Dünya Neft Şurası (WPC Energy)1933-cü ildə Dünya Neft Şurası (WPC) adı ilə yaradılmış, 2023-cü ildən Dünya Neft Şurası (WPC Energy) adlandırılan, baş qərargahı Londonda yerləşən       qlobal enerji təşkilatıdır.
Təşkilata üzv olan 60 ölkə dünya üzrə bütün enerji istehsalı və istehlakının 96%-ni özündə birləşdirir.
2023-cü ildə Dünya Neft Şurası (WPC Energy) tərəfindən aparılmış islahatlardan sonra onun fəaliyyət strategiyasında əsaslı dəyişikliklər edilmişdir. Təşkilatın hazırkı strateji baxışı gələcək           nəsillərin rifahı naminə enerji sektorunda əməkdaşlığın davamlı inkişafına nail olmaq və mövcud enerji ehtiyatlarından səmərəlii stifadəni təşviq etməkdir.
Təşkilatın prezidenti 2023-cü ildən Pedro Miras, baş direktoru isə Burcu Gunaldır.
Dünya Neft Şurası (WPC Energy) ilə əməkdaşlıq
Azərbaycan Respublikasında təşkilat ilə əlaqələndirməni 8 iyul 2005-ci il tarixində yaradılmış Milli Neft Komitəsi həyata keçirir.
Milli Neft Komitəsinin sədri Azərbaycan Respublikasının energetika naziridir.
WPC Energy Konqresi
· WPC Energy Konqresi enerji sahəsində əməkdaşlığı və strateji baxışı formalaşdıran dünyanın ən nüfuzlu platformalarından biridir. İki ildən bir təşkil olunan Konqres təşkilatın ən yüksək səviyyəli tədbiri hesab olunur.
· İlk dəfə 1933-cü ildə Londonda təşkil olunmuş Konqres son illərdə əsasən enerji keçidini sürətləndirən və qlobal enerji bərabərliyinə xidmət edən real həlləri araşdırmaq məqsədi daşıyır.
· Konqres çərçivəsində təşkil olunan sessiyalarda və sərgidə dövlət və hökumət başçıları, nazirlər, təşkilat və şirkət rəhbərləri tərəfindən çıxışlar və innovasiya nümayişləri edilir, eləcə də mövcud reallıqları əks etdirən və gələcəyin siyasətini formalaşdıran müzakirələr aparılır.
· 24-cü WPC Energy Konqresi 2023-cü ildə Kanadanın Kalqari şəhərində keçirilmişdir. Növbəti 25-ci Konqresin 2026-cı ildə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ər-Riyad şəhərində, 26-cı Konqresin isə 2028-ci ildə Qazaxıstanın Astana şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
· WPC Energy Konqresinin ev sahibi ölkə üçün əsas üstünlükləri ölkənin qlobal enerji nüfuzunun yüksəldilməsi, enerji və texnologiya şirkətləri ilə əməkdaşlığın qurulması, milli iqtisadiyyatın stimullaşdırılmasını ehtiva edir.

The World Petroleum Council (WPC Energy) is a global energy organization established in 1933 under the name World Petroleum Council (WPC) and renamed World Petroleum Council (WPC Energy) in 2023. Its headquarter is located in London.
The organization comprises 60 member countries, representing 96% of global energy production and consumption.
Following reforms carried out by the World Petroleum Council (WPC Energy) in 2023, substantial changes were introduced to its operational strategy. The organization’s current strategic vision is to achieve sustainable development of cooperation in the energy sector for the benefit of future generations and to promote the efficient use of existing energy resources.
Since 2023, the President of the organization has been Pedro Miras, and the Director General is Burcu Gunal.
Cooperation with World Petroleum Council (WPC)
In the Republic of Azerbaijan, coordination with the organization is carried out by the National Oil Committee, established on 8 July 2005.
The Chairman of the National Oil Committee is the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan.
WPC Energy Congress
· The WPC Energy Congress is one of the most prestigious global platforms shaping cooperation and strategic vision in the energy sector. The Congress, which is held every two years, is considered the highest level event of the organization.
· The Congress, first held in London in 1933, has in recent years mainly aimed to explore real solutions that accelerate the energy transition and serve global energy equity.
· Speeches and innovation demonstrations by heads of state and government, ministers, heads of organizations and companies are held at the sessions and exhibition organized within the Congress, as well as discussions reflecting current realities and shaping the policy of the future.
· The 24th World Petroleum Congress (WPC) was held in Calgary, Canada in 2023. The next 25th Congress is planned to be held in Riyadh, Kingdom of Saudi Arabia in 2026, and the 26th Congress in Astana, Kazakhstan in 2028.
· The main advantages of the WPC Energy Congress for the host country include improving the country's global energy reputation, establishing cooperation with energy and technology companies, and stimulating the national economy.