Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) təşəbbüsü 2009-cu ilin may ayında Praqada keçilən Seminarda Polşa və İsveç tərəfindən irəli sürülmüşdür. ŞT təşəbbüsü Avropa Qonşuluq Siyasəti çərçivəsində “şərq tərəfdaşları” kimi istinad edilən Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan, Ukrayna, Belarus və Moldovanın Aİ ölkələri ilə mövcud əməkdaşlığının ikitərəfli gücləndirilməsini və çoxtərəfli formatda davam etdirilməsini ehtiva edir. ŞT çərçivəsində dərin və hərtərəfli azad ticarət sahəsində yeni əməkdaşlıq sazişləri, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi proqramlar, “mobillik və təhlükəsizlik paktları”, vizasız səyahət, Aİ-nin əmək bazarına giriş, Aİ qanunvericiliyinə və standartlarına uyğunlaşma, insanlar arasında əlaqələr sahələrində əməkdaşlıq nəzərdə tutulur. ŞT çoxtərəfli formatı çərçivəsində müzakirələrin aparılması üçün təsis olunan platformalardan biri Enerji təhlükəsizliyi üzrə Platformadır. Platforma çərçivəsində mütəmadi olaraq iclaslar keçirilir.
Avropa İttifaqının ŞT Proqramı çərçivəsində 12-14 aprel 2011-ci il tarixində Brüsseldə keçirilmiş Davamlı Enerji Həftəsində iştirak edilərək “Enerji təhlükəsizliyi” üzrə 3-cü Platformada Azərbaycan elektroenergetika sistemi haqqında məruzə edilib.
30-31 may 2012-ci il tarixində Avstriyanın Vyana şəhərində enerji Təhlükəsizliyi üzrə 3-cü Platforması çərçivəsində keçirilmiş ŞT ölkələrinin enerji tənzimləyici qurumlarının seminarında iştirak edilib.
9-12 dekabr 2015-ci il tarixində Belçikanın Brüssel şəhərində Avropa İttifaqının ŞT proqramının “Enerji təhlükəsizliyi” üzrə 3-cü çoxtərəfli platformasının 14-cü iclası keçirilib. İclasa Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi qatılıb.
15-19 may 2017-ci il tarixində Ukraynanın Kiyev şəhərində Enerji Təhlükəsizliyi platforması çərçivəsində Enerji Tənzimləyicilərinin 6-cı illik seminarı keçirilib və nazirlik tədbirdə təmsil olunub.
20 sentyabr 2017-ci il tarixində Bakı şəhərində ŞT çərçivəsində Avropa Xarici Fəaliyyət Xidməti və Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Dövlət qulluqçularının sertifikasiyası: problemlər və perspektivlər” mövzusunda tədbir keçirilib. Energetika Nazirliyinin nümayəndəsinin qatıldığı tədbirdə Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığına daxil olan ölkələrin dövlət idarəçiliyi sahəsində həyata keçirdikləri islahatlarla bağlı təcrübələri bölüşülüb.
5 iyun 2018-ci ildə Brüssel şəhərində ŞT proqramının yenilənmiş çoxtərəfli əməkdaşlıq ölçüsü çərçivəsində Enerji Panelinin ilk iclası keçirilib. İclasda Energetika Nazirliyinin nümayəndəsinin iştirakı təmin edilib.
27 noyabr 2018-ci il tarixində Brüsseldə ŞT “Enerji Paneli” nin ikinci iclası keçirilib. İclas enerji bağlantıları, ŞT bölgəsində mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) perspektivləri və enerji sektorunun dekarbonizasiyası movzularına həsr olunub. İclasda Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
2 aprel 2019-cu ildə Rumıniyanın paytaxtı Buxarest şəhərində ŞT üzrə enerji nazirlərinin görüşü keçirilib. Rumıniyanın Avropa İttifaqı Şurasına sədrliyi çərçivəsində təşkil edilən iclasda Azərbaycanı Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov təmsil edib. Tədbirdə ŞT proqramının 10-cu ildönümü ilə əlaqədar energetika sahəsində gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, ŞT üzrə mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) şəbəkəsi, enerji infrastrukturu - təbii qaz və elektrik enerjisi layihələri, enerji səmərəliliyi mövzularında müzakirələr aparılıb.
17 iyun 2019-cu il tarixində Belçikanın Brüssel şəhərində Avropa İttifaqının ŞT proqramının “Bağlantılar, enerji səmərəliliyi, ətraf mühit və iqlim dəyişikliyi” mövzusunda 3-cü Platforması çərşivəsində “Enerji paneli”nin 3-cü iclası keçirilib. İclasda Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
20 sentyabr 2019-cu il tarixində Kiyevdə Avropa İttifaqının ŞT Proqramı çərçivəsində mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) bazarları üzrə regional şəbəkənin 3-cü simpoziumu keçirilib. Simpoziumda Energetika Nazirliyinin nümayəndələri iştirak edib.
17-18 oktyabr 2019-cu il tarixlərində Litvanın paytaxtı Vilnüsda Avropa İttifaqının ŞT proqramı çərçivəsində Enerji Panelinin 4-cü iclası keçirilib. İclasda Nazirliyin nümayəndəsi iştirak edib.
