərəliliyi sektorunun baş məsləhətçisi, Maliyyə şöbəsinin müdir müavini və Ümumi şöbənin Vətəndaşların qəbulu işinin təşkili sektorunun böyük məsləhətçisi vakant dövlət qulluğu vəzifələrinin tutulması ilə bağlı 24 avqust tarixində daxili müsahibə elan edib.
Daxili müsahibədə vakant vəzifəni təqdim etmiş dövlət orqanında inzibati vəzifələrdə qulluq keçən və inzibati vəzifələrin təsnifatına uyğun ixtisas dərəcəsi olan dövlət qulluqçuları,  dövlət orqanının ləğvi, dövlət qulluqçularının sayının və ya ştatlarının ixtisarı ilə əlaqədar Energetika Nazirliyində ehtiyat kadr kimi saxlanılan şəxslər iştirak edə bilərlər.
Daxili müsahibədə iştirak etmək istəyən namizədlər 12 sentyabr 2022-ci il tarixi saat 18:00-dək Dövlət İmtahan Mərkəzinin internet portalında “Dövlət qulluğu üzrə müraciət Forması”nı doldurmaqla qeydiyyatdan keçməlidirlər.

The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan announced internal interview for the vacant positions - Chief Advisor of the Energy Efficiency Sector of the Electric Power Engineering and Energy Efficiency, Deputy Head of Finance Department, Senior Advisor of Organization of Reception of Citizens of the General Department on 24 August.
Civil servants serving in administrative positions in the state body in which vacant position was announced and having the qualification level corresponding to the classification of administrative positions, persons in reserve staff list of the Ministry of Energy in connection with the liquidation of the state body, reduction of the number of civil servants or staff for vacancies.
Candidates wishing to participate in the internal interview must register by filling out the “Application form for civil service” on the internet portal of the State Examination Center till 18:00 in 12 September 2022.
The candidate applying for the interview must meet the requirements of Article 27 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Civil Service" and general conditions for vacancies defined by the legislation. A candidate who does not meet the requirements established for the vacancies may not participate in the interview.