§ 1973-cü ildə yaradılmışdır.
§ İİB-in sədri 09.08.2021-ci il tarixindən etibarən Muhammad Sulaiman Al Jasserdir (Səudiyyə Ərəbistanı).
§ Azərbaycanın daxil olduğu ölkələr qrupu: Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Albaniya, Tacikistan. Ölkəmizin daxil olduğu qrup üzrə icraçı direktor rotasiya sisteminə uyğun olaraq qrup ölkələri arasında dəyişir.
• Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Albaniya və Tacikistan ölkələri üzrə icraçı direktor: Endrit Lami (Albaniya) (səlahiyyət müddəti: 01.01.2024- 31.12.2026)
§ Ölkəmiz, həmçinin İİB Qrupuna daxil olan Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (İCD), Ticarətin Maliyyələşdirilməsi üzrə Beynəlxalq İslam Korporasiyası (İTFC), İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyası (İCİEC) ilə əməkdaşlıq edir.
• 10.07.2023-cü il  tarixində İİB Qrupunun nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində ölkəmizin müvafiq qurumları ilə keçirilmiş görüşlər nəticəsində İİB ilə əməkdaşlıq üzrə aşağıdakı prioritet istiqamətlər müəyyən olunmuşdur:
1. Yaşıl, davamlı və dayanıqlı infrastrukturun inkişafı;
2. Məhsuldarlığa əsaslanan artımın, rəqabətqabiliyyətli və şaxələndirilmiş iqtisadiyyatın dəstəklənməsi;
3. Sahələrarası istiqamətlər (İslam maliyyəsi, rəqəmsallaşma, regional və Cənub-Cənub əməkdaşlığı və s.).
·   05.12.2024-cü il tarixində İqtisadiyyat Nazirliyi, Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi və İİB-in nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş onlayn görüşdə "Azərbaycan Respublikasında Dənizdə Külək Enerjisi İnfrastrukturunun İnkişafı" layihəsinin konsepsiyası üzrə ilkin fikir mübadiləsi aparılmışdır.

§ It was created in 1973.
§ The group of countries in which Azerbaijan is part: Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Albania, Tajikistan. The Executive Director for the group, in which our country is included, varies between the countries of the group in accordance with the rotation system.
- Executive Director for Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Albania, and Tajikistan: Endrit Lami (Albania)(term of office: 01.01.2024 - 31.12.2026)
§ Our country also cooperates with the members of the IsDB Group- the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD), the International Islamic Trade Finance Corporation (ITFC), the Islamic Corporation for the Insurance of Investment and Export Credit (ICIEC).
- As a result of the meetings held with the relevant institutions of our country within the visit of the delegation of the IsDB Group to Azerbaijan on 10 July 2023, the following priority areas for cooperation with the IsDB were identified:
- Green, sustainable infrastructure development;
- Supporting productivity-based growth, a competitive and diversified economy;
- Cross-sectoral areas (Islamic finance, digitalization, regional and South–South cooperation, etc.).
· On 5 December 2024, an initial exchange of views was held on the concept of the project “Development of Offshore Wind Energy Infrastructure in the Republic of Azerbaijan” during an online meeting attended by representatives of the Ministry of Economy, the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry of Energy, and the IsDB.