· İnzibati mərkəzi Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhəri olan Aİ-nin əsası 1 noyabr 1993-cü ildə qüvvəyə minən Maastrixt Müqaviləsi ilə qoyulmuşdur;
· 27 Avropa ölkəsi Aİ-yə üzvdür. Aİ bu ölkələrin ortaq iqtisadi, sosial və təhlükəsizlik siyasətlərini tənzimləyir;
· 2024-cü ilin dekabr ayından etibarən Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Fon der Lyayendir.
· Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasında hərtərəfli münasibətlərin hüquqi əsasını 22 aprel 1996-cı ildə Lüksemburqda imzalanmış və 1 iyul 1999-cu il tarixində qüvvəyə minmiş "Bir tərəfdən Avropa Birliyi və onun üzvü olan dövlətlər, digər tərəfdən Azərbaycan Respublikası arasında Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi" (TƏS) təşkil edir. Bu Saziş Azərbaycan və Aİ arasında əməkdaşlığın bütün mümkün, xüsusilə də siyasi və iqtisadi sahələrini əhatə edir.
Azərbaycanla enerji əməkdaşlığı
Azərbaycanla Aİ arasında enerji sahəsi üzrə imzalanmış sənədlər:
- 7 noyabr 2006-cı il tarixində imzalanmış Aİ və Azərbaycan arasında Enerji üzrə Strateji Əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu
- 13 yanvar 2011-ci il tarixində imzalanmış Cənub Qaz Dəhlizinin təsis edilməsinə dair Birgə Bəyannamə
- 13 yanvar 2011-ci il tarixində imzalanmış Azərbaycan və Aİ arasında Cənub Qaz Dəhlizi üzrə İşçi Qrupunun yaradılmasına dair Niyyət Protokolu
2022-ci ilin 4 fevral tarixində Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 8-ci iclası zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Avropa Komissiyasının enerji məsələləri üzrə sabiq komissarı Kadri Simson arasında görüş zamanı Avropa İttifaqı (Aİ) və Azərbaycan arasında yeni Enerji Dialoqunun təsis edilməsi barədə razılıq əldə olunmuşdur.
Azərbaycan-Avropa İttifaqı Enerji Dialoqu üzrə müzakirə mövzuları:
· Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi;
· Dekarbonizasiya, enerji keçidi və bərpa olunan enerji;
· Enerji səmərəliliyi;
· Elektrik enerjisi;
· Hidrogen;
· Digər texnologiyalar.
Bugünədək Azərbaycan-Aİ Enerji Dialoqunun 3 iclası təşkil edilmişdir: 1-ci iclas 2022-ci ilin 18 iyul tarixində Bakıda, 2-ci iclas 2023-cü ilin 2 may tarixində Brüsseldə və 3-cü iclas 2025-ci ilin 13 iyun tarixində Brüsseldə keçirilmişdir.
Azərbaycan-Aİ Enerji Dialoqunun həmsədrləri Azərbaycan tərəfindən energetika naziri və Aİ tərəfindən Aİ-nin enerji və mənzil məsələləri üzrə komissarıdır.
2022-ci ilin 18 iyul tarixində Azərbaycan-Avropa İttifaqı Enerji Dialoqunun birinci iclası çərçivəsində “Avropa Komissiyası tərəfindən təmsil olunan Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan Respublikası arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Fon der Lyayen tərəfindən imzalanmışdır.
Cənub Qaz Dəhlizi (CQD) və Avropaya təbii qazın təchizatı
Azərbaycan Avropa üçün fasiləsiz qaz təchizatını təmin edən və ixracı davamlı olaraq artıran etibarlı enerji tərəfdaşıdır. 2020-ci ildən Avropaya qaz təchizatını həyata keçirən Azərbaycan artıq 16 ölkəyə təbii qaz ixrac edir, onlardan 10-u Avropa İttifaqının üzvüdür. Avropaya qaz ixracı 2021-ci ildə 8,2 milyard kubmetr, 2022-ci ildə 11,4 milyard kubmetr, 2023-cü ildə 11,9 milyard kubmetr, 2024-cü ildə 13 milyard kubmetr, 2025-ci ildə 12,8 milyard kubmetr təşkil etmişdir.
Avropaya xam neftin ixracı
Aİ ölkələri Azərbaycanın neft ixracı üçün əsas istiqamət olaraq qalır və ixrac həcmləri davamlı olaraq artmaqdadır. 2024-cü ildə Aİ-yə 18,5 milyon ton (78,5%) neft ixrac edilmişdir. 2025-ci ildə Aİ-yə ixrac edilən neftin həcmi 21,1 milyon tonu keçərək ümumi neft ixracının 90,2%-ni təşkil etmişdir. İtaliya Azərbaycan üçün ən böyük bazar olaraq qalmaqdadır, ardınca isə Çexiya, Xorvatiya, Almaniya, Rumıniya və Portuqaliya gəlir. Bu, Aİ-nin Azərbaycanın əsas neft ixrac bazarı kimi artan rolunu vurğulayır.
