Azərbaycanla Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) ilə “OPEC plus” formatı və “Əməkdaşlıq Xartiyası” çərçivəsində əməkdaşlıq edir.
2016-cı ilin yanvarında Davos Dünya İqtisadi Forumunda çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev neft qiymətlərinin sabitləşdirilməsi məqsədilə OPEC-ə üzv və üzv olmayan ölkələrin əməkdaşlığı üçün yeni beynəlxalq enerji platformasının yaradılması təşəbbüsünü irəli sürmüşdür. Bu təşəbbüs sonradan “OPEC plus” formatının formalaşmasına mühüm töhfə vermişdir.
2016-cı il
29 oktyabr tarixində Vyanada OPEC-ə üzv və üzv olmayan ölkələrin Yüksək Səviyyəli Komitəsinin birinci iclası Azərbaycanın energetika nazirinin həmsədrliyi ilə keçirilmişdir.
10 dekabrda isə Vyanada OPEC üzvləri və təşkilata daxil olmayan 11 ölkə, o cümlədən Azərbaycan, gündəlik neft hasilatının ümumilikdə 558 min barel azaldılmasını nəzərdə tutan sazişi imzalamışdır. Vyana Bəyannaməsinə uyğun olaraq, Azərbaycan gündəlik hasilatı 35 min barel azaltmaqla 834 min barel səviyyəsində hasilat öhdəliyi götürmüşdür.
2017-ci il
Azərbaycan neft hasilatının azaldılmasına dair razılaşmanın müddətinin 2018-ci ilin birinci rübünün və ilin sonunadək uzadılması qərarlarına qoşulmuşdur.
2018-ci il
OPEC-in baş katibi Məhəmməd Barkindo Azərbaycanda səfərdə olmuşdur.
Azərbaycan OPEC və qeyri-OPEC ölkələrinin nazirlərinin 4-cü iclasında neft hasilatının sutkada 1 milyon barrel artırılması ilə bağlı əldə olunan razılaşmanı dəstəkləmişdir.
“OPEC plus” nazirlərinin 5-ci iclasında neft hasilatının 2018-ci ilin oktyabr ayı səviyyəsindən gündəlik 1,2 milyon barrel azaldılması ilə bağlı razılıq əldə olunmuşdur. 2019-cu ilin yanvar ayından neft hasilatını sutkada OPEC tərəfindən 800 min barrel, kartelə daxil olmayan ölkələrin isə 400 min barrel azaldılması qərarı çərçivəsində Azərbaycan hasilatın 20 min barrel azaldılması ilə bağlı öhdəlik götürmüşdür. Ölkəmiz üçün gündəlik hasilat kvotası 776 min barrel müəyyənləşdirilmişdir.
2019-cu il
17-18 mart tarixlərində Bakıda OPEC və qeyri-OPEC ölkələrinin Birgə Texniki Komissiyasının (JTC) 27-ci iclası və Nazirlərin Birgə Monitorinq Komitəsinin (JMMC) 13-cü iclası keçirilmişdir.
İyulda OPEC və qeyri-OPEC ölkələri arasında qəbul olunmuş “Əməkdaşlıq Xartiyası”na Azərbaycan da qoşulmuşdur. Əməkdaşlıq Xartiyasının əsas məqsədləri neft hasilatçıları, istehlakçıları, investorlar və dünya iqtisadiyyatının xeyrinə neft bazarının sabitliyi, texnologiya və digər sahələrdə əməkdaşlığın təşviqi məqsədilə iştirakçı ölkələr arasında dialoqun asanlaşdırılması, neft bazarının qısa, orta və uzunmüddətli əsaslarını, o cümlədən inkişaf etməkdə olan qlobal enerji balansında neftə baxış barədə daha yaxşı anlayışın təşviq edilməsi, neftin uzunmüddətli istifadəsi üçün enerji siyasətlərinin dəstəklənməsindən ibarətdir.
“OPEC plus” üzrə neft hasilatının gündəlik 1,2 milyon barrel azaldılmasının 2020-ci ilin 31 mart tarixinədək  tətbiqi nəzərdə tutulmuşdur.
Dekabrda “OPEC plus” nazirlərinin 7-ci iclasında 2020-ci ilin I rübündə gündəlik neft hasilatının azaldılması ilə bağlı öhdəlik 1,7 milyon barrelə çatdırılmış, Azərbaycanın öhdəliyi 27 min barrel,  kvotası 769 min barrel müəyyənləşdirilmişdir.
