BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyası (UNECE) BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurası tərəfindən 1947-ci ildə yaradılıb. UNECE BMT-nin 5 Regional Komissiyasından biridir. UNECE-nin əsas məqsədi Avropa İttifaqının üzvü olmayan Şərqi və Qərbi Avropa, Müstəqil Dövlətlər Birliyi və Şimali Amerikanın 56 ölkəsini özündə birləşdirən üzv ölkələrin ümum Avropa iqtisadiyyatına inteqrasiyasına köməklik göstərməkdir.
UNECE-nin 8 sektorial komitələri fəaliyyət göstərir:
• Ətraf mühit siyasəti üzrə Komitə
• Daxili nəqliyyat üzrə Komitə
• Avropa statistika konferensiyası
• Davamlı Enerji üzrə Komitə
• Ticarət üzrə Komitə
• Meşə və meşə sənayesi üzrə Komitə
• Yerdən istifadə və ev təsərrüfatları üzrə Komitə
• İqtisadi əməkdaşlıq və inteqrasiya üzrə Komitə
Azərbaycan 30 iyul 1993-cü ildən UNECE-nin üzvüdür. Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi UNECE-nin sektorial komitələrindən biri olan Davamlı Enerji Komitəsi ilə əməkdaşlığı həyata keçirir.
UNECE-nin Davamlı Enerji Komitəsinin fəaliyyətini həyata keçirmək məqsədilə komitənin tərkibində 6 ekspertlər qrupu və 1 mərkəz yaradılıb. Bunlara aşağıdakılar daxildir:
• Enerji Effektivliyi üzrə ekspertlər qrupu
• Bərpa olunan enerji üzrə ekspertlər qrupu
• Ehtiyatların təsnifatlaşdırılması üzrə ekspertlər qrupu
• Kömür mədənindən alınan metan üzrə ekspertlər qrupu
• Mədən yanacağından alınan təmiz elektrik enerjisi istehsalı üzrə ekspertlər qrupu
• Təbii Qaz üzrə ekspertlər qrupu
• Qaz Mərkəzi
17-19 sentyabr 2013-cü il tarixində BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) təşkilatçılığı ilə Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi şəhərində keçirilən “Davamlı inkişaf üçün enerji” IV-cü Beynəlxalq Forumda Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
23-25 oktyabr 2013-cü il tarixində Qazaxıstan Respublikasının Astana şəhərində BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) texniki əməkdaşlıq layihəsi çərçivəsində “Yaşıl texnologiyaların təşviqi və maliyyələşdirilməsi” mövzusunda keçirilən birgə milli seminarda və “İnnovativ ekoloji təmiz texnologiyaların maliyyələşdirilməsi və inkişafı üzrə maraqlı tərəflərin toplantısı”nda iştirak edilib.
12-13 noyabr 2013-cü il tarixində İsveçrənin Cenevrə şəhərində BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) təşkilatçılığı keçirilən “Enerji Effektivlik-21 Proqramı” üzrə Rəhbər Komitənin 24-cü sessiyasında Energetika Nazirliyi təmsil olunub.
4-6 noyabr 2014-cü il tarixində Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) Davamlı Energetika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Tunisdə “Davamlı inkişaf üçün Energetika” üzrə V Beynəlxalq Forum keçirilib. Forumda Energetika Nazirliyinin nümayəndəsinin iştirakı təmin olunub.
8-12 fevral 2015-ci il tarixində İsraildə UNECE və İsrail Hökumətinin birgə təşkil etdiyi “Enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji layihələri və siyasəti üzrə regionlararası seminar və təlim səfəri həyata keçirilib. Seminarın məqsədi elektrik enerjisinin istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən alınan elektrik enerjisinin payını artırmaq və enerjidən səmərəli istifadə yolları barədə iştirakçıları məlumatlandırmaqdan ibarət olub. Seminara Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi də qatılıb.
UNECE tərəfindən “Davamlı İnkişaf üçün Energetika” üzrə VII Beynəlxalq Forumu 18-21 oktyabr 2016-cı il tarixində Azərbaycanda keçirilib. Forum çərçivəsindəki panel diskussiyalar və toplantılarda Nazirlyin Elektroenergetika şöbəsi tam tərkibdə iştirak edərək, “National Power Grid infrastructure and existing development plans. Overview of national power markets” adlı təqdimatla çıxış edib.
