- Avropa İttifaqının INOGATE Proqramı
İNOGATE Proqramı - Avropa İttifaqı, Qara dəniz ətrafı və Xəzər dəniz ətrafı ölkələr, həmçinin onlarla qonşu ölkələr arasında energetika sferası üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq layihəsidir.
İNOGATE Proqramı çərçivəsində həyata keçirilən layihələr Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilir və onların icraçıları da müvafiq tender əsasında ölkələrin heç bir iştirakı olmadan AK tərəfindən müəyyənləşdirilir. İNOGATE Proqramı öz fəaliyyətinə 1995-ci ildə başlayıb və ilkin vaxtlarda ancaq neft və qaz sahəsini əhatə edib. Sonradan tərəfdaş ölkələrin əməkdaşlığı bu proqramın səlahiyyətlərinin genişləndirilməsi üçün müəyyən potensialların və arzuların mövcudluğuna gətirib çıxarıb.
Bu prosesdə İNOGATE Tərəfdaş ölkələrin 2004-cü ildə Azərbaycanda keçirilən Nazirlər Konfransında qəbul edilmiş “Bakı təşəbbüsü” mühüm rol oynayıb. İştirakçı dövlətlər bu görüşdə öz regionlarında regional enerji bazarının inkişafına dəstəkdə, enerjidaşıyıcıların dayanıqlı və təhlükəsiz nəqlində, yeni enerji infrastrukturlarının yaradılmasına investisiyaların cəlb olunması üçün ölçülər götürülməsində, enerji səmərəliliyi siyasəti və proqramının yerinə yetirilməsində, həmçinin onların enerji bazarlarının Aİ bazarına inteqrasiyasında tədricən müvəffəqiyyət əldə olunmasında ümumi maraqlarının olduğunu təsdiq ediblər.
İNOGATE Proqramının inkişafında digər mühüm bir addım 2006-cı ilin noyabr ayında Qazaxıstanda keçirilmiş Nazirlər Konfransı hesab edilir. Konfransın yekun sənədi olaraq Astana Bəyannaməsi imzalanıb. Sənəd vasitəsilə Aİ, Qara Dəniz və Xəzər Dənizi hövzəsi ölkələri arasında enerji üzrə əməkdaşlığın aşağıda qeyd edilmiş olan 4 prioritet sahə üzrə həyata keçirilməsi müəyyənləşdirilib.
1. İştirakçı ölkələrin xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla Aİ daxili enerji bazarının prinsiplərinə uyğun olaraq enerji bazarlarının yaxınlaşdırılması (Enerji bazarının liberallaşdırıİması üçün qanunvericilik, tənzimləyici və institusional bazanın uyğunlaşdırılması);
2. Enerji nəqli şəbəkələrinin təhlükəsizliyinin və etibarlılığının möhkəmləndirilməsi
3. Enerji səmərəliliyi, enerjiyə qənaət və bərpa olunan enerji mənbələri, enerjidaşıyıcıların hasilatının, nəqlinin və istifadəsinin ekoloji aspektləri məsələlərinin həlli yolu ilə dayanıqlı inkişaf siyasətinin həyata keçirilməsi;
4. Ümumi maraq kəsb edən enerji layihələrinin investisiya təminatına dəstək.
Proqramda ölkəmizi Milli əlaqələndirici qismində Energetika Nazirliyi təmsil edib.
14-18 aprel 2008-cil tarixində Brüssel şəhərində Avropa İttifaqının İNOGATE proqramı çərçivəsində keçirilən “Enerji səmərəliliyi, bərpa olunan enerji mənbələri və tələbatın idarə olunması –davamlı yol” tədris kursları təşkil olunub.
9-13 fevral 2009-cu il tarixində Brüssel şəhərində proqram çərçivəsində “Enerji təhlükəsizliyinə dair seminar” keçirilib.
25-27 aprel 2010-cu il tarixində Ukraynanın Kiyev şəhərində İNOGATE Proqramı çərçivəsində “Elektroenergetika sektorunda standartların uyğunlaşdırılması” layihəsinə dair birinci əlaqələndirici iclas olub.