2020-ci il
9-12 aprel tarixlərində OPEC-ə üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin videokonfrans formatında keçirilmiş 9 və 10-cu iclaslarında əldə olunmuş razılaşmaya əsasən, 2022-ci ilin aprelinədək gündəlik neft hasilatının üç mərhələ üzrə azaldılmasına dair “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” qəbul edilmişdir.
“OPEC plus” üzrə gündəlik neft hasilatının mayın 1-dən 9,7 mln. barrel azaldılması qərarı çərçivəsində Azərbaycanın öhdəliyi  may-iyun ayları üzrə 164 min barrel,  gündəlik xam neft istehsalı kvotası 554 min barrel müəyyənləşdirilmişdir.
Dekabrda nazirlərin 12-ci iclasında gündəlik xam neft hasilatının 2021-ci ilin yanvar ayı üçün 7,2 mln. barrel azaldılması barədə qəbul edilmiş qərara uyğun Azərbaycanın öhdəliyi 123 min barrel,  kvotası 595 min barrel olmuşdur.
2021-ci il
Yanvar qərarında “OPEC plus” ölkələrinin gündəlik xam neft hasilatı üzrə ixtisarları fevralda 7 mln.125 min barrel, martda isə 7 mln. 50 min barrel olması əksini tapmışdır. Azərbaycanın 2021-ci ilin yanvar ayındakı 123 min barrel həcmində öhdəliyi fevral-mart -aprel aylarında sabit şəkildə saxlanılmışdır.
Apreldə “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 15-ci iclasında gündəlik xam neft hasilatının növbəti üç ay ərzində tədricən 1,1 mln. barrelədək artırılması ilə bağlı qərar qəbul edilmişdir. “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” iştirakçıları üzrə hasilat öhdəliklərinin mayda 6,5 mln. barrel, iyunda 6,2 mln. barrel, iyulda isə 5,76 mln. barrel həcmində olmasına dair üç aylıq plan təsdiqlənmişdir. Azərbaycanın hasilat öhdəlikləri mayda 115 min barrel, iyunda 108 min barrel, iyulda isə 98 min barrel təşkil etmişdir. Ölkədə gündəlik xam neft istehsalı kvotası müvafiq olaraq mayda 603 min barrel, iyunda 610 min barrel və iyulda 620 min barrel həcmində saxlanılmışdır.
İyulda “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 19-cu iclasında gündəlik xam neft hasilatının 2021-ci ilin avqust-dekabr aylarında hər ay 400 min barrel artırılmasına, 2022-ci ilin mayından etibarən neft hasilatının baza səviyyəsinə qismən düzəlişlər edilməklə “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin müddətinin 2022-ci ilin sonunadək uzadılmasına dair qərar qəbul edilmişdir. Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatının avqustdan ilin sonunadək hər ay müvafiq həcmdə artırılmasını, ixtisarlarla bağlı öhdəliklərinin də uyğun şəkildə azaldılmasını nəzərdə tutmuşdur. Buna müvafiq olaraq Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatı oktyabrda 7 min barrel artırılaraq 640 min barrelə çatdırılması, ixtisarla bağlı öhdəliyin isə 78 min barrel həcmində olmasına qərar verilmişdir.
Aylıq qəbul edilmiş qərarlara əsasən, Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatının noyabrda 7 min barrel artırılaraq 647 min, dekabrda 654 min barrelə çatdırılması, ixtisarla bağlı öhdəliyin isə 71 min  və 64 min barrel həcmlərində təsbit edilmişdir. Dekabrda qəbul edilmiş  “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatının 2022-ci ilin yanvarında daha 7 min barrel artırılaraq 661 min barrelə çatdırılmasını, ixtisarla bağlı öhdəliyin isə 57 min barrel həcmində olmasını nəzərdə tutmuşdur.
2022-ci il
Hər ay mütəmadi keçirilən iclaslar zamanı “OPEC plus” üzrə neft hasilatının 400-432 min barrel artırılması ilə bağlı tənzimləməyə uyğun olaraq Azərbaycanda hasilat göstəricisi  hər ay 7 min barrel artırılmış, hasilat  kvotaları fevralda 668 min, martda 675 min,  apreldə 682 min,  mayda 688 min, iyunda 695 min müəyyən edilmişdir.
İyul, avqust aylarında “OPEC plus” üzrə hasilatın 648 min barrel artırılması ilə bağlı qərarlar çərçivəsində Azərbaycanın  gündəlik xam neft hasilatının 10 min-11 min barrel artırılaraq 706-717 min barrelə çatdırılması, ixtisarla bağlı öhdəliyin isə 12 min-11 barrel həcmində olması nəzərdə tutulmuşdur.