Regional layihələr
“Xəzər- Qara dəniz- Avropa” Yaşıl Enerji Dəhlizi (iştirakçı dövlətlər – Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan)
2022-ci il dekabrın 17-də Rumıniyanın paytaxtı Buxarest şəhərində Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis və Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Fon der Lyayenin iştirakı ilə “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş” imzalanmışdır.
Dörd ölkənin ötürmə sistem operatorlarının iştirakı ilə layihənin idarə edilməsini həyata keçirəcək “Green Energy Corridor Power Company” (“GECO Power Company”) 2024-cü ilin sentyabr ayında Buxarestdə təsis edilmişdir.

· The European Union (EU), with its administrative headquarters in Brussels, Belgium, was established by the Maastricht Treaty, which entered into force on 1 November 1993.
· The EU comprises 27 European Member States and coordinates their common economic, social, and security policies.
· Since December 2024, Ursula von der Leyen has served as the President of the European Commission.
· The legal framework governing the comprehensive relationship between the Republic of Azerbaijan and the European Union is the Partnership and Cooperation Agreement between the European Communities and their Member States, of the one part, and the Republic of Azerbaijan, of the other part, signed in Luxembourg on 22 April 1996 and entered into force on 1 July 1999. The Agreement provides the foundation for cooperation between Azerbaijan and the EU across all areas of mutual interest, particularly in the political and economic spheres.
Energy Cooperation with Azerbaijan
Key energy documents signed between Azerbaijan and the European Union
-Memorandum of Understanding on a Strategic Partnership in the Field of Energy between the European Union and the Republic of Azerbaijan, signed on 7 November 2006;
-Joint Declaration on the Establishment of the Southern Gas Corridor, signed on 13 January 2011;
-Protocol of Intent on the Establishment of the Southern Gas Corridor Working Group between the Republic of Azerbaijan and the European Union, signed on 13 January 2011
On 4 February 2022, during the 8th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the former European Commissioner for Energy Kadri Simson agreed to establish a new Energy Dialogue between the European Union and Azerbaijan.
Topics covered under the Azerbaijan-EU Energy Dialogue
· Expansion of the Southern Gas Corridor;
· Decarbonisation, energy transition, and renewable energy;
· Energy efficiency;
· Electricity;
· Hydrogen;
· Other technologies.
To date, three meetings of the Azerbaijan–EU Energy Dialogue have been held: First Meeting - 18 July 2022 (Baku) second Meeting - 2 May 2023 (Brussels), third Meeting – 13 June 2025 (Brussels).
The co-chairs of the Azerbaijan-EU Energy Dialogue are the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan and the European Commissioner for Energy and Housing.
On 18 July 2022, within the framework of the first meeting of the Azerbaijan-EU Energy Dialogue, the Memorandum of Understanding on a Strategic Partnership in the field of energy between the European Union, represented by the European Commission, and the Republic of Azerbaijan was signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the President of the European Commission, Ursula von der Leyen.
Southern Gas Corridor (SGC) and natural gas supply to Europe
Azerbaijan is a reliable energy partner providing uninterrupted gas supply to Europe and continuously increasing exports. Azerbaijan, which has been supplying gas to Europe since 2020, already exports natural gas to 16 countries, 10 of which are members of the European Union. Natural gas exports to Europe amounted to 8.2 bcm in 2021, 11.4 bcm in 2022, 11.9 bcm in 2023, 13.0 bcm in 2024, 12.8 bcm in 2025.
Crude oil exports to Europe
The European Union remains the principal destination for Azerbaijan's crude oil exports, with export volumes continuing to grow. In 2024, Azerbaijan exported 18.5 million tonnes of crude oil to the EU, accounting for 78.5% of its total crude oil exports. In 2025, crude oil exports to the EU exceeded 21.1 million tonnes, representing 90.2% of Azerbaijan's total crude oil exports. Italy remains Azerbaijan's largest export market for crude oil, followed by the Czech Republic, Croatia, Germany, Romania, and Portugal. These figures underscore the EU's growing role as the primary destination for Azerbaijan's crude oil exports.
Regional projects
Caspian–Black Sea–Europe Green Energy Corridor (Participating countries: Azerbaijan, Georgia, Romania, and Hungary)
On 17 December 2022, in Bucharest, Romania, the Agreement on Strategic Partnership in the Field of Green Energy Development and Transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania, and Hungary was signed in the presence of Romanian President Klaus Iohannis and President of the European Commission Ursula von der Leyen.
In September 2024, the Green Energy Corridor Power Company (GECO Power Company) was established in Bucharest with the participation of the transmission system operators of the four participating countries to oversee the implementation and management of the project.