BMT ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq
BMT-nin (United Nations) Nizamnaməsi 1945-ci ilin 26 iyun tarixində San-Fransisko konfransında 50 dövlətin nümayəndəsi tərəfindən imzalanmış və 1945-ci ilin 24 oktyabr tarixində qüvvəyə minmişdir. Hazırda BMT üzvləri sırasına dünyanın 193 ölkəsi daxildir.
Azərbaycan Respublikası 1992-ci ilin 2 mart tarixində BMT-ə üzv qəbul edilmiş və həmin ildə Azərbaycan Respublikasının BMT yanında Daimi Nümayəndəliyi öz fəaliyyətinə başlamışdır.
Azərbaycan Respublikası BMT-yə üzv dövlətlərin 2015-ci ilin 25-27 sentyabr tarixlərində keçirilən Dayanıqlı İnkişaf Sammitində 2016-2030-cu illər üçün təsdiq edilmiş 17 məqsədi özündə birləşdirən qlobal Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) qoşulmuşdur.
Bu məqsədlərdən irəli gələn öhdəliklərlə bağlı dövlət orqanlarının üzərinə düşən vəzifələrin icrasının əlaqələndirilməsi məqsədilə Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurası yaradılmış və milli səviyyədə DİM-ə nail olunmasına dair monitorinq və hesabatlıq mexanizmi müəyyən edilmişdir.
DİM çərçivəsində qəbul olunmuş 7-ci Məqsəd “Sərfəli və Təmiz Enerji” (Affordable and Clean Energy) adlanır. Enerjinin əlçatanlığı, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, enerji üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq və enerji infrastrukturunda investisiyalar Məqsəd 7-nin əsasını təşkil edir.
DİM- lərin icrasının beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılması və qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi məqsədilə indiyədək Azərbaycan 4 dəfə Könüllü Milli Hesabatını təqdim etmişdir (2017, 2019, 2021 və 2024-cü illər).
2025-ci ilin 24 oktyabr tarixində “BMT və Azərbaycan Respublikası Hökuməti arasında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədi (2026-2030)” imzalanmışdır. Çərçivə sənədi dayanıqlı inkişafı sürətləndirmək üçün iki strateji prioriteti özündə birləşdirir:
ü Prioritet 1: İnklüziv sosial-iqtisadi artımın və insan inkişafının gücləndirilməsi
ü Prioritet 2: Ekosistemlərin və iqlimə davamlılığın, yaşıl artımın və ədalətli keçidin təşviqi
“BMT və Azərbaycan Respublikası Hökuməti arasında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədi”nin icrası ilə bağlı müvafiq işlər aparılmaqdadır.
İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Təmiz Enerji Mərkəzi
Təmiz Enerji Mərkəzi (TEM) İƏT-in ixtisaslaşmış qurumu olmaqla yanaşı, UNIDO-nun Regional Dayanıqlı Enerji Mərkəzlərinin Qlobal Şəbəkəsinin (GN-SEC) tərkib hissəsidir.
- 2021-ci ilin 27 noyabr tarixində Aşqabad şəhərində keçirilmiş İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 25-ci iclasında TEM Nizamnaməsi qəbul olunmuş və Azərbaycan Mərkəzə ev sahibliyi edəcək ölkə seçilmişdir.
- TEM-in Azərbaycanda yerləşməsi ölkəmizdə həyata keçirilən milli və regional yaşıl enerji layihələri üçün əlavə imkanlar yaratmaqla yanaşı, regional enerji proseslərində, o cümlədən Mərkəzi Asiya ilə enerji bağlantıları xüsusunda ölkəmizin rolunun möhkəmlənməsinə xidmət edəcəkdir. TEM-in Nizamnaməsi Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Pakistan tərəfindən imzalanmışdır.
- 2025-ci ilin 9 sentyabr tarixində Aysel Yaqubova TEM-in icraçı direktoru təyin olunmuş və TEM fəaliyyətə başlamışdır.
UNECE ilə əməkdaşlıq
BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyası (UNECE) 1947-ci ildə yaradılmışdır.
Azərbaycan 30 iyul 1993-cü ildən UNECE-nin üzvüdür. Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi UNECE-nin sektorial komitələrindən biri olan Dayanıqlı Enerji Komitəsi ilə əməkdaşlıq edir.
UNECE-nin Dayanıqlı Enerji Komitəsinin fəaliyyətdə olan sədr müavinlərindən biri Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (BOEMDA) direktor müavini Rəna Hümbətovadır.
