- Avropa İttifaqı-Azərbaycan arasında Enerji, Nəqliyyat və Ətraf mühit üzrə Alt Komitə
Azərbaycan Respublikası (AR) ilə Avropa İttifaqı (Aİ) arasında Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişinə əsasən, Azərbaycan ilə Aİ arasında ikitərəfli mütəmadi dialoqun aparılması məqsədilə Əməkdaşlıq Şurası, Əməkdaşlıq Komitəsi, Parlamentlərarası Əməkdaşlıq Komitəsi, Ticarət, iqtisadiyyat və əlaqədar hüquqi məsələlər üzrə Alt-komitə və Enerji, nəqliyyat və ətraf mühit məsələləri üzrə Alt-komitə kimi strukturlar yaradılıb. Ticarət, iqtisadi və əlaqədar hüquqi məsələlər, həmçinin Enerji, nəqliyyat və ətraf mühit məsələləri üzrə Alt-komitələr Əməkdaşlıq Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərir. Avropa İttifaqı-Azərbaycan enerji, nəqliyyat və ətraf mühit məsələləri üzrə Alt-Komitənin hər il iclası keçirilir.
3-6 fevral 2010-cu il tarixində Brüssel şəhərində Enerji, nəqliyyat və ətraf mühit məsələləri üzrə Alt-komitənin iclasında Energetika Nazirliyinin iştirakı təmin olunub.
26-27 yanvar 2017-ci il tarixində Avropa İttifaqı-Azərbaycan arasında Enerji, Nəqliyyat və Ətraf mühit üzrə Alt Komitə10-cu iclası Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat Nazirliyində keçirilib.
20-21 noyabr 2017-ci il tarixində Brüsseldə Avropa İttifaqı-Azərbaycan arasında Enerji, Nəqliyyat və Ətraf mühit üzrə Alt Komitənin 11-ci iclası keçirilib. İclasda Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
3 dekabr 2019-cu il tarixində Bakıda Energetika Nazirliyinin həmsədrliyi ilə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında Əməkdaşlıq Komitəsinin Enerji, Nəqliyyat və Ətraf Mühit üzrə Alt Komitənin 12-ci iclası keçirilib.

- The Subcommittee on Energy, Transport and Environment Between the European Union and Azerbaijan
According to the Partnership and Cooperation Agreement between the Republic of Azerbaijan and the European Union (EU), structures such as the Cooperation Council, the Cooperation Committee, the Interparliamentary Cooperation Committee, the Subcommittee on Trade, Economic and Related Legal Affairs and the Subcommittee on Energy, Transport and the Environment have been established to conduct regular bilateral dialogue between Azerbaijan and the EU. Subcommittees on Trade, Economic and Related Legal Issues, as well as on Energy, Transport and the Environment operate under the Cooperation Committee.
The Ministry of Energy participated at the meeting of the Subcommittee on Energy, Transport and the Environment in Brussels on February 3-6, 2010.
The 10th Meeting of the Subcommittee on Energy, Transport and Environment was held at the Ministry of Transport of the Republic of Azerbaijan on January 26-27, 2017.
On November 20-21, 2017, the 11th Meeting of the Subcommittee on Energy, Transport and Environment between the European Union and Azerbaijan was held in Brussels. A representative of the Ministry of Energy attended the meeting.
On December 3, 2019, the 12th Meeting of the Subcommittee on Energy, Transport and Environment of the Cooperation Committee between Azerbaijan and the European Union was held in Baku, co-chaired by the Ministry of Energy.