2007-ci ildən etibarən Azərbaycanda Avropa İttifaqının Avropa Qonşuluq və Tərəfdaşlıq Aləti (AQTA) tətbiq olunur. Bu alət çərçivəsində Avropa Qonşuluq Siyasətinin həyata keçirilməsi üçün yardım göstərilməsi nəzərdə tutulur. AQTA-ya büdcəyə dəstək, Tvinninq, texniki yardım, TAİEX, SİGMA kimi yardım alətləri daxildir.
9-17 may 2009-cu il tarixində Almaniyada keçirilən “Azərbaycan Enerji Sektorunda Hüquqi Yanaşma və Struktur İslahatı” adlı Tvinninq layihəsinə Energetika Nazirliyinin nümayəndə heyəti qatılıb.
28 iyun – 04 iyul 2009-cu il tarixində Slovakiyanın Bratislava şəhərində “Azərbaycan Enerji Sektorunda Hüquqi Yanaşma və Struktur İslahatı” adlı Tvinninq layihəsi çərçivəsində keçirilən treyninq-səfərdə iştirak təmin edilib.
27 sentyabr – 03 oktyabr 2009-cu il tarixində Almaniyada keçirilən “Azərbaycan Enerji Sektorunda Hüquqi Yanaşma və Struktur İslahatı” adlı Tvinninq layihəsində Energetika Nazirliyi təmsil olunub.
11-18 aprel 2010-cu il tarixində Avstriya və Slovakiyada “Azərbaycan Enerji Sektorunda Hüquqi Yanaşma və Struktur İslahatı” adlı Tvinninq layihəsi çərçivəsində işçi qrupu üzvlərinin Avropa İttifaqı ölkələrinin təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədilə həmin ölkələrə səfərləri təşkil olunub.
AQTA çərçivəsində 2011-2013-cü illər üçün Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında prioritet əməkdaşlıq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi, həmçinin bu sahələrə yardımın göstərilməsi məqsədilə Milli İndikativ Proqram imzalanıb.
2007-2013-cü illərdə Avropa Qonşuluq və Tərəfdaşlıq Aləti həyata keçirilib. Onu 2014-2020-ci illər üçün nəzərdə tutulmuş Avropa Qonşuluq Aləti əvəz edir. Avropa Qonşuluq Aləti qonşuluq siyasətinin həyata keçirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş əsas Aİ maliyyə alətidir.

- The European Neighbourhood and Partnership Instrument (ENPI)
The European Neighbourhood and Partnership Instrument (ENPI) has been applied since 2007. It is intended to assist the implementation of the European Neighbourhood Policy. ENPI includes assistance instruments such as budget support, twinning, technical assistance, TAIEX and SIGMA.
A delegation from the Ministry participated in the Twinning project ‘Legal Approximation and Structural Reform in the Energy Sector of Azerbaijan’, held in Germany on May 9-17, 2009.
The Ministry also participated in a training visit held within the same project in Bratislava, Slovakia, on June 28 to July 4, 2009.
The same project was again held in Germany from September 27 to October 3, 2009, and was once again attended by the Ministry of Energy.
In order to study the experience of EU countries within this project, a working group from the Ministry visited Austria and Slovakia on April 11-18, 2010. As a result, The Indicative Programme was signed for the purpose of determination and providing assistance to the priority cooperation areas between the EU and Azerbaijan within the framework of the ENPI for the years 2011-2013.
The European Neighbourhood and Partnership Instrument (ENPI) was implemented in 2007-2013. I was replaced by the European Neighbourhood Instrument for 2014-2020. The European Neighbourhood Instrument (ENI) is the main financial means for implementing ENP.