1995-ci ildə Azərbaycan BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasını (UNFCCC) təsdiqləyib. Kioto Protokolu 1997-ci il dekabrın 11-də Yaponiyanın Kioto şəhərində qəbul edilib və 2005-ci il fevralın 16-da qüvvəyə minib. Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin 18 iyul 2000-ci il tarixli Qərarı ilə bu Protokola qoşulub.
Kioto Protokolu qlobal istiləşməyə səbəb olan istixana qazlarının atmosferə tullantılarını məhdudlaşdırır.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına əlavə olan Kioto Protokolu üzrə istilik effekti yaradan qazların azaldılmasına dair öhdəliklərin yerinə yetirilməsinin birinci mərhələsi (2008-2012-ci illər) başa çatdıqdan sonra 2012-ci ildə Doha şəhərində 18-ci Tərəflər Konfransında Kioto Protokolunun ikinci mərhələsi (2013-2020-ci illər) üzrə Doha əlavəsi qəbul edilib.
Bununla əlaqədar ölkələrin bu sahədə verə biləcəyi töhfələrin artırılması və potensialın gücləndirilməsi üçün BMT Baş Katibinin çağırışı ilə 23 sentyabr 2014-cü il tarixində Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nyu-York şəhərində Yüksək Səviyyəli İqlim Sammiti keçirilib. Adı çəkilən Sammitdə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə yanaşı, İqtisadiyyat və Energetika nazirliklərinin nümayəndələri də iştirak edib.
2016-cı ildə aprelin 22-də Nyu-Yorkda, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Mənzil Qərargahında BMT-nin iqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Paris Razılaşmasının imzalanma mərasimi keçirilib və bu sənədi 171 ölkənin hökumətləri adından dövlət və hökumət rəhbərləri, xarici işlər, ətraf mühit nazirləri imzalayıb.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Paris Razılaşmasını Azərbaycan Respublikası Hökuməti adından, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı ilə sabiq Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Hüseynqulu Bağırov imzalayıb.
Paris Razılaşması 12 dekabr 2015-ci ildə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına üzv ölkələrin 21-ci konfransında qəbul olunub.
Konvensiyanın 12-ci maddəsinin 5-ci bəndinə uyğun olaraq Tərəf ölkələr iqlim dəyişmələri sahəsində hazırkı milli şərait ilə bağlı müntəzəm olaraq Konvensiyanın katibliyinə atmosferə atılan istilik effekti yaradan qazların emmisiya mənbələri, səviyyəsi və onların azaldılması istiqamətində görülən işlər barədə həm ölkə, həm də sektorlar üzrə hesabatlar təqdim edir.
Azərbaycandan Konvensiya üzrə hesabat öhdəliklərinin bir hissəsi kimi mütəmadi olaraq iqlim dəyişikliyi ilə bağlı əsas məsələlər və həll yollarını tərtib etməklə Milli Məlumat hazırlayır. Qeyd edək ki, “Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə çərçivə Konvensiyasına Dördüncü Milli Məlumatın və iki illik hesabatının hazırlanması” layihə sənədi 2016-cı ildə imzalanıb. Sözügedən hesabatların hazırlanmasında sahələr üzrə məlumatların toplanması və ümumiləşdirilməsi məqsədi ilə hər bir müvafiq sektoru təmsil edən dövlət qurumlarının nümayəndələrindən ibarət İşçi qrupu yaradılıb. Energetika Nazirliyi işçi qrupda təmsil olunur.
15 iyul 2019-cu il tarixində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Nyu Yorkdakı Baş Qərargahında təşkil olunmuş Dayanıqlı İnkişafa dair Yüksək Səviyyəli Siyasi Forumda Azərbaycan Respublikasının ikinci Könüllü Milli Hesabatı uğurla təqdim olunub və iştirakçı ölkələrin, BMT və digər beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri tərəfindən müsbət qiymətləndirilib.
30 noyabr - 7 dekabr 2020-ci il tarixində virtual formatda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Katibliyi tərəfindən "İqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizə üzrə potensialının artırılması təşəbbüsü" çərçivəsində İstilik Effekti Yaradan Qazların (İEYQ) inventarlaşdırılması sistemi ilə bağlı təlimlər keçirilib. Təlimlərdə Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.

Azerbaijan ratified the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) in 1995. The Kyoto Protocol was adopted in Kyoto, Japan, on December 11, 1997, and entered into force on February 16, 2005. The Republic of Azerbaijan acceded to this protocol by the decision of the Milli Majlis, dated July 18, 2000.
The Kyoto Protocol limits emissions into the atmosphere of greenhouse gases, which cause global warming.
Following the completion of the first commitment period of the Kyoto Protocol of the UN Framework Convention on Climate Change for reducing greenhouse gas emissions (2008-2012), the Doha Amendment on the second period (2013-2020) of the Kyoto Protocol was adopted at the 18th Conference of the Parties in Doha in 2012.
The high-level Climate Summit was held on September 23, 2014, in New York at the invitation of the UN Secretary-General. It aimed to increase the contribution and capacity of countries in this field. Representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources, as well as the Ministries of Economy and Energy, attended the summit.
The signing ceremony of the Paris Agreement of the UN Framework Convention on Climate Change was held on April 22, 2016, at the United Nations Headquarters in New York. The document was signed by heads of state and government, foreign ministers and environment ministers on behalf of the governments of 171 countries.
By the order of President Ilham Aliyev, Minister of Ecology and Natural Resources, Huseyngulu Bagirov, signed the Paris Agreement of the UN Framework Convention on Climate Change on behalf of the Republic of Azerbaijan.
The Paris Agreement was adopted on December 12, 2015, at the 21st session of the Conference of Parties to the UN Framework Convention on Climate Change.
Pursuant to Article 12, paragraph 5, of the convention, the parties regularly submit reports on current national status in the field of climate change for both national and sectoral emission sources, levels of emissions of greenhouse gases and activities implemented to reduce them to the secretariat of the convention.
As part of its reporting obligations under the convention, Azerbaijan regularly prepares a national communication on key issues and solutions related to climate change. It should be noted that the document on the project “Development of Azerbaijan’s Fourth National Communication to the UNFCCC and Biennial Reporting” was signed in 2016. In order to collect and summarize information on the areas in the preparation of these reports, a working group consisting of representatives of government agencies representing each relevant sector was established. The Ministry of Energy was also represented in this working group.
The second National Voluntary report of the Republic of Azerbaijan was successfully presented at the high-level Political Forum on Sustainable Development, organized by the United Nations General Assembly in New York on July 15, 2019. It was positively evaluated by representatives of the participating countries, the UN and other international organizations.
On 30 November - 7 December 2020, the Secretariat of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) held trainings on Inventory System for Greenhouse Gas Inventory System (GHGs) under the "Building capacity on climate change". The representative of the Ministry of Energy attended at the meetings.