17-22 may 2010-cu il tarixində Brüssel şəhərində İNOGATE Proqramı üzrə dövlətlərin və İşçi qrup üzvlərinin iclasında iştirak edilib.
8-12 dekabr 2010-ci il tarixində Moldovanın Kişinyov şəhərində “Elektroenergetika sektorunda standartların uyğunlaşdırılması” layihəsi üzrə keçirilmiş təlim-seminarda iştirak edilib.
16-23 yanvar 2011-ci il tarixində Brüssel şəhərində “Elektroenergetika sektorunda standartların uyğunlaşdırılması” layihəsi üzrə təlim-seminar keçirilib.
7-9 fevral 2011-ci il tarixində Kiyev şəhərində İNOGATE Proqramı çərçivəsində həyata keçirilən “Elektroenergetika sektorunda standartların uyğunlaşdırılması” layihəsinin başa çatdırılması ilə əlaqədar yekun konfransda iştirak təmin olunub.
17-21 may 2011-ci il tarixində Brüssel şəhərində İNOGATE Proqramı üzrə ölkə koordinatorlarının və işçi qrupu üzvlərinin növbəti yarımillik toplantısı olub.
13-15 dekabr 2011-ci il tarixində Brüsseldə İNOGATE proqramı çərçivəsində işçi qrupunun və iştirakçı ölkələrin koordinasiya iclasında və SEMİSE layihəsinin yekun konfransında iştirak edilib.
2012-ci ildə Brüsseldə İNOGATE proqramı çərçivəsində işçi qrupunun və iştirakçı ölkələrin koordinasiya iclası və SEMİSE layihəsinin yekun konfransında Energetika Nazirliyi təmsil olunub.
4 aprel 2013-cü il tarixində Energetika Nazirliyi və İNOGATE Proqramının Texniki Katibliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Nəqliyyat sektorunda enerji səmərəliliyi” mövzusunda seminar keçirilib.
10 may 2013-cü il tarixində Energetika Nazirliyində İNOGATE Texniki Katibliyinin və Beynəlxalq Enerji Agentliyinin təşkilatçılığı ilə hər bir üzv ölkənin enerji sektoru üzrə Status Hesabatının hazırlanmasına dair təqdimat mərasimi olub.
20 sentyabr 2013-cü il tarixində İNOGATE Proqramının Enerji statistikası üzrə Fəaliyyət Planının icrasına dair seminarda iştirak edilib.
17 iyul 2014-cü il tarixində Energetika Nazirliyində Avropa İttifaqının İNOGATE Texniki Katibliyinin təşkilatçılığı ilə Proqram üzrə İnformasiya tədbiri həyata keçirilib.
25-27 noyabr 2014-cü il tarixində Xorvatiyanın paytaxtı Zaqrebdə “Enerji Statistika Şəbəkəsi” üzrə iclas, “Enerji Statistikasına dair İş Planı”nın (2012-2014-cü illər üçün) nailiyyətlərinə və Enerji Statistikası, yanacaq-enerji balansları və planlaşdırma üçün təqdim olunan məlumatların keyfiyyətinin təkmilləşdirilməsinin vacibliyinə həsr olunmuş Beynəlxalq Konfransda iştirak edilib.
2015-ci ildə bu Proqram üzrə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda energetika sektorunun uzunmüddətli (strateji) və effektiv inkişafının prioritet istiqamətləri hazırlanıb.
2015-ci ildə İNOGATE Proqramı çərçivəsində layihələr yekunlaşdırılıb və Proqram üzrə fəaliyyət dayandırılıb.
9 mart 2016-cı il tarixində İNOGATE Texniki Katibliyi tərəfindən “Azərbaycanın energetika sektorunda Müstəqil Tənzimləyici orqanın yaradılması üçün ümumi planlaşdırma, gələcək inkişaf və problemlər üzrə” keçirilmiş seminara Energetika Nazirliyinin nümayəndələri də cəlb olunub.

- The European Union’s INOGATE Programme
The INOGATE programme is an international energy cooperation programme between the European Union, the littoral states of the Black and Caspian Seas and their neighbouring countries.