UNECE-nin Dayanıqlı Enerji Komitəsinin fəaliyyətini həyata keçirmək məqsədilə komitənin tərkibində 6 ekspertlər qrupu və 1 mərkəz yaradılmışdır:
- Enerji Effektivliyi üzrə ekspertlər qrupu
- Bərpa olunan enerji üzrə ekspertlər qrupu
- Ehtiyatların təsnifatlaşdırılması üzrə ekspertlər qrupu
- Kömür mədənindən alınan metan üzrə ekspertlər qrupu
- Mədən yanacağından təmiz elektrik enerjisi istehsalı üzrə ekspertlər qrupu
- Təbii Qaz üzrə ekspertlər qrupu
- Qaz Mərkəzi
Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi mütəmadi olaraq Dayanıqlı Enerji Komitəsinin və onun ekspertlər qruplarının iclaslarında, eləcə də UNECE tərəfindən təşkil olunan digər tədbirlərdə iştirak edir.
SPECA Proqramı
BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin iqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramı (SPECA) - keçid dövrünü yaşayan Mərkəzi Asiya ölkələri ilə BMT-nin birgə proqramıdır. Proqramın əsas məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri 26 mart 1998-ci ildə qəbul olunmuş Daşkənd Bəyannaməsində öz əksini tapmışdır. Proqramın iştirakçıları Azərbaycan, Qazaxıstan, Tacikistan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Özbəkistan və Əfqanıstandır. SPECA-nın fəaliyyətinə BMT-nin regional komissiyaları (UNECE və UNESCAP) dəstək göstərir.
SPECA-nın Rəhbər Şurasının iclası və SPECA İqtisadi Forumu müvafiq sədr ölkə tərəfindən təşkil olunur.
Azərbaycan 28-29 noyabr 2002-ci ildə Bişkek şəhərində keçirilmiş Regional Məşvərət Komitəsinin 4-cü sessiyasında Proqrama üzv qəbul edilmişdir. 2006-cı ildə Bakıda Proqramın İdarəetmə Şurasının 1-ci iclası və Biznes Forum keçirilmişdir.
Azərbaycan 2016-cı və 2023-cü illərdə SPECA-ya sədrlik etmişdir. 2016-cı il 22-23 noyabr tarixlərində Gəncə şəhərində SPECA-nın İqtisadi Forumu və İdarəetmə Şurasının 11-ci iclası, 2023-cü il 20-24 noyabr tarixlərində Bakıda SPECA Həftəsi keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi SPECA-nın Su, Enerji və Ətraf Mühit üzrə işçi qrupunun iclaslarında mütəmadi olaraq iştirak edir.
UNESCAP ilə əməkdaşlıq
BMT-nin Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası (UNESCAP) 1947-ci ildə yaradılmışdır.
UNESCAP-ın hazırda fəaliyyət göstərən 8 sektorial komitəsindən biri Enerji Komitəsidir. UNESCAP-ın Enerji Komitəsin fəaliyyətini həyata keçirmək məqsədilə komitənin tərkibində 2 ekspertlər qrupu yaradılmışdır:
- Enerji bağlantıları üzrə ekspertlər qrupu
- Müasir enerji xidmətlərinə universal keçid, bərpa olunan enerji mənbələri, enerji səmərəliliyi və mineral yanacaqlardan daha təmiz istifadə üzrə ekspertlər qrupu
Azərbaycan 31 iyul 1992-ci ildən UNESCAP-ın üzvüdür.
Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin 7-ci hədəfinə (Sərfəli və təmiz enerjiyə çıxış) doğru irəliləyiş məqsədilə UNESCAP-ın dəstəyi ilə “Azərbaycanın enerji sektoru üzrə Yol Xəritəsi" hazırlanmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi UNESCAP-ın Enerji Komitəsi tərəfindən təşkil olunan tədbirlərdə mütəmadi iştirak edir.
İqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə sahəsində əməkdaşlıq
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası (UNFCCC) 1992-ci ildə qəbul edilmişdir.
Azərbaycan bu konvensiyaya 1995-ci ildə, Kioto Protokoluna 2000-ci ildə qoşulmuşdur.
12 dekabr 2015-ci il tarixində Parisdə keçirilən COP21 çərçivəsində 2020-ci ildən etibarən (Kioto Protokolu qüvvədən düşdükdən sonra) istilik effekti yaradan qazların atmosferə buraxılmasını tənzimləmək məqsədilə dünyanın 55 ölkəsi tərəfindən Paris Sazişi qəbul olunmuşdur.
22 aprel 2016-cı il tarixində Nyu-Yorkda, BMT-nin Mənzil Qərargahında keçirilmiş BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Paris Razılaşmasının imzalanma mərasimi zamanı Azərbaycan Respublikası sözügedən sənədə qoşulmuşdur.