Sentyabrda hasilatın100 min barrel artırılması ilə bağlı qərar Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatının 718 min barrelə çatdırılmasını ehtiva etmişdir. Oktyabrda Azərbaycanda gündəlik 717 min barrel xam neft hasilatı kvotası müəyyənləşdirilmişdir.
Oktyabrda 2022-ci ilin noyabrından gündəlik xam neft hasilatının 2 mln. barrel azadılması ilə bağlı qəbul edilmiş qərara görə Azərbaycanın ixtisarlarla bağlı öhdəliyi gündəlik 33 min barrel təşkil etmişdir. Beləliklə, “OPEC plus” razılaşması 2022-ci ilin noyabrından etibarən ölkəmizdə gündəlik xam neft hasilatının avqust ayındakı səviyyədən, yəni 717 min barreldən azaldılaraq 684 min barrel həcmində saxlanılmasını ehtiva etmişdir.
2023-cü il
İyunda OPEC-ə üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin Vyanada keçirilən 35-ci iclasında “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” ölkələrinin 2024-cü il üçün gündəlik ümumi xam neft hasilatının səviyyəsini tənzimləyən qərar qəbul olunmuş, hasilat kvotası “OPEC plus” üzrə 40,46 milyon barrel, Azərbaycan üçün 551 min barrel həcmində müəyyən edilmişdir.
Noyabrda keçirilmiş 36-cı iclasda Braziliyanın 2024-cü ilin yanvarından etibarən “OPEC plus”a qoşulması razılaşdırılmışdır. 2024-cü il üçün Azərbaycanın hasilat kvotası sabit saxlanılmışdır.
2024-cü il
İyunda “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin müddətinin 1 yanvar 2025-ci ildən 31 dekabr 2025-ci ilədək uzadılması ilə bağlı qəbul edilmiş qərarı Azərbaycan dəstəkləmişdir. Yeni qərar “OPEC plus” ölkələrində mövcud xam neft istehsal səviyyəsinin 2025-ci ildə sabit saxlanılmasını, üç müstəqil mənbə tərəfindən istehsal göstəricilərinin qiymətləndirilməsinin 2025-ci ilin noyabrın sonuna qədər uzadılmasını və bu nəticələr əsasında 2026-cı il üçün yeni baza səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsini nəzərdə tutmuşdur. 2025-ci ildə Azərbaycanın 551 min barrel həcmində gündəlik xam neft hasilat kvotası dəyişməz qalmışdır.
Dekabrda keçirilmiş nazirlərin 38-ci iclası zamanı “OPEC plus” ölkələri 2026-cı ilin sonunadək hasilat göstəricilərini 39,7 milyon barrel həcmində müəyyənləşdirmişlər. Bu razılaşmaya görə, Azərbaycanın gündəlik xam neft hasilatı kvotası 551 min barrellik sabit saxlanılmışdır.
2025-ci il
Mayda OPEC-in üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin 39-cu iclasında gündəlik neft hasilatının 2026-cı ilin sonuna qədər sabit qalması ilə bağlı qərara Azərbaycan da öz dəstəyini ifadə etmişdir. Azərbaycanın gündəlik 551 min barrel həcmində olan mövcud xam neft hasilatı kvotası bu dövrdə sabit qalmışdır.
İyunda “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə OPEC-in Baş katibi Haysam Əl-Qays görüşmüşdür.
İyulda Vyanada 9-cu OPEC Beynəlxalq Seminarı çərçivəsində “Neft bazarları: enerji təhlükəsizliyi, inkişaf və rifah” mövzusunda keçirilən nazirlər sessiyasında energetika naziri Pərviz Şahbazov iştirak etmişdir.
Noyabrda OPEC-ə üzv və qeyri-üzv ölkələri nazirlərinin 40-cı iclasında gündəlik xam neft hasilatının 2026-cı ilin sonuna qədər sabit saxlanılması və maksimum davamlı istehsal gücünün qiymətləndirilməsi mexanizmi ilə bağlı qərara Azərbaycan öz dəstəyini ifadə etmişdir.