Projects implemented under the INOGATE Programme are funded by the European Commission and their executors are also determined by the EC on the basis of a relevant tender without national participation. The INOGATE programme began in 1995 and initially covered only the oil and gas sector. Subsequently, the cooperation of the partner countries led to opportunities and desires to expand the powers of the programme.
The 'Baku Initiative', adopted at the Ministerial Conference of INOGATE Partner Countries in Azerbaijan in 2004, played an important role in this process. At the meeting, the participating countries agreed on their common interest in supporting the development of local energy markets in their regions, providing sustainable and secure transportation of energy carriers, enhancing the attraction of funding for new infrastructures, embarking on energy efficiency policies and programmes and making progress towards a gradual integration between the respective energy markets and the EU market.
Another important step in the development of the INOGATE programme was the Ministerial Conference held in Kazakhstan in November 2006. The Astana Declaration was signed as the final document of the conference. The document identifies the implementation of energy cooperation between the EU, the littoral states of the Black and Caspian Seas in the following four priority areas.
1. Converging energy markets on the basis of the principles of the EU internal energy market, taking into account the particularities of the Partner Countries (harmonisation of legal, regulatory and institutional framework for market liberalisation);
2. Enhancing safety and security of energy transportation networks;
3. Implementing sustainable development policy including the development of energy efficiency, energy saving and renewable energy by addressing the issues of environmental aspects of energy exports, imports, transit and demand;
4. Supporting investment in energy projects of common interest.
Azerbaijan was represented in the programme by the Ministry of Energy as the national coordinator.
On April 14-18, 2008, workshops on 'Energy Efficiency, Renewable Energy and Demand Management - The Sustainable Way' were held in Brussels within the framework of the European Union's INOGATE programme.
On February 9-13, 2009, the 'Energy Security Seminar' was held in Brussels within the programme.
On April 25-27, 2010, the first technical group meeting on the project 'Harmonisation of Electricity Standards" was held in Kiev, Ukraine, within the INOGATE programme.
On May 17-22, 2010, a Meeting of INOGATE Country Coordinators and Working Groups was held in Brussels.
On December 8-12, 2010, there was a workshop on the project 'Harmonisation of Electricity Standards' held in Chisinau, Moldova.
On January 16-23, 2011, another workshop on the project 'Harmonisation of Electricity Standards' was held in Brussels.
On February 7-9, 2011, a final conference was held on the completion of the project 'Harmonisation of Electricity Standards' in Kiev, Ukraine, implemented under the INOGATE programme.
On May 17-21, 2011, the next semiannual meeting of the INOGATE Country Coordinators and Working Group Members was held in Brussels.
On December 13-15, 2011, the Ministry participated in a meeting of the INOGATE Country Coordinators and Working Group Members and the final conference of the SEMISE project in Brussels.
In 2012, the Ministry of Energy was once again represented in a meeting of the INOGATE Country Coordinators and Working Group Members and the final conference of the SEMISE project in Brussels.
On April 4, 2013, a workshop on ‘Energy Efficiency in the Transport Sector’ was organised by the Ministry of Energy and the Technical Secretariat of the INOGATE programme.
On May 10, 2013, the Ministry of Energy hosted a presentation on the preparation of the Status Report on the energy sector of each member country, organised by the INOGATE Technical Secretariat and the International Energy Agency.
On September 20, 2013, the Ministry participated in a seminar on the implementation of the Energy Statistics Action Plan of the INOGATE programme.
On July 17, 2014, the Ministry of Energy organised an information event along with the organisation of the INOGATE Technical Secretariat Programme of the European Union at the Ministry of Energy.
On November 25-27, 2014, the Ministry participated in a meeting on ‘Energy Statistics Network’ in an international conference in Zagreb, Croatia, on the achievements of the Energy Statistics Action Plans (2012-2014) and the importance of improving data quality for energy statistics, balances and planning.
In 2015, within the framework of cooperation under this programme, priority areas for the long-term strategic and effective development of the energy sector in Azerbaijan were developed.
In 2015, projects under the INOGATE programme were completed and the programme activities were suspended.
On March 9, 2016, representatives from the Ministry of Energy were also involved in the workshop ‘Perspectives, Concerns and Overall Planning for the Setup of an Independent Energy Regulator in Azerbaijan, held by the INOGATE Technical Secretariat.