- Demokratiya və İqtisadi İnkişaf naminə Təşkilat (GUAM)
· GUAM 1997-ci il 10 oktyabr tarixində Avropa Şurasının Strasburq şəhərində keçirilmiş Zirvə Görüşü çərçivəsində təsis edilmişdır. Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Moldova Respublikası və Ukrayna GUAM-ın təsisçiləri və üzv dövlətləridir. Təşkilatın baş qərargahı Kyivdə yerləşir.
· 2001-ci ildə Yaltada təşkil olunmuş birliyin ilk Zirvə Toplantısı təşkilatın beynəlxalq struktur kimi formalaşmasında və institusionallaşmasında böyük rol oynamışdır. GUAM-ın əsas fəaliyyət sahələri insan hüquqları və azadlıqları, suverenliyin, ərazi bütövlüyünün və azadlığın təmin olunması, demokratik islahatların həyata keçirilməsi, regionun iqtisadi inkişafı, beynəlxalq terrorizm, ekstremizm və aqressiv separatizmə qarşı birgə mübarizə, iqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi sahəsində səylərin fəallaşdırılması, nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıqdan ibarətdir.
· 2006-cı ildə Kyiv Zirvə Toplantısı zamanı üzv ölkələrin Prezidentləri tərəfindən Bəyannamə qəbul edilərək təsisat "Demokratiya və İqtisadi İnkişaf naminə Təşkilat - GUAM" təşkilatına çevrilmişdir.
· GUAM-da sədrlik rotasiya prinsipi əsasında bir illik müddət ərzində üzv dövlətlər tərəfindən həyata keçirilir. Üzv dövlətləri arasında sahəvi əməkdaşlıq işçi qruplar çərçivəsində təşkil olunur.
· 2016-cı ildən etibarən GUAM-ın baş katibi vəzifəsini Altay Əfəndiyev (Azərbaycan) icra edir.
· 2002-ci ildə GUAM-ın energetika üzrə işçi qrupu yaradılmışdır. İşçi qrupunun 5-ci iclası 2011-ci il 20 dekabr tarixində Bakıda keçirilmişdir.
· Azərbaycan Respublikası 2007, 2008, 2012, 2016 və 2024-cü illərdə GUAM-a sədrlik etmişdir. Azərbaycan sədrlik müddətində nəqliyyat və logistika, nəqliyyat dəhlizlərin rəqəmsallaşdırılması və enerji təhlükəsizliyi kimi sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsinə töhfə vermişdir.
· Azərbaycan zəngin enerji resurslarına malik olmaqla, enerji daşıyıcılarının əlverişli və təhlükəsiz marşrutlarla dünya bazarına çıxarılması istiqamətində GUAM formatında fəallıq nümayiş etdirir və dünyanın bir sıra ölkələri ilə enerji sahəsində konstruktiv əməkdaşlıq qurur.

· GUAM was established on 10 October 1997 within the Summit held in Strasbourg, Council of Europe. The Republic of Azerbaijan, Georgia, the Republic of Moldova, and Ukraine are the founding and member states of GUAM. The organization’s headquarters is located in Kyiv.
· The first Summit of the organization, held in Yalta in 2001, played a significant role in shaping GUAM as an international structure and in its institutionalization. The main areas of GUAM’s activities include ensuring human rights and freedoms; safeguarding sovereignty, territorial integrity, and independence, implementing democratic reforms, promoting regional economic development, jointly combating international terrorism, extremism, and aggressive separatism, enhancing efforts in the fields of economy, trade, and energy security, and fostering cooperation in transport.
· In 2006, during the Kyiv Summit, a declaration adopted by the Presidents of the member states transformed the entity into the Organization for Democracy and Economic Development-GUAM.
· The chairmanship of GUAM is exercised by member states on a rotational basis for a one-year term. Sectoral cooperation among member states is organized within the framework of working groups.
· Since 2016, the position of Secretary General of GUAM has been held by Altay Afandiyev (Azerbaijan).
· In 2002, the GUAM Working Group on Energy was established. Its fifth meeting was held in Baku on 20 December 2011.
· The Republic of Azerbaijan chaired GUAM in 2007, 2008, 2012, 2016 and 2024. During its chairmanship, Azerbaijan contributed to strengthening cooperation in areas such as transport and logistics, digitalization of transport corridors and energy security.
· Possessing abundant energy resources, Azerbaijan actively engages within the GUAM framework to promote the delivery of energy resources to global markets through favorable and secure routes and maintains constructive cooperation with a number of countries in the energy sector.