BMT-nin Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası (UNESCAP) 1947-ci ildə yaradılıb. 53 üzv və 9 assosiativ üzvdən ibarətdir. Təşkilatın İcraçı katibi 2018-ci ilin sentyabr ayından etibarən xanım Armida Salsiah Alisjahbanadır (İndoneziya).
Təşkilatın məqsədi üzv ölkələr arasında iqtisadi əməkdaşlığın təşviqi, nəticələrə yönəlmiş layihələrin həyata keçirilməsi, texniki yardımların göstərilməsi və potensialın gücləndirilməsindən ibarətdir. UNESCAP-ın fəaliyyət göstərdiyi 9 istiqamətdən biri məhz enerjidir.
Azərbaycan 31 iyul 1992-ci ildən təşkilata üzvdür. Azərbaycan Respublikası mütəmadi olaraq, UNESCAP-ın Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial icmalını hazırlayaraq təşkilata təqdim edir.
2 fevral 2016-cı il tarixində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində BMT-nin baş katibinin müavini və Asiya və UNESCAP-ın o dövrdəki icraçı katibi pakistanlı xanım Şamşad Axtarın Azərbaycana səfəri çərçivəsində regionda iqtisadi vəziyyətin perespektivləri və BMT-nin 2030-cu il üçün davamlı inkişaf gündəliyinin həyata keçirilməsinə həsr olunan sessiya təşkil olunub. Tədbirdə Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
15-19 may 2017-ci il tarixində Taylandın Banqkok şəhərində UNESCAP-ın 73-cü sessiyası keçirilib. Tədbirdə Energetika nazirinin müavininin rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti iştirak edib.
7-11 oktyabr 2019-cu il tarixlərində Taylandın paytaxtı Banqkokda UNESCAP çərçivəsində Dayanıqlı İnkişaf üçün Enerji üzrə 10-cu Beynəlxalq Forum və UNESCAP-ın Energetika Komitəsinin 2-ci sessiyası keçirilib. Tədbirdə Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
24-26 fevral 2021-ci il tarixində UNESCAP-ın Energetika Komitəsinin virtual formatda 3-cü sessiyası keçirilib. “Asiya və Sakit Okean regionunda daha yaşıl, davamlı və inklüziv enerji gələcəyi üçün enerji transformasiyası” mövzusuna həsr olunan tədbirdə Energetika Nazirliyinin nümayəndələrinin iştirakı təmin edilib.

- The United Nations’ Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP)
The United Nations’ Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP) was established in 1947. It has 53 members and 9 associate members. The Executive Secretary of the organization is Ms Armida Salsiah Alisjahbana from Indonesia.
The purpose of the organisation is to promote economic cooperation among its member countries, to implement results-oriented projects, to provide technical assistance and to strengthen its capacities. Energy is one of nine focuses of UNESCAP.
Azerbaijan has been a member of the organization since July 31, 1992. The Republic of Azerbaijan regularly prepares and submits the Economic and Social Survey of Asia and the Pacific to the organization.
On February 2, 2016, as part of the visit of UN Deputy Secretary-General and Executive Secretary of Asia and UNESCAP, Shamshad Akhtar, to Azerbaijan State Economic University, a session was held on the prospects of the economic situation in the region and the implementation of the UN 2030 Agenda for Sustainable Development. A representative of the Ministry of Energy attended the event.
The 73rd session of UNESCAP was held on May 15-19, 2017, in Bangkok, Thailand. A delegation led by the Deputy Minister of Energy attended the meeting.
Within the UNESCAP, the 10th International Forum on Energy for Sustainable Development and the 2nd session of the Committee on Energy of UNESCAP were held in Bangkok, Thailand, on October 7-11, 2019. A representative from the Ministry of Energy attended the event.
On 24-26 February 2021, the third session of the Committee on Energy was held in virtual format. Representatives of the Ministry of Energy took part in the event dedicated to "Energy transformation for a greener, more sustainable and inclusive energy future in Asia and the Pacific".