11 iyun 2017-ci il tarixində Qazaxıstanın paytaxtı Astanada “Davamlı İnkişaf üçün Energetika” VIII Beynəlxalq Forumu və Nazirlər Konfransı keçirilib. Tədbirdə Energetika nazirinin müavininin rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti iştirak edib.
12-15 noyabr 2018-ci il tarixlərində Kiyevdə “Davamlı İnkişaf üçün Energetika” IX Beynəlxalq Forumu və Nazirlər Konfransı keçirilib. Tədbirdə Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
22-25 sentyabr 2020-ci il tarixində virtual formatda "UNECE 2020-ci il Enerji Həftəsi” keçirilib. Tədbir çərçivəsində ekspertlər qruplarının sessiyalarında Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
22-23 oktyabr 2020-ci il tarixində virtual formatda təşkil olunmuş UNECE-nin Su, qida, enerji və ekosistemlər arasında qarşılıqlı bağlantılar üzrə İşçi Qrupunun 6-cı ıclasında Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.

- The United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)
The United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) was established by the United Nations Economic and Social Council in 1947. UNECE is one of the five Regional Commissions of the UN. The main purpose of UNECE is to help member countries (including 56 countries of Eastern and Western Europe, the Commonwealth of Independent States and North America) that are not already members of the European Union to integrate into the European economy.
UNECE has eight sectoral committees:
● Committee on Environmental Policy
● Inland Transport Committee
● Conference of European Statisticians
● Committee on Sustainable Energy
● Committee on Trade
● Forestry and Timber Committee
● Committee on Housing and Land Management
● Committee on Economic Cooperation and Integration
Azerbaijan has been a member of the Commission since July 30, 1993. The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan cooperates with the Committee on Sustainable Energy.
In order to carry out the activities of UNECE’s Committee on Sustainable Energy, six expert groups and one center have been established in the committee. These include:
● Group of Experts on Energy Efficiency (GEEE)
● Group of Experts on Renewable Energy (GERE)
● Expert Group on Resource Management (EGRM)
● Group of Experts on Coal Mine Methane (CMM)
● Group of Experts on Cleaner Electricity Systems (CES) from fossil fuels
● Group of Experts on Gas (GEG)
● Gas Center
A representative from the Ministry of Energy participated at the 4th International Forum of Energy for Sustainable Development, held in Tbilisi, Georgia, on September 17-19, 2013, and organized by the UN Economic Commission for Europe (UNECE).
On October 23-25, 2013, in Astana, the Republic of Kazakhstan, the Ministry of Energy participated in the Joint National Seminar and Stakeholder Meeting on the Promotion and Financing of Innovative Green Technologies, within the technical cooperation project of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE).
The Ministry of Energy was represented at the 24th Session of the Steering Committee on the Energy Efficiency 21 Program, organized by the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) in Geneva, Switzerland, on November 12-13, 2013.
On November 4-6, 2014, the 5th International Forum on Energy for Sustainable Development was held in Tunisia, organized by the Sustainable Energy Committee of the European Economic Commission (UNECE). A representative from the Ministry of Energy participated at the forum.
A workshop and study tour on “Inter-regional Energy Efficiency and Renewable Energy Projects and Politics” was jointly organized by UNECE and the Israel Government on February 8-12, 2015, in Israel. The purpose of the workshop was to increase the share of renewable energy resources in the production of electricity and to inform the participants about how to use energy efficiently. A representative of the Ministry of Energy attended the seminar.
The 7th International Forum on Energy for Sustainable Development by UNECE was held in Azerbaijan on October 18-21, 2016. During the session, discussions and meetings within the forum, the Power Engineering Department of the Ministry participated and made a presentation on “National Power Grid Infrastructure, Existing Development Plans and AN Overview of National Power Markets.”
On June 11, 2017, Astana hosted the 8th International Forum on Energy for Sustainable Development, as well as a ministerial conference. A delegation led by the Deputy Minister of Energy attended the meeting.
On November 12-15, 2018, the 9th International Forum on Energy for Sustainable Development and a ministerial conference were held in Kiev, Ukraine. A representative of the Ministry of Energy attended the event.
On 22-25 September 2020, the "UNECE 2020 Energy Week” was held in virtual format. Within the framework of the event, the representative of the Ministry of Energy participated in the sessions of expert groups.
On 22-23 October 2020, a representative of the Ministry of Energy attended the 6th meeting of the Working Group on mutual links between Water-Food-Energy-Ecosystems of UNECE, which was organized in virtual format.