31 oktyabr – 12 noyabr 2021-ci ilin tarixlərində Qlazqoda keçirilmiş COP26 zamanı Azərbaycan 2050-ci ilə qədər istixana effekti yaradan qazların emissiyasının 40% azaldılması ilə bağlı öhdəlik götürmüşdür.
COP29
11-22 noyabr 2024-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhəri COP29-a ev sahibliyi etmişdir.
COP29 Fəaliyyət Gündəliyinə daxil olan təşəbbüslərdən üçü enerji sahəsini əhatə etmişdir:
- “COP29 Qlobal Enerji Saxlama və Şəbəkələr Vədi” (75 ölkə dəstəkləyib)
- “COP29 Yaşıl Enerji Vədi: Yaşıl Enerji Zonaları və Dəhlizləri” (65 ölkə dəstəkləyib)
- “COP29 Hidrogen Bəyannaməsi” (70 ölkə dəstəkləyib)
COP29 çərçivəsində Energetika Nazirliyi tərəfindən 22 tədbir (forum, dəyirmi masa, panel, dialoq, seminar, təqdimat, imzalanma və s.) təşkil edilmişdir.
10-21 noyabr 2025-ci il tarixlərində Braziliyanın Belem şəhərində təşkil olunmuş COP30 çərçivəsində Azərbaycanın yeni "Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfə"si (NDC) elan edilmişdir. Yeni NDC sənədinə əsasən Azərbaycanın 2050-ci ilə qədər emissiyaların azaldılması üzrə hədəfinin müddəti 15 il irəli çəkilmiş və 2035-ci ilə qədər 40% azaltmaq öhdəliyi götürülmüşdür.
COP30-da Azərbaycanın COP29 Prezidentliyinin iştirakı ilə aparılan danışıqlarda Türkiyənin COP31-ə ev sahibliyi etməsi, Avstraliyanın isə COP31 danışıqlarının Prezidenti olması qərara alınmışdır.

- The United Nations (UN)
The Charter of the UN (United Nations) was signed on 26 June 1945 by representatives of 50 states at the San-Francisco Conference and entered into force on 24 October 1945. Currently, the United Nations has 193 member states worldwide.
The Republic of Azerbaijan was admitted to the United Nations on 2 March 1992, and at the same year, the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the United Nations commenced its activities.
The Republic of Azerbaijan joined the global Sustainable Development Goals (SDGs), consisting of 17 goals adopted for the period 2016-2030, at the Sustainable Development Summit held on 25-27 September 2015 with the participation of UN member states.
The National Coordination Council for Sustainable Development has been established in order to coordinate the implementation of the duties of state bodies in connection with the obligations arising from these goals, and a mechanism for monitoring and reporting on the achievement of the SDGs at the national level has been determined.
Goal 7 adopted within the framework of the SDGs is titled Affordable and Clean Energy. Access to energy, renewable energy, energy efficiency, international cooperation in the energy sector, and investments in energy infrastructure constitute the core components of Goal 7.
Up to date, to present progress on the implementation of the SDGs to the international community and to exchange best practices, Azerbaijan has submitted its Voluntary National Reviews four times (in 2017, 2019, 2021, and 2024).
On 24 October 2025, the UN-Government of the Republic of Azerbaijan Sustainable Development Cooperation Framework (2026–2030) was signed. The Framework Document incorporates two strategic priorities aimed at accelerating sustainable development:
ü Priority 1: Strengthening inclusive socio-economic growth and human development
ü Priority 2: Promoting ecosystems and climate resilience, green growth, and a just transition
Relevant activities are being carried out in connection with the implementation of the Framework Document on Cooperation for Sustainable Development between the United Nations and the Government of the Republic of Azerbaijan.
Economic Cooperation Organization (ECO) Clean Energy Center
The Clean Energy Center, as a specialized institution of the ECO, is also a part of UNIDO’s Global Network of Regional Sustainable Energy Centers (GN-SEC).
- The Charter of the Clean Energy Center was adopted at the 25th Meeting of the ECO Council of Ministers of Foreign Affairs, held on 27 November 2021 in Ashgabat, and Azerbaijan was selected as the host country of the Center.
- Hosting the Clean Energy Center in Azerbaijan will not only create additional opportunities for national and regional green energy projects implemented in the country, but will also contribute to strengthening Azerbaijan’s role in regional energy processes, including energy connectivity with Central Asia. The Charter of the Clean Energy Center has been signed by Azerbaijan, Türkiye, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Pakistan.
- On 9 September 2025, Aysel Yagubova was appointed as the Executive Director of the Clean Energy Center, and the Center has commenced its operations.
