- İnkişaf Etməkdə Olan Səkkiz Ölkənin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (D-8)
· 15 iyun 1997-ci il tarixində İstanbul şəhərində keçirilmiş Zirvə Görüşünün qəbul etdiyi Bəyannamə ilə D-8 rəsmi olaraq təsis edilmişdir.
· Təşkilatın 9 üzvü var: Azərbaycan, Banqladeş, İndoneziya, İran, Malayziya, Misir, Nigeriya, Pakistan və Türkiyə.
· Baş ofisi Türkiyənin İstanbul şəhərində yerləşir.
· Təşkilatın Baş katibi 2026-cı ilin 1 yanvar tarixindən Sohail Mahmuddur (Pakistan).
· D-8 BMT-nin Baş Assambleyasında müşahidəçi statusuna malikdir.
· D-8 bir sıra qlobal və regional beynəlxalq təşkilatlarla (UNIDO, OIC, IDB, ECO, BSEC, və s.) anlaşma memorandumları imzalamışdır.
Azərbaycan ilə əməkdaşlıq
2024-cü ilin 19 dekabr tarixində Qahirə şəhərində keçirilmiş D-8-in XI Sammiti zamanı Azərbaycan Respublikası D-8 təşkilatına üzv seçilmişdir. Bununla da Azərbaycan təşkilat yarandığından ilk qeyri-təsisçi dövlət olaraq üzv qəbul olunmuşdur.
· 2025-ci ilin 4 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev D-8-in Baş katibi İsiaka Abdulqadir İmamı qəbul etmişdir.
· 2026-cı ilin 17-22 may tarixlərində Bakıda keçirilmiş Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası çərçivəsində 19 may tarixində D-8 Yüksək Səviyyəli Enerji və Urban Dialoqu təşkil edilmişdir.
· 2026-cı ilin 1-3 iyun tarixlərində Bakıda keçirilmiş Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində
1 iyun tarixində D-8 enerji nazirlərinin birinci iclası keçirilmişdir. İclasın sonunda “Enerji Əməkdaşlığı üzrə Bakı Bəyannaməsi” qəbul edilmişdir.
D-8 Enerji və İqlim Mərkəzi
· 2025-ci ilin 15-16 dekabr tarixlərində Qahirədə keçirilmiş D-8 Komissarlarının 50-ci iclasında D-8 Enerji və İqlim, D-8 Nəqliyyat Mükəmməllik və D-8 Media Mükəmməllik Mərkəzlərinin ölkəmizdə təsis edilməsinə dair qərar qəbul edilmişdir.
· Mərkəzin yaradılması ilə bağlı 2025-ci ilin 15-16 dekabr tarixlərində Qahirədə keçirilmiş D-8 Komissarlarının 50-сі iclasında qəbul edilmiş konsepsiya sənədi əsas götürülməklə D-8 Enerji və İqlim Mərkəzinin statusunu, məqsəd və vəzifələrini, idarəetmə mexanizmlərini və fəaliyyət istiqamətlərini müəyyən edən Nizamnamə layihəsi hazırlanmışdır.

- D-8 Organization for Economic Cooperation (D-8)
· The D-8 was officially established by the Declaration adopted at the Summit Meeting held in Istanbul on 15 June 1997.
· The Organization has nine Member States: Azerbaijan, Bangladesh, Egypt, Indonesia, Iran, Malaysia, Nigeria, Pakistan, and Türkiye.
· The Headquarter of the Organization is located in Istanbul, Türkiye.
· Since 1 January 2026, the Secretary-General of the Organization has been Sohail Mahmood (Pakistan).
· The D-8 holds Observer Status at the United Nations General Assembly.
· The D-8 has signed Memoranda of Understanding (MoU) with, IDB, ECO, BSEC, and others.
At the 11th D-8 Summit, held in Cairo on 19 December 2024, the Republic of Azerbaijan joined the D-8. Thus Azerbaijan became the first non-founding country to join the Organization since its establishment.
· On 4 March 2025, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Isiaka Abdulqadir Imam, Secretary-General of the Developing-8 Organization for Economic Cooperation (D-8).
· Within the 13th Session of the World Urban Forum (WUF13), held in Baku from 17 to 22 May 2026, the D-8 High-Level Energy and Urban Dialogue was organized on 19 May.
· Within the framework of Baku Energy Week 2026, held in Baku from 1 to 3 June 2026, the First Meeting of the D-8 Energy Ministers took place on 1 June.
At the conclusion of the meeting, the Baku Declaration on Energy Cooperation was adopted.
D-8 Energy and Climate Centre
· At the 50th Session of the D-8 Commission, held in Cairo on 15-16 December 2025, a decision was adopted to establish the D-8 Energy and Climate Centre, the D-8 Transport Centre of Excellence, and the D-8 Media Centre of Excellence in Azerbaijan.
· In connection with the establishment of the Centre, a Draft Charter has been prepared, based on the Concept Paper adopted at the 50th Session of the D-8 Commission, held in Cairo on 15-16 December 2025. The Draft Charter defines the status, objectives, functions, governance mechanisms, and areas of activity of the D-8 Energy and Climate Centre.