2026-cı il
15 iyul tarixində Bakıda OPEC+ çərçivəsində Əməkdaşlıq Xartiyası (CoC) üzrə Texniki Komitənin ilk iclası keçirilmişdir. İclasda Əməkdaşlıq Xartiyasının (CoC) hərtərəfli iş planı müəyyən edilmişdir.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Bakıda keçirilən Əməkdaşlıq Xartiyası (CoC) üzrə Texniki Komitənin ilk iclası çərçivəsində OPEC-in Baş katibi Haysam Əl-Qays ilə görüşmüşdür.

Azerbaijan cooperates with the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) within the OPEC Plus format and the Charter of Cooperation.
In January 2016, during his speech at the World Economic Forum in Davos, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev proposed the establishment of a new international energy platform for cooperation between OPEC and non-OPEC countries with the aim of stabilizing oil prices. This initiative subsequently made a significant contribution to the formation of the OPEC plus format.
2016
On 29 October, the first meeting of the High-Level Committee of OPEC and non-OPEC countries was held in Vienna.
On 10 December, 11 OPEC and non-OPEC countries, including Azerbaijan, signed an agreement in Vienna to cut daily oil production by a total of 558,000 barrels. In accordance with the Vienna Declaration, Azerbaijan committed to reducing daily output by 35,000 barrels, setting a production ceiling of 834,000 barrels per day.
2017
Azerbaijan joined the decision to extend the agreement on reduction of oil production by the first quarter and the end of 2018.
2018
OPEC Secretary General , Mohammad Barkindo paid a visit to Azerbaijan.
Azerbaijan supported the agreement reached at the 4th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries on increasing oil production by 1 million barrels per day.
At the 5th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries, an agreement was reached on the oil production cut by 1.2 million barrels per day from the level of October 2018. According to the new decision, from January 2019 oil production was reduced by 800,000 barrels per day by OPEC members, while non-cartel countries reduced their production by 400,000 barrels per day. Azerbaijan has made a commitment to reduce its production by about 20,000 barrels per day.  Daily oil production for our country was set at the volume of 776,000 barrels.
2019
On 17-18 March, Baku hosted the 27th Meeting of the Joint Technical Commission (JTC) of OPEC and non-OPEC countries and the 13th Meeting of Joint Ministerial Monitoring Committee (JMMC).
Azerbaijan also joined the Charter of Cooperation adopted in July between OPEC and non-OPEC countries. The Charter of Cooperation aims to facilitate dialogue between oil extractors, consumers, investors and participating countries in order to promote cooperation in the field of oil market stability, technology and other fields for the benefit of the world economy, promote a better understanding of the short, medium and long-term fundamentals of the oil market, including the oil approach in the growing global energy mix among the participating countries, and support the energy policies for the long-term oil usage.
The daily oil cut under OPEC plus by 1.2 million barrels is planned to be applied until 31 March 2020.
In December, at the 7th OPEC plus Ministerial Meeting, the commitment to reduce daily oil production in the first quarter of 2020 was increased to 1.7 million barrels. Azerbaijan's commitment was set at 27,000 barrels, with its quota being 769,000 barrels.
2020
According to the agreement reached on 9-12 April at the 9th and 10th OPEC and non-OPEC Ministerial Meeting were held in a videoconferencing, the Declaration of Cooperation on the reduction of daily oil production by April 2022 in three stages was adopted.
As part of the decision to reduce daily oil production by 9.7 million barrels from 1 May under the OPEC plus framework, Azerbaijan's commitment for May-June was set at 164 thousand barrels, with its daily crude oil production quota determined at 554 thousand barrels.
In December, at the 12th meeting of the ministers, in accordance with the decision to reduce daily crude oil production by 7.2 million barrels for January 2021, Azerbaijan's commitment was set at 123 thousand barrels, with its quota being 595 thousand barrels.
2021
According to the new decision, the daily crude oil production of OPEC plus countries will be 7 million and 125 thousand barrels in February and 7 million and 50 thousand barrels in March. Azerbaijan's commitment of 123 thousand barrels in January this year will remain unchanged in February-March-April.
The decision was adopted on increasing the crude oil production up to approximately 1.1 million barrels in the next three months at the 15th Ministerial Meeting of OPEC Plus countries. According to the new agreement, the production commitments of OPEC Plus countries were set as 6.5 million barrels for May, 6.2 million barrels for June and 5.76 million for July. The new production commitments of Azerbaijan  will make up as 115 thousand barrels for May, 108 thousand barrels for June and 98 thousand barrels for July. Throughout the country, the crude oil production will be maintained at 603 thousand barrels in May, 610 thousand barrels in June and 620 thousand barrels in July respectively.
