· 2001-ci ildə 10 qaz ixrac edən ölkənin (Əlcəzair, İran, Qətər, Rusiya Federasiyası, Oman, İndoneziya, Malayziya, Türkmənistan, Bruney və Norveç) iştirak etdiyi Tehran görüşündə Qaz İxrac edən Ölkələr Forumunun (GECF) yaradılması barədə qərar qəbul olunub və 2008-ci ildə Moskvada keçirilmiş 7-ci Nazirlər iclasında GECF hüquqi olaraq  təsis edilib.
· Təşkilatın mənzil-qərargahı 2009-cu ildən Qətər dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində yerləşir. Forumun 12 əsas (Əlcəzair, Boliviya, Misir, Ekvatorial Qvineya, İran, Liviya, Nigeriya, Qətər, Rusiya, Trinidad və Tobaqo, Venesuela və BƏƏ) və 8 müşahidəçi (Anqola, Azərbaycan, İraq, Malayziya, Mavritaniya, Peru, Mozambik və Seneqal) üzvü var.
· 23.10.2025-ci il tarixində Dohada keçirilmiş GECF-in 27-ci Nazirlər Görüşü zamanı Philip Mshelbila (Nigeriya) iki il müddətinə GECF-in Baş katibi təyin olunub.
· Foruma üzv ölkələrdə dünyanın qaz ehtiyatlarının 70 faizi, boru kəmərləri ilə ticarətin 35 faizi, LNG istehsalının isə 85 faizi cəmləşir.
GECF aşağıdakı məqsədlərin həyata keçirilməsinə səy göstərir:
-    Təbii qazın əsas yanacaq kimi seçimini təşviq etmək;
-    Üzv ölkələrin gələcəkdə təbii qaz bazarının inkişafı və qiymətləndirilməsi, yaranacaq  imkanlardan mənfəət götürülməsi, qarşıya çıxan problemlərin həll edilməsinə dəstək göstərmək;
-    Qlobal qaz bazarının beynəlxalq səviyyədə inkişafını təşviq etmək;
-    Üzv ölkələr arasında əməkdaşlığı dəstəkləmək.
Forumun bugünədək 7 sammiti keçirilib: 1-ci sammit 2011-ci ildə Dohada (Qətər), 2-ci sammit 2013-cü ildə Moskvada (Rusiya Federasiyası), 3-cü sammit 2015-ci ildə Tehranda (İran), 4-cü    sammit 2017-ci ildə Santa Kruzda (Boliviya), 5-ci sammit 2019-cu ildə Malaboda (Ekvatorial Qvineya), 6-cı sammit 2022-ci ildə Dohada (Qətər), 7-ci sammit isə 2024-cü ildə Əlcəzairdə  (Əlcəzair).
· 23.11.2015-ci il tarixində GECF-in Tehranda keçirilmiş 3-cü sammitində Azərbaycan təşkilata müşahidəçi statusunda qoşulub.
· 5-6 iyun 2024-cü il tarixlərində GECF-in baş katibi Mohamed Hamel Bakı Enerji Forumunda iştirak edib.
· GECF-in indiyə qədər 27 Nazirlər Görüşü keçirilib və Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi tərəfindən bu görüşlərdə mütəmadi olaraq yüksək səviyyədə iştirak edilir.

· In 2001, at the Tehran meeting, which was attended by 10 gas exporting countries (Algeria, Iran, Qatar, Russian Federation, Oman, Indonesia, Malaysia, Turkmenistan, Brunei and Norway), it was decided to establish the Forum of Gas Exporting Countries (GECF), and in 2008, at the 7th Ministerial Meeting in Moscow, GECF was legally established.
· The headquarters of the organization has been located in the capital of Qatar, Doha, since 2009. The forum has 12 main (Algeria, Bolivia, Egypt, Equatorial Guinea, Iran, Libya, Nigeria, Qatar, Russia, Trinidad and Tobago, Venezuela and the UAE) and 8 observer members (Angola, Azerbaijan, Iraq, Malaysia, Mauritania, Peru, Mozambique and Senegal).
· On 23.10.2025, during the 27th Ministerial Meeting of the GECF in Doha, Philip Mshelbila (Nigeria) was appointed Secretary General of the GECF for two years.
· The member countries of the forum concentrate 70 % of the world's gas reserves, 35 percent of trade through pipelines, and 85 % of LNG production.
GECF strives for the implementation of the following goals:
- Promoting the choice of natural gas as the main fuel;
- Supporting the development and evaluation of the natural gas market of member countries in the future, taking profit from the opportunities that will arise, and the solution of the problems encountered;
- Promoting the development of the global gas market internationally;
- Supporting cooperation between member countries.
To date, 7 summits of the forum have been held: the 1st Summit in Doha (Qatar) in 2011, the 2nd Summit in Moscow (the Russian Federation) in 2013, the 3rd Summit in Tehran (Iran) in 2015, the 4th Summit in Santa Cruz (Bolivia) in 2017, the 5th Summit in Malabo (Equatorial Guinea) in 2019, the 6th Summit in Doha (Qatar) in 2022, and the 7th Summit in Algeria (Algeria) in 2024.
· On 23.11.2015, at the 3rd GECF Summit in Tehran, Azerbaijan joined the organization as an observer.
· On 5-6 June 2024, GECF Secretary General Mohamed Hamel attended the Baku Energy Forum.
· Up to date, 27 Ministerial Meetings of GECF have been held, and the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan regularly participates in these meetings at a high level.