BMT-nin İnkişaf Proqramı (UNDP) 1965-ci ildə yaradılmışdır və hazırda dünyanın 170 ölkəsində fəaliyyət göstərir. Fəaliyyət göstərdiyi ölkələrin sosial-iqtisadi problemlərini həll etmək və yerli potensialı inkişaf etdirmək üçün yerli hökumətlərlə birgə işləyir. Təşkilatın əsas məqsədi demokratiya, yoxsulluğun azaldılması, böhranların qarşısının alınması, energetika, ekologiya, gender bərabərliyi və s. sahələr üzrə mövcud olan problemlərin həllində ölkələrə yardım etməkdir. Proqramın büdcəsi BMT üzvü olan ölkələrin könüllü töhfələri hesabına formalaşır. Qurumun direktoru 2017-ci ildən indiyədək Axim Ştaynerdir (Braziliya). UNDP-nin mərkəzi ofisi Nyu-York şəhərində yerləşir.
UNDP-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyi 1992-ci ilin payızında fəaliyyətə başlamışdır. 2019-cu ildən etibarən UNDP və Azərbaycan Respublikası arasında əməkdaşlıq ayrıca Rezident Nümayəndə vasitəsi ilə həyata keçirilir. Hazırda UNDP-nin Azərbaycandakı Rezident Nümayəndəsi Alessandro Frakassettidir.
UNDP ölkənin istixana effekti yaradan zərərli qazların emissiyasının azaldılması, nəqliyyat və tikinti sektorlarında enerjidən səmərəli istifadənin artırılması istiqamətindəki səylərinə dəstək göstərir.
2030-cu il Gündəliyinə uyğun olaraq, UNDP Azərbaycan Hökumətinə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) milliləşdirilməsində və ön plana çəkilməsində, eləcə də ölkənin milli inkişaf planlarının DİM-lərə uyğunlaşdırılmasında dəstək göstərir.
2015-2020-ci illərdə Azərbaycanın yanacaq istehlakı sektorunda karbon emissiyalarının azaldılmasını təmin edən “Milli Fəaliyyət Planları (NAMA)” layihəsi həyata keçirilmişdir. Layihənin əsas icraçıları UNDP və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətidir. Layihə Qlobal Ekologiya Fondunun (GEF) maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilmişdir. NAMA layihəsi ölkədə enerjiyə qənaət edən və karbon emissiyası aşağı olan texnologiyaları dəstəkləyir. Layihə üç əsas sahəni əhatə edərək binaların enerji sərfiyyatının azaldılması, enerji baxımından səmərəli nəqliyyat sistemlərinin qurulması və kənd icmalarının təmiz enerji mənbələrinə çıxışının təmin edilməsinə yönəlmişdir. Layihə çərçivəsində 6 külək turbini və 63 kilovolt gücündə günəş panelləri quraşdırılmışdır. Həmçinin, istixana effekti yaradan qaz emissiyası təsirlərinin azaldılması tədbirlərinin təşviqi və genişləndirilməsi müvafiq sahələrə pilot investisiya qoyuluşları vasitəsilə həyata keçirilməkdədir.
3 iyul 2019-cu il tarixində UNDP-nin Rezident Nümayəndəsinin müavininin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycanın energetika sektorunda islahatlara və UNDP-nin bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələrində həyata keçirdiyi regional və qlobal layihələrə dair təqdimatlar edilib. Potensial imkanların təhlili əsasında qısa müddətdə əməkdaşlıq  sahələrinin müəyyənləşdirilməsi razılaşdırılıb.
11 iyul 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə UNDP-nin ölkəmizdəki Rezident Nümayəndəsi Alessandro Frakassettinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib. Görüş zamanı Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və UNDP arasında Niyyət Protokolu imzalanıb.
27 yanvar 2020-ci il tarixində Energetika Nazirliyində Azərbaycanın enerji sektorunda həyata keçirilən islahatlar çərçivəsində əməkdaşlığın müzakirəsi məqsədilə təşkil olunmuş birgə işçi qrupun iclası keçirilib. Qarşı tərəfdən nümayəndə heyətinə UNDP-nin ölkəmizdəki Rezident Nümayəndəsinin müavini xanım Çaru Bist sədrlik etmişdir. İclasda Energetika Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış bir sıra qanun layihələri üçün normativ və tənzimləyici aktların hazırlanmasında əməkdaşlıq müzakirə olunmuşdur.

- UN Development Programme (UNDP)
The UNDP was established in 1965 and currently operates in 170 countries around the world. It works with local governments to solve the socio-economic problems of the countries in which it operates and to develop local capacity. The main objective of the organization is democracy, poverty reduction, crisis prevention, energy, ecology, gender equality and etc to assist countries in solving existing problems in the field. The budget of the program is formed through the voluntary contributions of UN member states. The director of the organization is Achim Steiner since 2017 (Brazil). UNDP's central office is located in New York.
UNDP representative office in Azerbaijan started its activity in autumn 1992. Since 2019, cooperation between UNDP and the Republic of Azerbaijan is carried out through a separate Resident Representative. At present, the UNDP Resident Representative for Azerbaijan is Alessandro Fracassetti.
UNDP supports the country's efforts to reduce greenhouse gas emissions, and to increase energy efficiency in the transport and construction sectors.
In accordance with the 2030 Agenda, UNDP supports the Government of Azerbaijan in nationalizing and prioritizing sustainable Development Goals (SDGs), as well as adapting the country's national development plans to the SDGs.
In 2015-2020, The Project “National Action Plans" (NAMA) was implemented to reduce carbon emissions in the fuel consumption sector of Azerbaijan. The main executors of the project are UNDP and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan. The project was implemented with the financial support of the Global Environment Fund (GEF). The NAMA project supports energy-saving and low-carbon technologies in the country. The project is aimed at reducing the energy consumption of buildings, building energy efficient transport systems and ensuring access of rural communities to clean energy sources by covering three main areas. Within the project, 6 wind turbines and 63 kW solar panels were installed. Also, the reduction of greenhouse gas emissions is being promoted and expanded through pilot investments in relevant areas.
On July 3, 2019, a meeting was held with the delegation led by the Deputy Resident Representative of the UNDP. At the meeting, presentations on reforms in the energy sector of Azerbaijan and regional and global projects implemented by UNDP in the fields of renewable energy and energy efficiency were made. On the basis of the analysis of potential opportunities, it was agreed to identify areas of cooperation in a short time.
On July 11, 2019, a meeting was held between the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, Parviz Shahbazov and the delegation led by The Resident Representative of UNDP for Azerbaijan, Alessandro Fracassetti. During the meeting, the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and UNDP signed a Protocol of Intent.
On January 27, 2020, a joint working group meeting was held at the Ministry of Energy to discuss cooperation within the framework of the reforms carried out in the energy sector of Azerbaijan. The delegation of the opposite side was chaired by the UNDP Deputy Resident Representative for Azerbaijan Charu Bist. At the meeting, cooperation in the preparation of normative and regulatory acts for a number of law drafted by the Ministry of Energy was discussed.