Cooperation with UNECE
The UNECE was established in 1947.
Azerbaijan has been a member of the Commission since July 30, 1993. The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan cooperates with one of the UNECE sectoral committees, Committee on Sustainable Energy.
One of the Deputy Chairmen of the UNECE Sustainable Energy Committee is Rena Humbatova, Deputy Head of the AREA under the Ministry of Energy.
In order to carry out the activities of the UNECE`s Committee on Sustainable Energy, six expert groups and one center have been established in the Committee.
- Group of Experts on Energy Efficiency (GEEE)
- Group of Experts on Renewable Energy (GERE)
- Expert Group on Resource Management (EGRM)
- Group of Experts on Coal Mine Methane (CMM)
- Group of Experts on Cleaner Electricity Systems (CES) from fossil fuels
- Group of Experts on Gas (GEG)
- Gas Center
The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan regularly participates in meetings of the Committee on Sustainable Energy and its expert groups, as well as in other events organized by UNECE.
SPECA program
The United Nations Special Programme for the Economies of Central Asia (SPECA) is a mutual event between Central Asian countries that experience transition period and the UN. Objectives and directions of the Programme was mentioned in Tashkent Declaration, signed on 26 March 1998. Participants of the program are Azerbaijan, Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Uzbekistan and Afghanistan. The activities of SPECA are supported by the UN regional commissions (UNECE and UNESCAP).
The meeting of the Governing Council of SPECA and the SPECA Economic Forum are organized by the respective chairman country.
On 28-29 November 2002, Azerbaijan became a member of the program at the 4th session of the Regional Advisory Committee held in Bishkek. In 2006, the 1st Meeting of the Program Management Council and the Business Forum were held in Baku.
Azerbaijan held the chairmanship of SPECA in 2016 and 2023. The SPECA Economic Forum and the 11th session of the Governing Council were held in the city of Ganja on 22–23 November 2016, while SPECA Week took place in Baku on 20–24 November 2023.
The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan regularly participates in the meetings of the SPECA Working Group on Water, Energy, and Environment.
Cooperation with UNESCAP
The United Nations Economic and Social Commission for Asia and Pacific (UNESCAP)
One of the 8 currently operating sectoral committees of UNESCAP is the Energy Committee. In order to carry out the activities of the UNESCAP Energy Committee, 2 groups of experts were established within the committee:
- Group of Experts on Energy Connectivity
- Expert Group on universal access to modern energy services, renewable energy, energy efficiency, and cleaner use of fossil fuels
Azerbaijan has been a member of UNESCAP since 31 July 1992.
With the support of UNESCAP, the Roadmap for the Energy Sector of Azerbaijan has been developed to advance progress towards Sustainable Development Goal 7 (Access to Affordable and Clean Energy).
The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan regularly participates in events organized by the UNESCAP Committee on Energy.
Cooperation in combating climate change
The United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) was adopted in 1992.
Azerbaijan joined to the Convention in 1995 and to the Kyoto Protocol in 2000.
Within the framework of COP21, held in Paris on 12 December 2015, the Paris Agreement was adopted by 55 countries with the aim of regulating greenhouse gas emissions from 2020 onwards, following the expiration of the Kyoto Protocol.
On 22 April 2016, during the signing ceremony of the Paris Agreement under the UNFCCC, held at the United Nations Headquarters in New York, the Republic of Azerbaijan joined the agreement.
During COP26, held in Glasgow from 31 October to 12 November 2021, Azerbaijan undertook a commitment to reduce greenhouse gas emissions by 40 percent by 2050.
COP29
From 11 to 22 November 2024, Baku, the capital city of the Republic of Azerbaijan hosted COP29.
Three of the initiatives included in the COP29 Action Agenda covered the energy sector:
- COP29 Global Energy Storage and Grids Pledge (supported by 75 countries)
- COP29 Green Energy Pledge: Green Energy Zones and Corridors (supported by 65 countries)
- COP29 Hydrogen Declaration (supported by 70 countries)
Within the framework of COP29, the Ministry of Energy organized 22 events (forums, roundtables, panels, dialogues, seminars, presentations, signing ceremonies, etc.).
Within COP30, held in Belém, Brazil, from 10 to 21 November 2025, Azerbaijan’s new Nationally Determined Contribution (NDC) was announced. According to the new NDC document, Azerbaijan has brought forward its emissions reduction target timeline by 15 years and committed to reducing emissions by 40 percent by 2035.
During COP30, in negotiations conducted with the participation of Azerbaijan’s COP29 Presidency, it was decided that Türkiye would host COP31, while Australia would serve as the President of the COP31 negotiations.