At the 19th meeting it was agreed to increase daily crude oil output by 400,000 barrels per month in August-December 2021 and to extend the Declaration of Cooperation until the end of 2022 with partial adjustments to the base level of oil production from May 2022. It envisaged increasing daily crude oil production in Azerbaijan from August to the end of the year in the appropriate volume every month, as well as reducing its obligations related to cuts. The new Declaration of Cooperation envisages an increase in daily crude oil production in Azerbaijan by 7,000 barrels in October to reach 640,000 barrels, while the reduction commitment is 78,000 barrels.
The monthly decisions envisaged an increase in daily crude oil production in Azerbaijan by 7,000 barrels in November to reach 647,000 barrels, in December to 654,000 while the reduction commitment is 71,000 and 64,000 barrels. The new "Declaration of Cooperation" envisages an increase in daily crude oil production in Azerbaijan by 7,000 barrels in January 2022 to reach 661,000 barrels, while the reduction commitment is 57,000 barrels.
2022
During the regular monthly meetings, in accordance with the adjustment to increase oil production by 400-432 thousand barrels under the OPEC Plus framework, Azerbaijan's production level was increased by 7 thousand barrels each month. The production quotas were set as follows: 668 thousand barrels in February, 675 thousand barrels in March, 682 thousand barrels in April, 688 thousand barrels in May, and 695 thousand barrels in June.
In July and August, under the decisions of OPEC Plus to increase production by 648 thousand barrels, Azerbaijan's daily crude oil production was planned to be increased by 10,000-11,000 barrels, reaching a range of 706-717 thousand barrels, with a reduction commitment of 12,000-11,000 barrels.
In September, the decision to increase production by 100 thousand barrels resulted in Azerbaijan's daily crude oil production reaching 718 thousand barrels. In October, Azerbaijan's daily crude oil production quota was set at 717 thousand barrels.
According to the decision made in October to reduce daily crude oil production by 2 million barrels starting from November 2022, Azerbaijan's reduction commitment was set at 33 thousand barrels per day. Thus, the OPEC plus agreement envisages that starting from November 2022, the daily crude oil production in our country will be reduced from the level of August, i.e. 717 thousand barrels and mintained at 684 thousand barrels.
2023
In June, at the 35th meeting of the OPEC and non-OPEC ministers held in Vienna, a decision was made to regulate the level of daily total crude oil production for the countries of the "Declaration of Cooperation" for the year 2024. The production quota under the OPEC Plus framework was set at 40.46 million barrels, with Azerbaijan's quota determined at 551 thousand barrels.
At the 36th meeting held in November, it was agreed that Brazil would join OPEC Plus starting from January 2024. Azerbaijan's production quota for 2024 was maintained at the same level.
2024
Azerbaijan also supported the decision adopted at the meeting to extend the term of the current Declaration of Cooperation from 1 January to 31 December 2025. The new decision provides for the stable maintenance of the current level of crude oil production in the OPEC plus countries in 2025, the extension of the assessment of output indicators by three independent sources until the end of November 2025 and to determine new reference production level for 2026 based on these results. It should be noted that the production quota of Azerbaijan for next year is 551,000 barrels per day.
During the 38th Ministerial Meeting held in December, OPEC plus countries determined production indicators by the end of 2026 in the amount of 39.7 million barrels. According to this agreement, Azerbaijan's daily production was maintained at a constant level of 551 thousand barrels.
2025
On May, at the 39th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries, Azerbaijan also supported the decision to keep daily oil production constant until the end of 2026. Azerbaijan's current crude oil production quota of 551 thousand barrels per day will remain stable during this period.
In June, within the Baku Energy Week, Energy Minister Parviz Shahbazov and OPEC Secretary General Haitham Al Ghais met.
İn July, Minister of Energy Parviz Shahbazov attended the Ministerial Session on Oil markets: energy security, development and prosperity held within the 9th OPEC International Seminar in Vienna.
In November, at the 40th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries, Azerbaijan expressed its support for the decision on the mechanism for keeping daily crude oil production stable until the end of 2026 and assessing the maximum sustainable production capacity.
2026
On 15 July 2026, the First Meeting of the Technical Committee under the OPEC+ Charter of Cooperation (CoC) was held in Baku.  During the meeting, a comprehensive Work Plan for the implementation of the Charter of Cooperation (CoC) was established.
Energy Minister Parviz Shahbazov met with OPEC Secretary General Haitham Al Ghais within the framework of the Inaugural Charter of Cooperation (CoC) Technical Committee Meeting held in Baku.