26 noyabr 2019-cu il tarixində Belçikanın Brüssel şəhərində Avropa İttifaqının ŞT proqramı çərçivəsində “Bağlantılar, enerji səmərəliliyi, ətraf mühit və iqlim dəyişikliyi” mövzusunda 3-cü Platformanın iclası keçirilib. İclasda Nazirliyin nümayəndəsi iştirak edib.
2021-ci il 8 iyul tarixində Avropa Komissiyası EU4Energy proqramının “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində ekoloji cəhətdən təmiz enerjiyə keçidin təşviqi: EU4Energy Faza II” adlı ikinci fazasının icrasına başlayıb. 2024-cü ilin sonu - 2025-ci ilə qədər davam edəcək proqramın məqsədi enerjiyə dair etibarlı qanunvericilik və normativ-hüquqi bazaların yaradılmasına töhfə vermək, regionun təmiz enerjiyə keçidini və bu regionda enerji bazarlarının liberallaşdırılmasını dəstəkləməkdir. EU4Energy proqramının büdcəsi ümumilikdə 8,5 milyon avro təşkil edir və Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilir. Proqram çərçivəsində Avropa Enerji Tənzimləyiciləri Şurası (CEER) tərəfindən qarşılıqlı məsləhətləşmələr çərçivəsində ölkəmiz üçün hər il üzrə Fəaliyyət Planı hazırlanıb icra olunur. Həmçinin Proqramın digər icraçılarından olan Beynəlxalq Enerji Agentliyi tərəfindən ölkəmiz üçün enerji səmərəliliyi üzrə Yol Xəritəsi hazırlanmaqdadır.

- The European Union's Eastern Partnership Initiative
The EU's Eastern Partnership initiative was put forward by Poland and Sweden at a seminar in Prague in May 2009. The Eastern Partnership (EP) initiative includes the proposals of strengthening bilateral cooperation between the EU and Azerbaijan, Georgia, Armenia, Ukraine, Belarus and Moldova (referred as 'Eastern Partners') and to continue in multilateral development. Within the EP new cooperation agreements were considered on deep and comprehensive Free Trade Areas, programmes financed by the EU, mobility and security pacts, visa-free travel, accession to the EU labour market, approximation to EU legislation and other standards. One of the platforms established for carrying out discussions within the multilateral format of EP is one on energy security. Meetings are held within the framework of this platform on a regular basis.
Participating in Sustainable Energy Week, held in Brussels on April 12-14, 2011, within the EP programme of the European Union, a report on the Azerbaijani electro-energy system was presented at the 3rd Platform on Energy Security.
A seminar of energy regulators of EaP countries, held on May 30-31, 2012, in Vienna, Austria, within the framework of the 3rd Platform for Energy Security of the Eastern Partnership (EaP) was attended by a representative of the Ministry of Energy.
The 14th Meeting of the 3rd Multilateral Platform for Energy Security of the Eastern Partnership (EaP) programme of the European Union (EU) was held on December 9-12, 2015, in Brussels, Belgium. A representative of the Ministry of Energy attended the meeting.
On May 15-19, 2017, the 6th Annual Seminar of Energy Regulators within the Energy Security Platform was held in Kiev, Ukraine, at which the Ministry of Energy was represented.
On September 20, 2017, a workshop on ‘Certification of Civil Servants: Problems and Prospects’ was organised by the European External Action Service and the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan within the Eastern Partnership in Baku. The experiences of the European Union's Eastern Partnership countries in public administration reforms were shared at the event, in which representatives from the Ministry of Energy participated.
The First Meeting of the Energy Panel was held in Brussels within the framework of the renewed multilateral cooperation dimension of the Eastern Partnership programme on June 5, 2018. A representative of the Ministry of Energy participated in the meeting.
The Second Meeting of the Energy Panel took place in Brussels on November 27, 2018. The meeting was dedicated to energy connectivity, liquefied natural gas (LNG) prospects and decarbonization of the energy sector in the EP region. A representative from the Ministry of Energy attended the meeting.
A meeting of countries’ energy ministers from the Eastern Partnership was held in Bucharest, Romania, on April 2, 2019. Azerbaijan was represented by Deputy Minister of Energy, Elnur Soltanov, at a meeting held within the chairmanship of Romania in the Council of the European Union. As the Eastern Partnership programme was celebrating its 10th anniversary, the meeting focused on discussions on future cooperation perspectives in the field of energy, the Liquefied Natural Gas (LNG) Network within the Eastern Partnership and energy infrastructure – natural gas and electricity projects and energy efficiency.
On June 17, 2019, the 3rd Meeting of the Energy Panel was held in Brussels, Belgium, within the 3rd Platform of the European Union Eastern Partnership programme on ‘Connectivity, Energy Efficiency, Environment and Climate Change’. A representative of the Ministry of Energy attended the meeting.
On September 20, 2019, the 3rd Symposium of the Regional Network on Liquefied Natural Gas (LNG) Markets was held in Kiev within the Eastern Partnership programme. Representatives from the Ministry of Energy attended the symposium.
On October 17-18, 2019, the 4th Meeting of the Energy Panel was held in Vilnius, Lithuania, within the European Union Eastern Partnership programme. A representative from the Ministry of Energy attended the meeting.
On November 26, 2019, in Brussels, Belgium, a meeting of the 3rd Platform on ‘Connectivity, Energy Efficiency, Environment and Climate Change’ was held within the European Union Eastern Partnership programme. A representative from the Ministry of Energy attended the meeting.